Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Šport

DOPINGOVÉ KAUZY 2020: Ďalšie sankcie pre Rusov, Fury o titul nepríde

Výber fotografií, ktoré súvisia s dopingový kauzami vo svete športu. Foto: TASR

Ruská atletická federácia predložila Svetovej atletike návrh plánu antidopingovej reformy. Ten je poslednou podmienkou k tomu, aby sa krajina vyhla vylúčeniu zo všetkých medzinárodných súťaží.

Bratislava 30. decembra (TASR) - Aj v roku 2020 rezonovala kauza ruského dopingu. Už v predchádzajúcom olympijskom cykle pocítili reprezentanti tejto veľmoci dôsledky masívnych dopingových manipulácií, pričom závery z novembrového štvordňového pojednávania Športového arbitrážneho súdu (CAS) vyústili do ďalších sankcií v podobe zákazu štartu na OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Celý rok však opäť priniesol aj množstvo iných dopingových udalostí. Športová redakcia TASR prináša chronológiu najvýraznejších:

JANUÁR
- Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) udelila prísne tresty trom bežcom a jednému trénerovi v súvislosti s dopingovými raziami na MS 2019 v severských disciplínach v rakúskom Seefelde. Kazach Alexej Poltoranin i Estónci Karel Tammjärv a Andreas Veerpalu dostali dištanc na štyri roky. Rovnaký trest si odpyká aj estónsky tréner Mati Alaver.

- V Paríži sa začal súdny proces s bývalým prezidentom Svetovej atletiky (WA) Laminem Diackom. Senegalskému funkcionárovi hrozilo za korupčné praktiky súvisiace s krytím dopingu ruských športovcov až desať rokov väzenia. Bezprostredne po otvorení procesu však ďalšie pojednávania odložili na jún po tom, ako súd vyhovel žiadosti obžaloby. Tá z Diackovej vlasti dostala s veľkým omeškaním dôležité dôkazové materiály, o ktoré žiadala už v roku 2016.

- Šťastný koniec mala dopingová kauza viacnásobnej majsterky sveta v rýchlostnej kanoistike Laurence Vincentovej-Lapointovej. Kanaďanka presvedčila Medzinárodnú kanoistickú federáciu (ICF), že za jej pozitívny dopingový nález mohli telesné tekutiny jej bývalého priateľa. ICF ukončila vyšetrovanie Vincentovej-Lapointovej, ktorá mala pozitívny test na látku podobnú steroidom a hrozil jej štvorročný zákaz činnosti. Kanadská kanoistka spolu s právnikom uviedli, že laboratórna analýza vlasov jej vtedajšieho priateľa ukázala, že za malé množstvo ligandrolu v jej vzorke mohol práve on. Podobný prípad musel riešiť Richard Gasquet v roku 2009, keď mal pozitívny nález na kokaín. Športový arbitrážny súd (CAS) vtedy uznal francúzskeho tenistu za nevinného, keďže zakázaná látka sa mu dostala do tela po bozkoch od ženy v nočnom klube v Miami.
Kanaďanka Laurence Vincentová - Lapointová so zlatou medailou v C1 200 m na MS v rýchlostnej kanoistike v Segedíne 21.augusta 2011, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Kauza ruského dopingu neutíchala ani v roku 2020. Tamojšia vláda do 1. marca dočasne pozastavila činnosť Ruskej atletickej federácii (RUSAF) z dôvodu pretrvávajúcich dopingových podozrení a vyjadrení Jednotky pre integritu atletiky (AIU). Tá navrhla vylúčiť RUSAF zo Svetovej atletiky (World Athletics).


FEBRUÁR
- Kolumbijský tenista Robert Farah aj napriek pozitívnemu testu vyviazol bez trestu. Pri náhodnej tréningovej kontrole mu v októbri 2019 našli v tele stopy po anabolickom steroide boldenóne. Deblový šampión Wimbledonu i US Open uviedol, že látka sa mu do tela dostala po konzumácii kontaminovaného mäsa. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) po vypočutí prijala jeho argumenty a vzala do úvahy, že to bolo zo strany lídra svetového rebríčka ATP vo štvorhre prvé porušenie antidopingových pravidiel.

