Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. marec 2025Meniny má Boleslav
< sekcia Šport

Slovensko má z Turína už 30 medailí

Bezkyne na snezniciach pri ocenovani vitazov Foto: 10/10 Communications

Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád.

Bratislava 15. marca (OTS) - Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád, ktoré hostí taliansky Turín, sa prehupli do druhej polovice. Na podujatí, kde súťaží 1500 športovcov zo 102 krajín, sa slovenskej reprezentácii mimoriadne darí. Slovenská výprava si vybojovala už 30 medailí, z toho 9 zlatých, 8 strieborných a 13 bronzových.

V bežeckom lyžovaní zaznamenali výrazný úspech Veronika Máčková, ktorá triumfovala na 5 km trati, a Jakub Kriššák, ktorý obsadil druhé miesto. Bronz na 500 m si odniesol Michal Tomaško, Gabriela Petrovičová spolu s Jánom Gonom skončili na štvrtom mieste. Lenka Láslofiová obsadila v bežeckom lyžovaní na 2,5 km klasika 7. miesto.

Foto: 10/10 Communications
Bezkyne na snezniciach pri ocenovani vitazov


V rýchlokorčuľovaní sa darilo Jakubovi Marcinkovi, ktorý si na 500 m vybojoval zlato, a Martinovi Hudáčkovi, ktorý na 1000 m skončil tretí.

Beh na snežniciach priniesol cenné umiestnenia

Na snežniciach sa Slováci predviedli v individuálnych aj štafetových disciplínach. V behu na 100 m si bronz vybojovala Nataša Berkyová, Timea Žigová skončila šiesta a Martin Bednár siedmy. V štafete 4x100 m pri náročných podmienkach s hustým snežením obsadil slovenský tím (Timea Žigová, Nataša Berkyová, Lea Sopóciová, Martin Bednár) štvrté miesto. V individuálnych disciplínach na 200 m triumfoval Martin Bednárik, Nataša Berkyová celkovo získala dve bronzové medaily. Kevin Kopper skončil piaty na 400 m trati.

Nataša Berkyová po zisku druhej medaily zhodnotila svoj výkon: „Dobre sa mi bežalo a bolo to pre mňa vynikajúce. Som však rada, že som získala cenu a že tu môžem byť.“

Foto: 10/10 Communications
Hlavny trener behu na snezniciach Rastislav Scherk


Hlavný tréner behu na snežniciach Rastislav Scherk, ktorý v Špeciálnych olympiádach Slovensko pôsobí už 12-ty rok, ocenil nasadenie svojho tímu: „Trénovanie týchto športovcov ma naozaj napĺňa. Sú naozaj úžasní, idú do toho naplno a sme na nich nesmierne hrdí. Najdôležitejšie je, aby si to užili a odchádzali spokojní a šťastní.“

Ku chvále športovcov sa pridáva aj trénerka Eva Jantáková: „Je to náročné, no aj veľmi pekné. Máme už aj nejaké medaily, tak sa veľmi tešíme a verím, že ešte nejaké donesieme. S týmito deťmi je náročné pracovať, ale dokážu sa odmeniť tým, že dajú do toho úplne všetko. A to je tá najväčšia odmena, ktorú mám. Veľmi sa teším, že s nimi môžem pracovať.“

Foto: Tibor Géci
Dominika Nestarcova, prezidentka Specialnych olympiad Slovensko

Motivácia, súdržnosť a podpora prinášajú úspech

Úspech športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko nestojí len na tréningu, no tiež na motivácii, ako sa vyjadril Martin Mikuška z realizačného tímu: „Keď sa pozrieme na naše celkové výsledky, je celá slovenská výprava veľká hviezda. Vnútorná motivácia našich športovcov je veľká, vedia sa naštartovať, dajú do toho dušu. Vždy idú naplno. Oslava bude veľká a neviem, či to môžem prezradiť, doma sa už pripravujú torty.“

Prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko a naša bývalá úspešná reprezentantka v plážovom volejbale, Dominika Nestarcová, vyzdvihla súdržnosť tímu aj podporu partnerov: „Po ôsmich rokoch opäť zažívame skutočnú olympijskú atmosféru. Naši športovci podávajú skvelé výkony, ale nie je to len o výsledkoch. Je to o komunite, o súdržnosti a podpore. Pretože tu to nie je len o športovcovi, ako to býva v profesionálnom športe, ale aj o tréneroch, rodičoch. Veľmi si cením aj podporu našich partnerov a sponzorov, bez ktorých by to celé nebolo možné. Prišli si pozrieť na vlastné oči Svetové zimné hry, stretli sa so športovcami, porozprávali sa a myslím si, že teraz to začali vnímať trošku inak, ako dovtedy, že podporujú ľudí s intelektuálnym znevýhodnením. Teraz podporujú svojich kamarátov, svoje vzory, pretože naši športovci vedia dať takú emóciu, že po objatí mojich detí, toto vnímam ako druhú najkrajšiu emóciu, druhé najkrajšie objatie, ktoré môžete zažiť.“

