Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Šport

Pred 210 rokmi prebehli v Urmíne prvé dostihy v Uhorsku

Na snímke domáca kobyla She Free (v popredí) s českým džokejom Jiřím Palíkom víťazí na 32. ročníku Jarnej ceny kobýl na bratislavskom Závodisku v nedeľu 5. mája 2024. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Po vzore anglických a viedenských dostihov sa vôbec prvé konské dostihy v Uhorsku konali 22. mája 1814 na huňadyovskom panstve v obci Urmín.

Mojmírovce/Bratislava 22. mája (TASR) – Konské dostihy sú dodnes veľkolepou športovou udalosťou. Už v 19. storočí symbolizovali obrovskú prestíž, tešili sa veľkej obľube šľachty a aj chudobných vrstiev obyvateľstva. Ich význam siahal nielen do športu, ale aj kultúry a obchodných aktivít.

Po vzore anglických a viedenských dostihov sa vôbec prvé konské dostihy v Uhorsku konali 22. mája 1814 na huňadyovskom panstve v obci Urmín. Od tejto udalosti, ktorú zorganizoval tamojší chovateľ koní gróf Jozef Huňady, uplynie v stredu 22. mája 210 rokov. Zúčastnilo sa jej niekoľko tisíc ľudí.

Urmín je dnes súčasťou obce Mojmírovce v Nitrianskom okrese. Do jej histórie nepochybne patrí rod Huňadyovcov, ktorý bol jedným z najvýznamnejších v širokom okolí. "Vtedajší majiteľ kaštieľa v Urmíne Jozef sa začiatkom 18. storočia dopočul o plemene anglický plnokrvník, konských dostihoch a ako sa na nich testuje rýchlosť koní. Už vtedy sa v obci nachádzal známy žrebčín, v ktorom chovali arabské, kladrubské a španielske kone. Jeho kone dokázali zapriahnuté do kočiarov prekonať vzdialenosť z Urmína do Budapešti za 11 hodín, z obce do Viedne za 13 hodín a to bez napojenia a nakŕmenia," uvádza sa v knihe Dostihy na Slovensku 1814-1994 od autora Juraja Gressnera.

V roku 1818 stálo v stajniach na panstve vyše 200 koní, medzi nimi dve čistokrvné a 80 plnokrvných arabských matiek. "Na výkonnosť jeho koní vplývalo aj to, že okrem moderných maštalí s boxami, obrovských trávnatých pasienkov, priestranných výbehov, pohybovej dráhy pre žriebätá tu bola aj 2400 metrov dlhá trávnatá dostihová dráha," píše sa v Gressnerovej knihe.

Grófovi Huňadymu, ktorý rád a často cestoval do Viedne a Budapešti, neunikli správy o dostihoch v Anglicku a ich napodobňovaní vo viedenskom Prátri. Preto zorganizovanie pretekov bola len otázka času.

Dostihovej premiéry v Uhorsku sa široká verejnosť dočkala v nedeľu 22. mája 1814. Na trati dlhej 2600 metrov medzi Poľným Kesovom a Veľkou Dolinou v urmínskom chotári pretekalo 13 koní z najlepších stajní Rakúsko-Uhorska podľa moderných pravidiel, vypracovaných zakladateľmi turfu - Angličanmi. Vyhral Tajár z huňadyovskej stajne. Dostihy sledovalo tisíce divákov, medzi nimi aj cestovateľ John Bright. Ten vysoko ocenil chovateľskú prácu v Urmíne a navrhol, aby si založili vlastnú plemennú knihu.

O dva roky neskôr, v roku 1816, sa v Urmíne zišlo dokonca približne 40.000 divákov, medzi nimi členovia cisárskej rodiny. Huňady patril medzi vedúce osobnosti rakúsko-uhorského, ale aj európskeho turfu. Tajár, víťaz urmínskeho turfu, pochádzal z Egypta. Narodil sa v roku 1811, žil do roku 1830, jeho kostra sa v súčasnosti nachádza v depozite múzea vo Viedni v Rakúsku. Bol zakladajúcim chovným koňom uhorských teplokrvných koní v Uhorsku. Chov koní v Urmíne zanikol v roku 1914.

Huňady až do smrti pravidelne organizoval dostihy nielen v Urmíne, ale aj v Hornom Piale. Dostihy sa po roku 1892 premiestnili bližšie k cisárskemu dvoru - do Bratislavy a neskôr do Budapešti. Obyvatelia obce boli v prvej polovici 20. storočia sužovaní udalosťami prvej a druhej svetovej vojny.

"Cenné historické a pamiatkové veci, rôzne botanické a zoologické zbierky, bohatá knižnica, kompletne zariadená čínska a africká izba, to všetko tvorilo zariadenie veľkého i malého kaštieľa. Boli to miliónové hodnoty, ktoré vo frontových časoch spoznali tvrdosť vojakov, príslušníkov rôznych armád, čo cez obec prešli. Takisto poznali nesvedomitosť a nezodpovednosť niektorých občanov, ktorí sa o pustošenie a ničenie týchto hodnôt pričinili," uvádza na svojej stránke Regionálneho múzea Mojmírovce.

S ukončením druhej svetovej vojny sa spája aj koniec pôsobenia mnohých šľachtických rodov na Slovensku. Po vojne odišli zo svojho sídla v Mojmírovciach aj poslední potomkovia Huňadyovcov. Dnes je kaštieľ grófskej rodiny kompletne zrekonštruovaný a slúži ako kongresové centrum.



Zdroj: Juraj Gressner – Dostihy na Slovensku 1814-1994 (rok vydania 1995), www.muzeummojmirovce.sk

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.