- Dánskeho cyklistu Jakoba Fuglsanga začala vyšetrovať Nadácia pre cyklistické antidopingové aktivity (CADF) pre údajné blízke napojenie na talianskeho lekára Micheleho Ferrariho. Ten zohral úlohu v dopingových škandáloch Američana Lancea Armstronga, na základe čoho dostal doživotný zákaz činnosti. CADF vo svojej "dôvernej" správe naznačila, že Ferrari aj naďalej tajne spolupracoval so stajňou Astana a niekoľkokrát sa osobne stretol aj s Fuglsangom. Na jednom stretnutí mal byť prítomný aj ďalší jazdec kazašského tímu Alexej Lucenko z Ukrajiny. Fuglsang spoluprácu s kontroverzným lekárom poprel.
Dánsky cyklista Jakob Fuglsang z tímu Astana vyhral 4. etapu pretekov Okolo Romandie zo Sionu do Sionu (149,2 km) 28. apríla 2018, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Za porušenie antidopingových pravidiel by mal Jevgenij Usťugov prísť o zlatú medailu zo ZOH 2014 v Soči. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) uviedla, že bývalý ruský reprezentant užil látku na podporu rastu svalovej hmoty - ostirín. V dôsledku toho anulovala všetky jeho výsledky od 27. augusta 2013 do konca sezóny 2013/2014. Usťugov bol v Soči člen zlatej štafety, o najcennejší kov tak príde celé družstvo. Rusi sa odvolali na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne, ktorý zatiaľ v tejto záležitosti nevyriekol ortieľ.

- Trojnásobný olympijský víťaz v plávaní Sun Jang z Číny dostal osemročný trest zákazu činnosti za odmietnutie podrobiť sa antidopingovej skúške. Verdikt potvrdil Športový arbitrážny súd (CAS), plavec sa proti nemu odvolal na Švajčiarskom najvyššom súde. Sun Jang v septembri 2018 spochybnil oprávnenie komisárov, ktorí ho navštívili u neho doma a už odobraté vzorky svojej krvi zničil kladivom.
Sun Jang, archívna snímka.
Foto: TASR/AP

MAREC
- Úradujúca olympijská víťazka v behu na 3000 metrov cez prekážky Ruth Jebetová dostala dištanc na štyri roky. Jednotka pre integritu atletiky (AIU) ju potrestala za pozitívny dopingový nález na zakázanú látku EPO.

- Japonský plavec Hiromasa Fudžimori príde o domáce OH v Tokiu. Športový arbitrážny súd (CAS) mu totiž neskrátil dvojročný trest za doping. Fudžimori mal pozitívny test na MS v krátkom bazéne v decembri 2018 po polohových pretekoch na 100 metrov, v ktorých získal bronz. Tri dni predtým vybojoval rovnaký kov na dvojnásobnej trati a odovzdal čistú vzorku. CAS oznámil, že Japonec nedokázal hodnoverne určiť zdroj, z ktorého sa mu na šampionáte dostala do tela zakázaná látka. Ak by sa mu to podarilo, mohol si trest skrátiť.

- Vedenie Svetovej atletiky (WA) uložilo Rusku pokutu 10 miliónov amerických dolárov a obmedzilo počet atlétov z tejto krajiny pod neutrálnou vlajkou na OH 2020 v Tokiu na desať. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) ako predchodca WA pozastavila Rusku členstvo v roku 2015 po sérii dopingových škandálov. Novým šéfom Ruskej atletickej federácie (RUSAF) sa vo februári stal Jevgenij Jurčenko a sľúbil, že vráti ruskú atletiku na medzinárodnú scénu.

- Majster sveta v boxe Tyson Fury napriek dopingovým obvineniam nepríde o titul. Potvrdil to prezident organizácie WBC Mauricio Sulaiman. Farmár Martin Carefoot obvinil šampióna organizácie WBC v superťažkej hmotnostnej kategórii v médiách, že mu ponúkol úplatok 25.000 libier (27.500 eur) za alibi v dopingovej kauze ešte z roku 2015. Boxer a jeho bratranec Hughie Fury mali vtedy pozitívny test na anabolický steroid nandrolon. Obaja tvrdili, že na vine je kontaminované mäso od Carefoota.
Britský profesionálny boxer Tyson Fury sa teší po víťazstve nad Američanom Deontayom Wilderom a stal sa tak novým šampiónom organizácie WBC v superťažkej hmotnostnej kategórii 22. februára 2020 v Las Vegas, archívne foto.
Foto: TASR/AP

APRÍL
- Estónsky bežec na lyžiach Algo Kärp, ktorý sa po škandále na MS v severských disciplínach v Seefelde priznal ku krvnému dopingu, bude môcť od 6. septembra 2021 opäť súťažiť. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) uznala námietku a zredukovala mu trest zo štyroch na dva a pol roka.

- Tamás Aján oficiálne rezignoval na post prezidenta Medzinárodnej vzpieračskej federácie (IWF). Výkonný výbor ho už v januári po dvadsiatich rokoch vo funkcii suspendoval na tri mesiace a neskôr prijal jeho odstúpenie. Aján čelil obvineniam z porušenia antidopingových pravidiel, športového podvodu a korupcie. Osemdesiatjedenročný maďarský funkcionár podľa nemeckej televíznej stanice ARD aj napriek suspendácii pokračoval v nelegálnej činnosti týkajúcej sa krytia dopingu a sprenevery peňazí.

- Čilského tenistu Nicolasa Jarryho suspendovali na jedenásť mesiacov po pozitívnom náleze zakázaných látok ligandrol a stanozolol. Trest mu retroaktívne platí od 14. januára 2020.
Nicolas Jarry, archívne foto.
Foto: TASR/AP

MÁJ
- Pred dopingovou minulosťou neušiel ani vlaňajší majster Európy v krose Robel Fsiha zo Švédska, ktorý "vyfasoval" štvorročný trest. Už vo februári tamojšie médiá informovali, že má zastavenú činnosť po tom, ako mal vo svojej antidopingovej vzorke nedovolenú substanciu. Atlét eritrejského pôvodu odovzdal pozitívnu vzorku na kempe v Etiópii ešte 25. novembra 2019. Európsky titul vybojoval v Lisabone o dva týždne neskôr.

- Ukrajinského futbalistu Arťoma Besedina dištancovali na rok pre porušenie antidopingových pravidiel. Útočník Dynama Kyjev mal po novembrovom zápase Európskej ligy s Malmö pozitívny nález na zakázaný stimulant fonturacetam. Európska futbalová únia (UEFA) Besedina v decembri suspendovala a vo februári mu vymerala dištanc. O prípade informovala v máji po tom, ako uplynula lehota na odvolanie. Trest mu vyprší 19. decembra.


JÚN
- Tréner elitných atletických vytrvalcov Alberto Salazar podal odvolanie na Športový arbitrážny súd (CAS), v ktorom žiadal zrušenie svojho štvorročného zákazu činnosti. Salazar dostal trest od Americkej antidopingovej agentúry (USADA). Kubánec podľa agentúry porušoval dopingové pravidlá ako šéf tréningovej skupiny Nike Oregon Project (NOP), v ktorej pôsobili napríklad britský olympijský víťaz Mo Farah, či Američania Matthew Centrowitz a Galen Rupp.
Alberto Salazar, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Jednotka pre integritu atletiky (AIU) zastavila činnosť americkému šprintérovi Christianovi Colemanovi, ktorý v priebehu roka vynechal tri dopingové kontroly.

