Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Šport

Šéf vzpierarov Gumán vníma najmä plusy, chváli kľúč na financie

Na archívnej snímke reprezentant Viktor Gumán v kategórii do 77 kg. Foto: FOTO TASR – Milan Kapusta

Podľa šéfa slovenského vzpierania je dôležité, aby nielen vzpieračský, ale i ostatné zväzy pracovali na získavaní financií aj z iných než štátnych zdrojov.

Bratislava 12. marca (TASR) - Hoci slovenské vzpieranie nezažíva v súčasnosti medailovú éru, podľa predsedu Slovenského zväzu vzpierania (SZV) Viktora Gumána je kľúč prerozdeľovania financií na základe výsledkov spravodlivý. Podľa šéfa slovenského vzpierania je dôležité, aby nielen vzpieračský, ale i ostatné zväzy pracovali na získavaní financií aj z iných než štátnych zdrojov. Tie by v prípade SZV mali pomôcť projektom zameraným na rozvoj vzpieračskej mládeže.

Zámerom Zákona o športe je priniesť sprehľadnenie financovania a aj väčší objem finančných prostriedkov do jednotlivých športových zväzov. "Skutočnosť, že Zákon o športe existuje, vnímam pozitívne, pretože je to prvý pokus o reguláciu pravidiel. Má to však svoje plusy i mínusy. Opakujem však, že už samotnú existenciu vnímam ako plus," priznal predseda Slovenského zväzu vzpierania Viktor Gumán.

O Zákone o športe sa diskutovalo omnoho skôr, než vošiel do platnosti, a tak mali jednotlivé zväzy dostatok času prispôsobiť sa novým predpisom. Výnimkou nie sú ani slovenskí vzpierači. "My ako Slovenský zväz vzpierania sme jedným z prvých zväzov, ktorý má schválené vnútorné pravidlá v súlade so Zákonom o športe. Táto vec trvala najdlhšie. Ja som bol do funkcie zvolený len nedávno a mnohé veci, ktoré s týmto zákonom súvisia, sa v našom zväze ešte stále tvoria. Výnimkou sú stanovy a základné veci, ktoré ako federácia už musíme mať," zdôraznil pre TASR Viktor Gumán.

Na Zákon o športe museli jednotlivé športové zväzy reagovať aj úpravou svojich stanov. Podľa predsedu SZV s tým vzpieračský zväz nemal problém: "Bavíme sa o dvoch veciach - o žiadnej regulácii a o regulácii, ktorá je definovaná v Zákone o športe. Tá dáva štruktúru jednotlivým orgánom a ukazuje, ako majú rozhodovať. Každý jeden športový zväz si to upravoval po svojom, teraz však už existujú pravidlá rozhodovania a volieb. Zákon o športe prinútil každú jednu federáciu, aby sa pozrela na jednotlivé mechanizmy fungovania. To je tiež pozitívna vec."

Jedným z dôvodov vzniku Zákona o športe je snaha o prísun väčšieho objemu finančných prostriedkov do slovenského športu. Ich prerozdeľovanie závisí od vopred stanoveného kľúča, ktorý zohľadňuje aj popularitu a úspešnosť jednotlivých športových zväzov. Túto skutočnosť vníma predseda Slovenského zväzu vzpierania ako jedno z pozitív "Každá jedna dotácia, resp. všetky peniaze, ktoré prichádzajú do zväzu, sú v konečnom dôsledku podmienené výsledkom. Slovenské vzpieranie momentálne nie je v stave, že by mohlo hovoriť o vynikajúcich výsledkoch. V nadväznosti na toto konštatovanie nemá dostatok finančných prostriedkov na fungovanie. Sme v štádiu, keď sa už skončila éra Martina Tešoviča a v aktuálnej situácii nemáme športovcov, ktorí by pravidelne nosili medaily z vrcholných podujatí. Podľa pravidiel, ktoré sú určené, je nám ťažké sťažovať sa. Systém, ktorý hovorí, že 'ak dosiahnete výsledky, tak dostanete viac peňazí', je podľa mňa v poriadku," uviedol Viktor Gumán.

Zo Zákona o športe by podľa Gumána mali profitovať mládežnícke projekty na podporu a rozvoj vzpierania u mládeži. "Vieme, aký máme rozpočet na rok. Musíme sa prispôsobiť. Tento systém núti športové zväzy nespoliehať sa iba na peniaze zo štátu, ale byť aktívny aj na poli marketingu a hľadať sponzorov cez svoje výsledky. Finančné prostriedky sú percentuálne rozdelené a ich alokácia musí v určitom rozsahu, myslím, že 15 percent, musí smerovať na mládež. To núti jednotlivé zväzy premýšľať nad tým, ako tie peniaze zmysluplne využiť. V tomto smere sme na tom veľmi dobre. Tie peniaze môžeme orientovať projektovo a vytvárať projekty, ktoré budú čiastočne, možno i v plnej miere, pochádzať zo štátu. Ak sa to správne uchopí, tak rodičia malých detí, ale aj sponzori mimo štátu, budú jednoznačne vidieť výsledky," myslí si predseda SZV Viktor Gumán.

Premiér: S cenami plynu chce vláda pomôcť väčšine domácností

Premiér zdôraznil, že je ešte skoro hovoriť o konkrétnostiach energopomoci.

- Agrárna komora (AK) ČR v stredu vyzvala českého premiéra Petra Fialu, aby jeho vláda prijala ďalšie preventívne opatrenia proti zavlečeniu slintačky a krívačky do ČR.

- Aj pri adresnej pomoci s cenami plynu pre budúci rok chce vláda pomôcť 60 % až 80 % domácností, teda tých domácností, čo pomoc dostanú, bude podstatne viac ako tých, čo ju nedostanú.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v stredu kritizovala gruzínskym parlamentom prijatý zákon o registrácii zahraničných agentov.

- Vyšetrovatelia z viac ako 30 krajín rozbili internetovú platformu Kidflix na zdieľanie detskej pornografie s takmer dvomi miliónmi používateľov po celom svete a zadržali 79 osôb, uviedol v stredu Európsky policajný úrad (Europol).

- Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky okrem doteraz potvrdených piatich ohnísk. Uviedol to po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Maďarská vláda požiada ozbrojené sily na pomoc pri zavedení opatrení proti šíreniu slintačky a krívačky. Minister pôdohospodárstva István Nagy to oznámil v pondelok na Facebooku.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat. Dôvody rezort dopravy navrhol rozšíriť pre ochorenie slintačky a krívačky.

- Vláda na stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s poslaneckým návrhom novely zákona o mimovládnych organizáciách.

- Minister spravodlivosti SR Boris Susko dúfa, že v prípade žiadosti o podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka rozhodne súd spravodlivo a zohľadní všetky aspekty vrátane pozostalých obetí skutkov, ktorých sa bývalý bos podsvetia dopustil.

- V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky (SLAK) , a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

- Na piešťanskom pracovisku Okresného súdu Trnava pokračuje v stredu verejné zasadnutie k návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka z väzenia na slobodu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zatiaľ nerokovali o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu sa v stredu ráno nepodarilo otvoriť.

- Známy český herec a dabér Alois Švehlík zomrel v stredu vo veku 85 rokov, informoval hovorca pražského Národného divadla Tomáš Staněk.

- Sever amerického štátu Michigan naďalej čelí rozsiahlym výpadkom elektriny po tom, čo cez víkend mrznúci dážď vyvracal stromy a poškodzoval elektrické vedenie.

- Silné prívalové dažde pokračovali na gréckych ostrovoch už druhý deň, pričom najsilnejšie v utorok zasiahli Krétu. Úrady na ostrovoch Paros a Mykonos začali s odstraňovaním prevrátených áut a trosiek po lokálnych prívalových povodniach.

- V stredu ráno zomrel vo veku 65 rokov americký herec Val Kilmer známy z filmov Top Gun alebo Navždy Batman z roku 1995. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

- Generálni prokurátori a guvernéri z viac než 20 amerických štátov zažalovali v utorok administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa. Dôvodom sú škrty vo výške 11 miliárd dolárov z federálnych fondov, ktoré boli určené na iniciatívy v oblasti ochorenia COVID-19.

- V Trebišove by sa mala urýchlene postaviť nová materská škola. Cieľom je zabezpečiť možnosť plnohodnotného plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Vyplýva to z materiálu z dielne rezortu školstva, ktorý bude v stredu schvaľovať vláda.

- Poslanci v utorok v závere piateho rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady (NR) SR diskutovali o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD).