Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Šport

Anton Siekel v Tokiu podpísal memorandum s Univerzitou Meikai

Na archívnej snímke Anton Siekel. Foto: TASR - Michal Svítok

Siekel zdôraznil, že SOŠV sa veľmi teší na olympijské hry 2020 v Tokiu.

Tokio 5. apríla (TASR) – Prezident Slovenského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel v piatok 5. apríla v japonskom Tokiu, dejisku Hier XXXII. olympiády v roku 2020, podpísal memorandum o porozumení s rektorom Univerzity Meikai Džunom Mijatom, starostom mestskej časti Urajasu Jacušim Ušidom a s viceprezidentom Japonského olympijského výboru Jasuom Saitom o realizácii predolympijského kempu slovenských atlétov v priestoroch Univerzity Meikai. Pri slávnostnom akte bol prítomný aj generálny sekretár SOŠV Jozef Liba. Informoval o tom oficiálny web SOŠV www.olympic.sk.

Na základe podpísaného memoranda budú môcť slovenskí atléti pred aj počas OH v Tokiu využiť tréningové (atletický štadión a ďalšie športoviská), stravovacie aj ubytovacie zariadenia Univerzity Meikai v tokijskej mestskej časti Urajasu v prefektúre Čiba. Presné podmienky ich pobytu upraví zmluva, ktorú zúčastnené strany podpíšu v priebehu mája. Predstavitelia Univerzity Meikai, mestskej časti Urajasu a Japonského olympijského výboru vyjadrili veľké potešenie z nadviazania spolupráce so SOŠV a očakávajú pozitívny dopad tejto spolupráce pre celú miestnu komunitu.

Priestory Univerzity Meikai vytypovali ako potenciálne vhodné na predolympijský kemp atlétov pri vlaňajšej jesennej návšteve v Tokiu šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš a tréner olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro Mateja Tótha Matej Spišiak. Na základe ich odporúčania univerzitu vo februári navštívili prezident SAZ, zároveň viceprezident SOŠV Peter Korčok a športový riaditeľ SOŠV, zároveň designovaný vedúci slovenskej výpravy na OH 2020 Roman Buček.

Zástupcovia univerzity aj mestskej časti Urajasu už pri prvom kontakte so slovenskými olympijskými predstaviteľmi prejavili mimoriadny záujem o to, aby slovenskí atléti našli miesto na svoj predolympijský kemp práve u nich. Japonský olympijský výbor, ktorý pred dvoma rokmi podpísal dohodu o spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom, tento zámer veľmi podporil. Formálny rámec spolupráce sa podarilo dohodnúť len v priebehu niekoľkých týždňov a zakrátko bude presne definovaný aj jej konkrétny obsah.

Prezident SOŠV Anton Siekel v krátkom príhovore pred podpisom memoranda povedal: "Sme veľmi šťastní, že členovia atletickej časti slovenskej olympijskej výpravy budú môcť na svoju záverečnú prípravu priamo v dejisku olympijských hier využiť výborné tréningové aj pobytové podmienky, ktoré im na Urayasu Campuse utvorí Meikai University. Je mimoriadne dôležité, že slovenskí atléti – medzi nimi aj obhajca olympijského zlata z Ria Matej Tóth - budú môcť na Meikai University trénovať v podmienkach, ktoré im umožnia nielen kvalitnú prípravu, ale aj plnohodnotnú adaptáciu na japonskú klímu aj na časový posun." Zároveň vyjadril presvedčenie, že spolupráca SOŠV s japonskými partnermi bude obojstranne veľmi prospešná a úspešná.

Veľmi silný príklad vzájomnej slovensko-japonskej spolupráce na športovom poli vidno v osobe japonského vodného slalomára Takuju Hanedu, ktorý vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Počas viac než desaťročného pobytu na Slovensku sa pod dohľadom špičkových slovenských trénerov a sledujúc zblízka našich svetových pretekárov vynikajúco naučil umeniu pádlovania na divokej vode. Pod vedením slovenského trénera Milana Kubáňa na OH 2016 v Riu de Janeiro Takuja Haneda skončil tretí v súťaži singlkanoistov a vybojoval historicky prvú kanoistickú olympijskú medailu nielen pre Japonsko, ale aj pre celú Áziu. Sám sa po zisku tejto medaily vyjadril, že polovica z nej patrí Slovensku.

Anton Siekel zdôraznil, že SOŠV sa veľmi teší na olympijské hry 2020 v Tokiu. "Olympijské hry 1964 v tomto meste sa veľmi pozitívne zapísali do histórie Japonska, aj medzinárodného olympijského hnutia. Rád pripomeniem, že vo výprave vtedajšieho Československa získalo v tímových súťažiach olympijské medaily až 13 slovenských športovcov. Verím, že OH 2020 v Tokiu sa skončia všestranným organizačným úspechom. A verím, že aj pre nás budú úspešné. K tomu môže pomôcť aj vydarený tréningový kemp našich atlétov na Meikai University," povedal.