- Bývalý bieloruský cyklista Konstantin Sivcov dostal štvorročný zákaz činnosti za pozitívny test na krvný doping. Previnil sa ešte v roku 2018, keď jazdil vo farbách tímu Bahrain-Merida. Pri mimosúťažnej kontrole 31. júla mu zistili vo vzorke vysokú prítomnosť erytropoetínu (EPO), ktorý podporuje tvorbu červených krviniek. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) mu pozastavila činnosť a jazdec koncom roka 2018 ukončil kariéru. Štvorročný trest má spätnú platnosť a vyprší 4. septembra 2022.


JÚL
- Jednotka pre integritu atletiky (AIU) potrestala vytrvalca z Kene Wilsona Kipsanga štvorročným zákazom činnosti. Niekdajší držiteľ svetového rekordu v maratóne vynechal v priebehu apríla 2018 a mája 2019 štyri dopingové kontroly a v januári ho AIU provizórne suspendovala. Štvorročný dištanc mu platí retroaktívne od 10. januára tohto roka. Kipsang vyhral v roku 2013 Berlínsky maratón vo vtedy rekordnom čase 2:03:23 h. Okrem toho má na konte triumfy z Frankfurtu (2010, 2011), Londýna (2012, 2014), New Yorku (2014) a Tokia (2017).

- Zápasníci vo voľnom štýle Biľal Machov z Ruska a Komejl Gásemí z Iránu získajú dodatočne zlaté medaily z OH 2012 v Londýne. Obaja si pôvodne vybojovali bronz v kategórii do 120 kg, no po dodatočnom testovaní vylúčili z hier pre doping oboch finalistov. Zlato tak odoberú Uzbekovi Arturovi Tajmazovovi, o striebro príde Gruzínec Davit Modzmanašvili. Machov a Gásemí sa však obaja posunú na prvé miesto, keďže skončili na rovnakej priečke. Vôbec po prvýkrát v histórii zápasenia tak bude mať jedna disciplína dvoch víťazov.

- Bývalý rakúsky cyklista a medailista z majstrovstiev Európy Hans Lienhart dostal desaťročný zákaz za poskytovanie dopingu svojmu synovi, ktorý súťaží v triatlone. Lienhart starší zabezpečoval a poskytoval svojmu synovi zakázané látky EPO, Genotropín a testosterónový gél od decembra 2018 do marca 2019. Hans Lienhart st. získal počas aktívnej kariéry bronz na MS 1987 v tímovej časovke a trikrát sa predstavil na olympijských hrách.


AUGUST
- Ukrajinská osemstovkárka a dvojnásobná majsterka Európy v atletike Natalija Krolová dostal trest zákazu činnosti na 20 mesiacov za doping. Podľa Jednotky pre integritu atletiky (AIU) mala pozitívny test na hydrochlorothiazid. Krolová získala pod dievčenským menom Pryščepová zlato na ME 2016 v Amsterdame a o dva roky neskôr v Berlíne. Trest jej vyprší 15. septembra 2021.
Na archívnej snímke zo 17. februára 2018 ruská vlajka pred hokejovým zápasom Rusko - USA na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.
Foto: TASR/AP

- Ruská atletická federácia predložila Svetovej atletike (WA) návrh plánu antidopingovej reformy. Ten je poslednou podmienkou k tomu, aby sa krajina vyhla vylúčeniu zo všetkých medzinárodných súťaží, vrátane budúcoročných olympijských hier v Tokiu. Ruskí atléti boli na pokraji vylúčenia zo súťaží po tom, ako tamojšia federácia nestihla do 1. júla zaplatiť pokutu v celkovej hodnote 6,3 milióna amerických dolárov za systematické porušovanie antidopingových pravidiel. Atlétov zachránilo Ruské ministerstvo športu, ktoré sa WA zaviazalo vyrovnať dlhy, získalo odklad do 15. augusta a poskytlo národnej federácii prostriedky.


