Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Šport

OPATRENIA: September do 1000 divákov, štadiónová interakcia je riziko

Na snímke fanúšikovia DAC Dunajská Streda na tribúne počas zápasu 3. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy vo futbale v skupine o titul DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 1. júla 2020 v Dunajskej Strede. Foto: TASR - Jakub Kotian

Tento pondelok pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR vyvinul iniciatívu splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera.

Bratislava 27. augusta (TASR) – Športové zápasy a súťaže budú od 1. septembra na Slovensku zaradené medzi rizikové podujatia s tzv. "superšíriteľmi" nového koronvírusu. Po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov na Úrade vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas potvrdili opatrenia ohľadom hromadných akcií so zákazom podujatí nad 1000 divákov a interiérových nad 500 divákov. Detaily opatrení zverejnia v piatok.

Epidemiológovia, infektológovia a verejní zdravotníci pred dvoma týždňami rozhodli, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Minister i hlavný hygienik zdôraznili, že opatrenia sa budú pravidelne prehodnocovať na zasadnutiach odborného konzília. Vyvolalo to otázniky, lebo kalendár vrcholných domácich podujatí, predovšetkým ligových, sa počas leta po koronakríze napĺňal. Najvyššia futbalová súťaž je rozbehnutá, popredné hokejové kluby sa chystajú hrať v halách po celom Slovensku prípravný turnaj. V Bratislave by sa mal 4. septembra odohrať aj zápas Ligy národov proti Česku a v druhej polovici mesiaca sa majú ísť medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Tento pondelok pred zasadnutím Ústredného krízového štábu SR vyvinul iniciatívu splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport Karol Kučera. Požiadal, aby bol na zasadnutiach štábu prítomný aj zástupca športu a na druhý deň sa požiadavka realizovala účasťou štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivana Husára. Aj s návrhom, s ktorým deň predtým oboznámili hlavného hygienika SR Jána Mikasa - aby bolo od septembra možné organizovať športové podujatia s účasťou divákov až do 50 percent kapacity hľadiska. Pritom pred dvoma týždňami minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že od 1. septembra do 1. októbra sa na Slovensku nebudú konať hromadné športové podujatia s účasťou 1000 a viac divákov. Zakázali sa aj interiérové hromadné podujatia nad 500 a neodporučilo sa organizovanie žiadnych hromadných športových podujatí. Reálny vstup do platnosti minister zdravotníctva vo štvrtok zdôvodnil: "Tam ani nie je dôležité, aký veľký je štadión. Dôležité sú interakcie ľudí počas zápasu i po zápase. Oslavy, východ masy ľudí zo štadióna spoločnými priestormi, vytvárajú sa veľké skupiny a častokrát idú spoločne do mesta. Minimálne v mesiaci september budeme obmedzenia na tisíc ľudí vyžadovať.

Od 1. júla sa na Slovensku povolili športové súťažné podujatia s viac ako tisíc účastníkmi za podmienky dodržania šachovnicového sedenia. Športové kluby mohli za dodržania tejto požiadavky a zabezpečenia kontrolovaného vstupu a výstupu návštevníkov naplniť tribúny maximálne do 50 percent kapacity štadióna. Konzílium odborníkov tak vyhovelo požiadavkám športových zväzov, ktoré apelovali na vládu, aby zvýšila počet účastníkov na súťažných podujatiach. Už od 6. júla však vošli do platnosti upravené pravidlá so sedením v každom druhom rade ako dôsledok porušenia hygienických nariadení počas šlágra futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede. Nové opatrenie bolo prezentované zároveň ako ústretový krok s predpokladom zjednodušenie kontroly plnenia nariadení zo strany organizátorov hromadných podujatí.

Na Slovensku došlo ešte 9. marca k plošnej výluke športového života. Ústredný krízový štáb SR a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (ochorenie COVID-19). Športová uzávera začala platiť hneď na druhý deň v utorok a len v prebiehajúcom týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najvýznamnejších kolektívnych odvetví. Zrušili sa tiež už nachystané domáce šampionáty v behu na lyžiach, strelectve zo vzduchových zbraní, v atletických viacbojoch a v squashi. O šesť týždňov neskôr otvorili na Slovensku vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení. V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a tréningy vrcholových športovcov v bezkontaktných odvetviach. Teda tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické dráhy i BMX-trate, vodnoslalomárske kanály, kanoistické areály, strelnice, či motoristické okruhy.

Od 20. mája boli v rámci štvrtej fázy otvorené vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby. Zároveň sa otvorilo aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch. K vstupom na plavárne a do športových hál pre verejnosť došlo začiatkom júna a od 3. júna sa opäť povolili všetky športové súťaže a podujatia v krajine, k návratu divákov došlo v júli.