Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Šport

Slovenská antidopingová agentúra si pripomenula 15. výročie

Na snímke riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csándorová počas tlačovej konferenci. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Počas tohto obdobia dokázali jej pracovníci vykonať viac ako 10 000 dopingových kontrol a odhalili 120 porušení.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Slovenská antidopingová agentúra (SADA) si v utorok pripomenula 15. výročie založenia svojej činnosti. Počas tohto obdobia dokázali jej pracovníci vykonať viac ako 10 000 dopingových kontrol a odhalili 120 porušení. Najčastejšie identifikované zakázané látky boli anabolicko-androgénne steroidy.

Najviac prípadov sa podľa predstaviteľov SADA týkalo kulturistiky a naturálnej kulturistiky. Testovania preukázali požívanie rôznych zakázaných látok. "Nemáme nejaký trend, že by istá látka výrazne dominovala. Sú tam jednak anabolické steroidy, ako veľká skupina látok. Potom sú to látky, ktoré sú zakázané iba počas súťaže z kategórie stimulantov. To boli prípady kontaminovaných výživových doplnkov, v ktorých tieto stimulanty boli prítomné. Môžu to byť aj drogy, či už marihuana, alebo kokaín," uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii Tomáš Pagáč, zástupca riaditeľky SADA. Tresty sa najčastejšie pohybujú od dvoch do štyroch rokov. Vo výnimočných prípadoch sa môže skončiť až doživotným zákazom činnosti.

Obdobie fungovania SADA ocenilo aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ), na ktorého pôde sa akcia konala. "Agentúra bojuje za čistý a férový šport. Za 15 rokov vykonala nesmierne veľa pre podporu športovej integrity a pre udržiavanie čistého prostredia na Slovensku, ale aj na medzinárodnej scéne. Počet vykonaných kontrol svedčí o vysokom nasadení, profesionalite a odbornosti jej pracovníkov, preto si zaslúžia vysoké ocenenie. Vidím, ako sledujú najnovšie trendy a študujú technológie, ktoré by zlepšili efektívnosť postupov. Pomáha im to odhaliť už mikrostopy zakázaných látok," povedal Ján Krišanda, štátny tajomník pre šport.

Najviac odhalených porušení (17) bolo zaznamenaných v roku 2011. Najmenej počas pandemického roka 2020, keď šport utlmili nariadenia spojené s koronavírusom. "Niekedy je to aj dielom náhody, že sa testovanie dokáže cielene zamerať na jednotlivé športy. Aj v tomto roku dominovali prípady z kulturistiky. Je to o tom, akú pomerovú časť v týchto najrizikovejších športoch vykonáme. Nejaké úplne špecifické vysvetlenie na toto zrejme nie je," poznamenal Pagáč. Jeho slová potvrdila aj Žaneta Csáderová, riaditeľka SADA: "Chcela by som zdôrazniť, že náš trend nie je kvantita, ale kvalita a cieľovosť testovania. Tieto testy sú dosť drahé a nie je na mieste, aby sme ich robili na kvantitu."

Nebezpečnou kategóriou už v rekreačnej oblasti športu sú výživové doplnky. "Existuje veľmi veľa typov a zároveň neexistuje regulácia, ako je tomu v prípade liekov, čo je najnebezpečnejšie. Často si kupujeme ´mačku vo vreci´ a nevieme, aká koncentrácia rôznych látok sa v nich nachádza. V niektorých sú uvádzané patentované zmesi, rôzne názvy exotických rastlín z dažďových pralesov, o ktorých nikto nič nevie. Navyše, ak sa k tomu pridá veľmi dobrý marketing, ktorý sľubuje veci nepodložené vedeckými faktami a štúdiami, tak to môže byť pre konzumenta lákavé na podporu výkonu," vysvetlil Pagáč.

Medzi zakázané formy nepatria energetické nápoje či žuvací tabak, pričom ich užívanie má negatívne účinky na zdravie. Ich jednoduchá dostupnosť je podľa Pagáča alarmujúca: "Všetky negatívne javy sú dostupné. Dieťa sa vie dostať napríklad k energetickému nápoju v princípe v bežných potravinách. Žuvací tabak sa vie takisto dostať k deťom veľmi jednoducho. Pri liekoch je to možno náročnejšie, ale je tu fenomén sociálnych sietí, kde vedia nájsť deti rôzne nebezpečné výzvy."

Fenoménom súčasnosti je na Slovensku i vo svete neúmyselný doping. Forma, pri ktorej sa športovec dostane do kontaktu so zakázanou látkou prostredníctvom konzumácie kontaminovaných potravín. "Pred desiatimi rokmi to bola drvivá väčšina prípadov, že športovec dopoval a bolo to očividné. V súčasnosti čoraz viac prípadov pribúda, že je športovec pozitívny a on netuší, prečo je tomu tak. S týmto by sme chceli na globálnej úrovni bojovať, pretože nie je fér, aby boli športovci neúmyselne pozitívni a musia vynakladať veľké úsilie, aby si vybrali doplnky, ktoré sú čisté," skonštatoval Pagáč.

Do povedomia širokej športovej verejnosti dali účastníci konferencie webový portál zakazanelatky.sk, na ktorom si môžu rekreační športovci. ale aj verejnosť vyhľadať zoznam zakázaných látok. "Tento projekt vnímam veľmi pozitívne, pretože zoznam nie je až tak zložitý, ale športovec s ním nepracuje každodenne. Zahŕňa všetky lieky, ktoré sú na Slovensku dostupné a každá osoba si dokáže vyhľadať antidopingový status daného lieku. Je to vec, ktorá zjednodušuje prácu športovcom alebo zdravotníckemu personálu. Dôležité bolo vytvoriť tak, aby bol dostupný a nevyžaduje nejakú registráciu. Ktokoľvek si môže tieto informácie vyhľadať. Druhou vecou je, aby to bolo zrozumiteľné. Zoptimalizovali sme to tak, aby bola informácia čo najjednoduchšia a najadresnejšia," povedal pre TASR farmaceut a odborný pracovník pre konanie vo veci dopingu Kristián Slíž.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.