Streda 18. september 2024Meniny má Eugénia

Slovenský kapitán Tóth po zápase s Čile: Tesná prehra veľmi bolí

Na archívnej snímke slovenskí tenisti Norbert Gombos (druhý sprava) a Lukáš Klein (vpravo). Foto: TASR/AP

Slováci po prehrách 0:3 s Nemeckom a USA už nemali šancu na postup na finálový turnaj v Malage medzi elitnú osmičku.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ču-chaj 15. septembra (TASR)- Slovenskí tenisti neuspeli ani v záverečnom vystúpení v C-skupine na finálovom turnaji Davisovho pohára. Na harde v čínskom Ču-chaji prehrali s Čile 1:2 a v tabuľke obsadili posledné štvrté miesto. O všetkom rozhodla štvorhra, v ktorej Norbert Gombos s Lukášom Kleinom podľahli páru Nicolas Jarry, Marcelo Barrios Vera 4:6, 7:6 (3), 6:7 (5).

Slováci po prehrách 0:3 s Nemeckom a USA už nemali šancu na postup na finálový turnaj v Malage medzi elitnú osmičku, s turnajom sa však chceli rozlúčiť víťazstvom a vylepšiť si rebríčkové postavenie. O osude prvého setu debla rozhodol desiaty gem, v ktorom Klein stratil servis. V druhom dejstve viedol slovenský tandem 5:3, Čiľania však otočili na 6:5 a vypracovali si tri mečbaly. Gombos s Kleinom ich odvrátili a vynútili si tajbrejk, v ktorom slávili úspech. V treťom sete nevyužili Slováci za stavu 6:5 mečbal a v tajbrejku ťahali za kratší koniec. Jarry s Barriosom Verom premenili za stavu 6:5 piaty mečbal.

Kapitán slovenského tímu Tibor Tóth bol po tesnej prehre sklamaný. "Dnes sme boli najbližšie k víťazstvu a veľmi to bolí, keď sa prehrá rozhodujúci zápas z mečbalu. Bohužiaľ sme to nedotiahli. Noro Gombos začal v úvodnej dvojhre výborne, prvý set bol dominantný. V druhom sete si začal menej pomáhať servisom. Garin sa potom dostal do laufu, vyšli mu dva gemy a až do konca zápasu bol na kurte lepší hráč. Jojo Kovalík mal proti Tabillovi blízko k víťazstvu už v druhom sete. Tabillo to otočil, no teší ma, že Joja to nezlomilo a vďaka dobrej, koncentrovanej hre zvíťazil. Štvorhra bola úplne vyrovnaná a mala veľmi vysokú úroveň, hralo sa rýchlo. Všetci výborne servovali, rozhodla jedna loptička. Chalani dali do toho všetko, čo bolo v ich silách, no nestačilo to," uviedol Tóth v rozhovore pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu.

Podľa šéfa slovenskej lavičky nebolo jednoduché vyrovnať sa s náročnými podmienkami, ktoré vládli v Ču-chaji. "Vedeli sme, že podmienky budú ťažké, no boli rovnaké pre všetkých. Chalani bojovali v každom zápase. Netreba zabúdať, že ani v jednom dueli sme neboli favoriti, súperi mali vo svojom strede renkingovo lepšie postavených hráčov. Škoda, že s výnimkou Nora toho v uplynulom období na turnajoch príliš neuhrali. Víťazstvá by im dodali viac sebavedomia."

Vo valencijskej B-skupine zvíťazili v záverečnom súboji domáci Španieli nad Austrálčanmi 2:1. Oba tímy mali už pred stretnutím istý postup medzi najlepšiu osmičku.

Britom nestačila v Manchestri ani podpora 15.000 divákov v hľadisku a v priamom súboji o postup do štvrťfinále podľahli Kanaďanom 1:2. Rozhodli už dvojhry, Denis Shapovalov zdolal Daniela Evansa 6:0, 7:5 a Felix Auger-Aliassime zas Jacka Drapera 7:6 (8), 7:5. Ďalej ide z D-skupiny ešte aj Argentína.

V A-skupine v Bologni mali už pred záverečným duelom s Holanďanmi istú účasť na finálovom turnaji domáci Taliani a po dvojhrách viedli 2:0. Holanďania však stále mali šancu postúpiť, rozhodovalo sa vo štvorhre, v ktorej proti sebe nastúpili Simone Bolelli a Andrea Vavassori proti Wesleymu Koolhofovi a Boticovi van de Zandschulpovi.

C-skupina finálového turnaja Davisovho pohára (Ču-chaj):

SLOVENSKO - Čile 1:2

Norbert Gombos - Cristian Garin 6:2, 1:6, 2:6

Jozef Kovalík - Alejandro Tabillo 6:4, 6:7 (5), 6:1

Gombos, Lukáš Klein - Nicolas Jarry, Marcelo Barrios Vera 4:6, 7:6 (3), 6:7 (5)

Austrália - Španielsko 1:2

Jordan Thompson - Pablo Carreňo Busta 6:2, 2:6, 6:7 (3)

Alexei Popyrin - Pedro Martinez Portero 6:4, 6:4

Matthew Ebden, Max Purcell - Pedro Martinez Portero, Marcel Granollers 7:5, 4:6, 4:6