Foto: 10/10 Communications
Natasa Berkyova s bronzovou medailou

VÝSLEDKY 14.3.2025

Bežecké lyžovanie 5 km:
1. Veronika Máčková – 1. miesto
2. Jakub Kriššák – 2. miesto

Bežecké lyžovanie 2,5 km klasika:
1. Lenka Láslofiová – 7. miesto

Bežecké lyžovanie 500 m:
2. Michal Tomaško – 3. miesto
3. Gabriela Petrovičová – 4. miesto
4. Ján Gono – 4. miesto
5. Lenka Láslofiová – 7. miesto

Beh na snežniciach 100 m:
1. Nataša Berkyová – 3.miesto
2. Timea Žigová – 6. miesto
3. Martin Bednár – 7. miesto

Beh na snežniciach štafeta 4x100 m:
1. Timea Žigová, Nataša Berkyová, Lea Sopóciová, Martin Bednár – 4. miesto

Short track 500 m:
2. Jakub Marcinko - 1. miesto

Short track 1000 m:
3. Martin Hudáček – 3. miesto

OTESTUJTE SA: Kliknite a preverte si svoje vedomosti o umení

Máte prehľad v umení a kultúre? Preverte si svoje vedomosti rýchlym testom.

- Vatikán v nedeľu zverejnil prvú fotografiu 88-ročného pápeža Františka od okamihu, keď ho 14. februára hospitalizovali v Gemelliho klinike v Ríme s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil v nedeľu personálnu zmenu vo vedení ozbrojených síl.

- Úplná uzávera cesty III/3445 Prešov - Petrovany sa začne od pondelka (17. 3.) 6.00 h a potrvá do 30. augusta.

- Napriek súdnemu zákazu bolo cez víkend z USA do Salvádoru deportovaných viac ako 200 údajných členov venezuelského drogového gangu Tren de Aragua.

- Slovenskí hádzanári neuspeli ani vo svojom štvrtom dueli v kvalifikácii ME 2026.

- Zvýšenie prejazdnosti a bezpečnosti na Ulici vysokoškolákov v Žiline je hlavným cieľom plánovanej rekonštrukcie frekventovanej komunikácie.

- Futbalisti Arsenalu zvíťazili v 29. kole anglickej Premier League v londýnskom derby nad Chelsea 1:0.

- Na celom území Slovenska sa v pondelok (17. 3.) ochladí.

- Šance, že bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť s prímerím v bojoch na Ukrajine, sú podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba "veľmi chabé". Povedal to počas rozhovoru pre britskú spravodajskú stanicu BBC.

- Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vidí dohodu v koalícii optimisticky. Tvrdí, že už sú ďaleko, pričom ide podľa neho skôr o programovú a hodnotovú diskusiu.

- Rusko v nedeľu uviedlo, že evakuovalo do bezpečia 371 svojich civilistov z území, ktoré opätovne dobylo od ukrajinských síl v pohraničnej ruskej Kurskej oblasti.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravuje širšiu novelizáciu volebnej legislatívy. Týkať by sa mala aj vyplácania príspevkov politickým stranám za ich výsledok v parlamentných voľbách.

- Pri rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach došlo v sobotu večer (15. 3.) k streľbe. Polícia pátra po posádke vozidla, ktorá vystrelila na vodiča druhého vozidla a z miesta ušla.

- Kozmická loď spoločnosti SpaceX dopravila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) štvorčlennú posádku.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR Mariánom Kérym (všetci Smer-SD) odcestovali na pracovnú návštevu Indie.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov hovorili v sobotňajšom telefonáte o ďalšej fáze rozhovorov o ukončení vojny Ruska proti Ukrajine.

- Experimentálna liečba prostredníctvom fekálnej mikrobiálnej transplántácie (FMT) zachránila desaťročného chlapca pred odobratím obličky a môže pomôcť aj pri iných závažných ochoreniach.

- Ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2024 udelili v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave osobnostiam z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry.

- Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social oznámil, že nariadil letecké útoky na pozície húsijských povstalcov v Jemene.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou prehrali vo finále štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v kalifornskom Indian Wells.