Nedela 27. október 2024Meniny má Sabína

Nóri ovládli obrovský slalom v Söldene, vyhral Steen Olsen

Nór Alexander Steen Olsen sa rúti po trati počas obrovského slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Soeldene v nedeľu 27. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Dvadsaťtriročný Steen Olsen zúročil najlepšiu pozíciu po prvom kole a slávil druhý triumf v kariére.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Sölden 27. októbra (TASR) - Nórski lyžiari dominovali v úvodnej mužskej súťaži novej sezóny alpského Svetového pohára. V nedeľnom obrovskom slalome v rakúskom Söldene zvíťazil Alexander Steen Olsen s náskokom 65 stotín pred krajanom Henrikom Kristoffersenom, pódium doplnil Atle Lie McGrath (+0,66). Triumf severanov zvýraznil Lucas Pinheiro Braathen, Nór reprezentujúci Brazíliu obsadil pri svojom návrate štvrté miesto (+0,90). Po piatich rokoch sa do súťažného kolotoča vrátil legendárny Marcel Hirscher, Rakúšan štartujúci pod holandskou vlajkou skončil na 23. priečke (+2,16). Z dvojice Slovákov sa ani jeden neprebojoval do 2. kola, Adam Žampa bol 53. (+4,07 s), jeho brat Andreas 57. (+4,30).

Dvadsaťtriročný Steen Olsen zúročil najlepšiu pozíciu po prvom kole a slávil druhý triumf v kariére. Vo februári 2023 vyhral slalom v Palisades Tahoe. "Je to ako sen. Som šťastný, že môžem byť súčasťou takého skvelého tímu. Je úžasné, že môžem byť na pódiu s ďalšími dvoma krajanmi," vyznal sa Steen Olsen v rozhovore pre FIS. Nórski zjazdári predtým naposledy ovládli pódium v decembri 2015 vo Val Gardene.

Preteky sa začali šokujúcim vypadnutím najväčšieho favorita. Obhajca veľkého i malého glóbusu Marco Odermatt zo Švajčiarska vyšiel na trať s jednotkou, v úvode predvádzal svoju typickú precíznu jazdu, no v strmine sa pokĺzol na vnútornej lyži a do ďalšej brány sa nezmestil. Najlepší výkon podal v 1. kole Steen Olsen, ktorý predviedol riskantnú jazdu a vybudoval si tesný náskok dvoch stotín pred Chorvátom Filipom Zubčičom. Tretí bol priebežne Kristoffersen (+0,08). Udalosťou bol návrat Hirschera, osemnásobný celkový víťaz SP sa predstavil v prestížnom seriáli presne po 2051 dňoch. Tridsaťpäťročnému fenomenálnemu pretekárovi sa so štartovým číslom 34 podarilo dostať medzi postupovú tridsiatku, keď v 1. kole zajazdil 28. čas. V druhom sa dokázal ešte posunúť o päť priečok a pripísal si tak pri návrate osem bodov. "Je to pre mňa veľmi emotívne. Dosiahol som pekný výsledok, veľmi pekný. Lyžovanie bolo vždy mojou životnou vášňou a je tomu tak aj teraz. Som skutočne šťastný. Samozrejme, dopadlo to skvele, ale mohlo sa to skončiť aj horšie, dalo sa tu veľa stratiť. Ak by som stratil v 1. kole šesť sekúnd, každý by hovoril, že už som starý. A to aj som," povedal Hirscher pre ORF.

Ešte viac sa darilo ďalšiemu navrátilcovi Braathenovi. Dvadsaťštyriročný Nór, ktorý vlani šokoval ukončením kariéry, sa po ročnej prestávke vrátil do súťažného diania v brazílskom drese. V úvodnom kole so 41-kou zašiel 19. čas, v druhom predviedol najlepšiu jazdu spomedzi všetkých pretekárov a poskočil o 15 miest. Od pódia ho delilo iba 24 stotín. Prekonať ho dokázal až ďalší Nór a piaty po 1. kole McGrath. V nórskej šou pokračoval Kristoffersen, ktorý sa o stotinu dostal do vedenia. Zubčič urobil v strmej časti chybu a po páde skončil až v ochrannej sieti. Ako posledný vyšiel na trať Steen Olsen, ktorý zvládol tlak, v strmine opäť zariskoval, do spodnej časti si zobral vysokú rýchlosť a v cieli mohol oslavovať.

výsledky obrovského slalomu SP mužov v Söldene:

1. Alexander Steen Olsen 2:09,50 min., 2. Henrik Kristoffersen +0,65 s, 3. Atle Lie McGrath (všetci Nór.) +0,66, 4. Lucas Pinheiro Braathen (Braz.) +0,90, 5. Alex Vinatzer (Tal.) +1,10, 6. Žan Kranjec (Slovin.) +1,26, 7. Raphael Haaser +1,35, 8. Patrick Feurstein (obaja Rak.) +1,45, 9. Gino Caviezel (Švaj.) +1,51, 10. Luca de Aliprandini (Tal.) +1,56, ..., v 1. kole: 53. Adam ŽAMPA +4,07, 57. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +4,30)

celkové poradie SP (1 z 38): 1. Steen Olsen 100 b., 2. Kristoffersen 80, 3. McGrath 60, 4. Braathen 50, 5. Vinatzer 45, 6. Kranjec 40

poradie v obr. slalome (1 z 9): 1. Steen Olsen 100 b., 2. Kristoffersen 80, 3. McGrath 60, 4. Braathen 50, 5. Vinatzer 45, 6. Kranjec 40