SEPTEMBER
- Padol definitívny verdikt v kauze bývalého prezidenta Svetovej atletiky (WA) Lamineho Diacka, ktorého francúzsky súd odsúdil na štyri roky väzenia. Polovicu trestu mu podmienečne odložil a nariadil zaplatiť pokutu 500.000 eur. Senegalského funkcionára uznali vinným z korupcie. Podľa obžaloby bol hlavná postava korupčnej schémy, v ktorej ruskí atléti platili milióny dolárov za krytie ich dopingu. Vďaka tomu sa mohli zúčastniť na OH 2012 v Londýne aj ďalších podujatiach. Podľa vyšetrovateľov Diack priamo či nepriamo prijal 3,45 milióna eur za krytie Rusov.

- Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) zakázala činnosť ruskému hráčovi Iľjovi Altybarmakianovi za porušenie antidopingových pravidiel. Útočník SKA-1946 Petrohrad si nezahrá do 24. marca 2024 po tom, ako mal vo februári pozitívny test na metabolit kokaínu.

- Francúzske úrady začali predbežné vyšetrovanie podozrení z dopingu v súvislosti s raziou v tíme Arkea Samsic počas tohtoročnej Tour de France. Polícia zadržala aj kolumbijského pretekára Naira Quintanu, ktorého spoločne s bratom Dayerom vypočula. Prokurátor Dominique Laurens prezradil, že pri akcii našli veľké množstvo liekov. Manažér tímu Arkea Samsic Emmanuel Hubert potvrdil, že počas 15. etapy z Lyonu do Grand Colombier dlhej 175 km prišlo k razii.

- Športový arbitrážny súd (CAS) potvrdil vylúčenie ruskej biatlonistky Oľgy Zajcevovej zo ZOH 2014 v Soči pre podozrenie z dopingu. Naopak, očistil jej reprezentačné kolegyne Oľgu Viluchinovú a Janu Romanovovú. Viluchinová získala v Soči striebro v šprinte za slovenskou reprezentantkou Anastasiou Kuzminovou. Všetky tri Rusky boli členky ženskej štafety, ktorá pôvodne skončila na striebornej pozícii. Viluchinová so Zajcevovou boli aj súčasťou mix štafety, ktorá finišovala na štvrtej priečke o tri desatiny sekundy pred Slovákmi.
Obžalovaný Mark Schmidt (uprostred) stojí medzi svojimi advokátmi Jurijom Goldsteinom (vpravo) a Alexandrom Dannom na začiatku súdneho processu 16. septembra 2020 v Mníchove. V Mníchove sa v stredu začal súdny proces s nemeckým lekárom Markom Schmidtom, ktorý bol údajnou hlavou medzinárodnej dopingovej siete. V rámci nej poskytoval športovcom naprieč viacerými odvetviami krvný doping, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Nemecký športový lekár Mark Schmidt sa pred mníchovským súdom priznal k dopingovým praktikám. Podľa obžaloby bol hlavou medzinárodnej siete, ktorá poskytovala desiatkam športovcov nepovolené podporné látky a krvný doping. Pred súdom čelí podľa nemeckých zákonov obvineniu z drogovej trestnej činnosti a ublíženiu na zdraví. Schmidtovi, ktorý podľa svojho vyhlásenia poskytoval dopingové služby od roku 2012, hrozí až desať rokov za mrežami. Kauza sa prevalila vo februári 2019, keď počas MS v severských lyžiarskych disciplínach vykonali rakúski a nemeckí policajti niekoľko razií. V dejisku šampionátu Seefelde dokonca prichytili domáceho bežca na lyžiach Maxa Haukeho priamo pri transfúzii.


OKTÓBER
- Ruskému biatlonistovi Jevgenijovi Usťugovovi odoberú ďalšie dve olympijské medaily. Jednotka pre integritu biatlonu uviedla, že Usťugov príde o zlato, ktoré získal v pretekoch s hromadným štartom na 15 kilometrov na ZOH 2010 vo Vancouveri, a o bronz v štafete. Musí to ešte potvrdiť Medzinárodný olympijský výbor (MOV). V prípade, že sa rozhodne posunúť medailistov, striebro môže získať pôvodne bronzový slovenský reprezentant Pavol Hurajt.
Na snímke ruský bežec na lyžiach Sergej Usťugov zvíťazil v pretekoch mužov na 15 km voľne s hromadným štartom v úvodnej etape Tour de Ski 28. decembra 2019 vo švajčiarskom stredisku Lenzerheide, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Šesť ruských vzpieračov dostalo dištanc za porušenie antidopingových pravidiel. Medzi potrestanými je aj bronzový medailista z OH 2008 Ruslan Albegov. Medzinárodná vzpieračská federácia ich potrestala na základe dát z moskovského laboratória. Okrem Albegova dištancovali Timu Turievovú, Dmitriho Lapikova, Jegora Klimonova, Juliu Konovalovovú a Maxima Šejka, ten dostal zákaz činnosti na šesť rokov, Lapikov na osem. Zvyšní nesmú súťažiť štyri roky.

- Úradujúci majster sveta v šprinte na 100 metrov Christian Coleman z USA dostal dvojročný trest za porušenie antidopingových pravidiel. Proti verdiktu Jednotky pre integritu atletiky (AIU) sa odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS). AIU provizórne zastavila Colemanovi činnosť už v júni, keďže vynechal tri antidopingové kontroly v priebehu dvanástich mesiacov. Suspendácia má spätnú platnosť od 14. mája 2020, Coleman nemôže štartovať na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu. Šprintér pyká, pretože vynechal testy 16. januára a 9. decembra 2019 a tiež za to, že nenahlásil miesto svojho pobytu 26. apríla 2019.
Christian Coleman, archívna snímka.
Foto: TASR/AP

NOVEMBER
- Začalo sa pojednávanie Športového arbitrážneho súdu (CAS) o ruskej dopingovej ságe. Súd sa počas štvordňového vypočúvania (2.-5. novembra) zaoberal prípadom Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá požadovala štvorročný trest pre ruský šport za štátom podporované zasahovanie do údajov z moskovského antidopingového laboratória. WADA medzi trestami navrhovala zákaz ruskej vlajky, hymny a mena na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu i ZOH 2022 v Pekingu a na majstrovstvách sveta počas najbližších štyroch rokov vrátane futbalových v Katare. Na týchto podujatiach by sa nemohli zúčastniť ani ruskí športovci, ktorí sa podieľali na dopingu, alebo sa manipulovalo s ich dátami. Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) neakceptovala dôkazy a závery, ktoré priviedli spor až na najvyšší športový súd.

- Francúzsky futbalista Mamadou Sakho úspešne uzavrel na londýnskom súde spor so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA). Obranca Crystal Palace od nej požadoval odškodné 16,7 milióna libier za urážku na cti. Sakha vyšetrovala WADA pre podozrenie z dopingu v roku 2016, keď si obliekal dres FC Liverpool. Jeho vzorka obsahovala stopy higenamínu, ktorý sa nachádza v prípravku na chudnutie. Európska futbalová únia (UEFA) ho suspendovala, prišiel o finále Európskej ligy a nevybrali ho ani do reprezentačného tímu pre ME 2016. Neskôr sa však ukázalo, že higenamín nebol na zozname zakázaných látok a UEFA uzavrela vyšetrovanie.
Hráč Liverpoolu Mamadou Sakho, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Austrália môže prísť o bronzovú medailu z olympijských hier 2012 v Londýne. Športový arbitrážny súd (CAS) zverejnil, že sa zaoberá prípadom Brentona Rickarda, člena plaveckej štafety, ktorá v polohových pretekoch 4x100 m obsadila tretie miesto. Rickard mal pri opätovnej analýze pozitívny test na furosemid, podľa austrálskych médií však množstvo zakázanej látky svedčí skôr o neúmyselnom požití kontaminovaného lieku. CAS nezverejnil termín definitívneho verdiktu.

- Športový arbitrážny súd (CAS) zvýšil trest pre talianskeho motocyklového jazdca Andreu Iannoneho z osemnástich mesiacov na štyri roky. Trojica sudcov neuznala jeho sťažnosť proti výške pôvodného dištancu, podľa ktorej mohlo za jeho pozitívny dopingový nález kontaminované mäso.

- Bejzbalista Robinson Canó z tímu New York Mets si za opakovaný doping vyslúžil dištanc na 162 zápasov v zámorskej MLB. Zároveň príde o 24 miliónov amerických dolárov, ktoré mu strhnú z platu. Rodák z Dominikánskej Republiky pyká za pozitívny nález na anabolický steroid stanozolol.
Robinson Cano, archívne foto.
Foto: TASR/AP

- Troch rumunských reprezentantov, vrátane dvoch medailistov, vylúčili dodatočne z olympijských hier v Londýne 2012 pre dopingový nález. Zakázané látky pri opakovaných testoch objavili u Razvana Martina, bronzového v kategórii do 69 kg a u Roxany Cocosovej, ktorá skončila na bronzovom stupienku v rovnakej kategórii žien. Obaja prídu o cenné kovy. Pozitívny test mal aj Gabriel Sincraian, ktorý nedokončil súťaž v kategóriii do 85 kg. U všetkých troch našli stopy metenolonu a stanozololu. U Martina navyše aj vzorku dehydrochlórmethyltestosterónu.


DECEMBER
- Bieloruská strednotratiarka Marina Arzamasovová dostala dištanc na štyri roky. Majsterka sveta na 800 m z roku 2015 mala pozitívny test na rastový hormón ligandrol, v auguste ju za to suspendovali. Okrem zlata z MS má na konte aj striebro z ME 2014 a bronz z 2012.

- Nemecký športový lekár Mark Schmidt sa pred mníchovským súdom zodpovedá okrem dopingových previnení aj z ublíženia na zdraví. Podľa obžaloby totiž podal rakúskej cyklistke látku, ktorá nie je určená pre ľudí a spôsobil jej tým zdravotné problémy. Schmidt mal podať športovkyni sušený hemoglobín, podľa odborníčky z farmaceutickej spoločnosti Merck Renate Stiessovej sa však substancia používa najmä vo výskume a pre ľudí môže byť nebezpečná. Schmidt čelí v 150 bodoch obžalobe z dopingových aktivít i ublíženia na zdraví. K dopingu sa už skôr priznal a hrozí mu maximálne desať rokov odňatia slobody.

- Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) začala dodatočnú analýzu vzoriek z dopingových kontrol na ZOH 2014 v Soči. Laboratórium v Lausanne by malo analýzu dokončiť v polovici roka 2021. Kódex Medzinárodnej antidopingovej agentúry (WADA) umožňuje potrestanie dopingových hriešnikov do desiatich rokov od podujatia.
Riccardo Ricco, archívne foto
Foto: TASR/AP Photo

- Taliansky cyklista Riccardo Ricco dostal doživotný zákaz činnosti za doping. Tridsaťsedemročný jazdec si už odpykával 12-ročný zákaz, ktorý mal vypršať až v roku 2024. Ricca vylúčili z Tour de France v roku 2008 za používanie krvného dopingu. Po rozsudku talianskeho antidopingového súdu musí taktiež zaplatiť pokutu 4000 eur.

- V závere roka padol dlho očakávaný verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS) ohľadom ruských športovcov, ktorí nebudú môcť štartovať na OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní Ruska proti štvorročnému dištancu CAS znížil trest na polovicu. Ruskí športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, však budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez národných symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu.