Nedela 22. september 2024Meniny má Móric

Tituly v šachu patria Indii, slovenské družstvá skončili za nasadením

Na snímke Číňan Ting Li-žen (vpravo) a Američan Fabiano Caruana počas finálového kola 45. ročníka šachovej olympiády v Budapešti v nedeľu 22. septembra 2024. Foto: TASR/AP

Ďalšia Šachová olympiáda sa uskutoční v roku 2026 v uzbeckom Taškente.

Budapešť 22. septembra (TASR) - Víťazmi open turnaja na 45. Šachovej olympiáde v Budapešti sa stali reprezentanti Indie, v ženskej kategórii si vybojovali zlaté medaily ich krajanky.

Slovenský tím v zložení GM Viktor Gažík, IM Filip Haring, IM Samir Sahidi, IM Juraj Druska a IM Sebastián Lukáš Kostolanský (kapitán Sergej Movsesjan) bol nasadený na 43. mieste a v celkovom poradí skončil na 49. priečke s bilanciou 5-3-3. Klesol na ňu po nedeľňajšej prehre 1:3 s Anglickom v záverečnom 11. kole.

Družstvo Sloveniek v zostave WGM Zuzana Borošová, IM Eva Repková, WIM Alena Mrvová, WFM Simona Bochničková a WFM Ema Walterová (kapitán Igor Štohl) bolo na základe elo-ratingu hráčok nasadené na 32. mieste, v 11-kolovom turnaji napokon obsadilo 47. priečku s identickou bilanciou ako muži (5-3-3). Slovenky si výrazne pohoršili po jasnej prehre 0:4 s Holandskom, ktorá ich vo výsledkovej listine zrazila nadol o 14 priečok.

Open turnaj ovládli bez prehry vo hviezdnej zostave hrajúci Indovia, ktorí zdolali až desiatich súperov. Bod im dokázali vziať jedine obhajcovia titulu z Uzbekistanu v 9. kole po remíze 2:2. V konečnom poradí obsadili druhé miesto Američania, Uzbekistan získal v maďarskej metropole bronz.

V ženskej kategórii Indky pridali k bronzu z domácej olympiády 2022 v Čennaí najcennejší kov. V jedenástich kolách mali bilanciu 9-1-1, keď zvíťazili o bod pred Kazachstanom. Tretie boli šachistky USA.

45. Šachová olympiáda v Budapešti:

MUŽI

výsledok 11. kola: Anglicko - SLOVENSKO 3:1

konečné poradie: 1. India 21 b. (10-1-0), 2. USA, 3. Uzbekistan, 4. Čína, 5. Srbsko, 6. Arménsko (všetci 8-1-2) všetci 17 ..., 49. SLOVENSKO 13 (5-3-3)

ŽENY

výsledok 11. kola: SLOVENSKO - Holandsko 0:4

konečné poradie: 1. India 19 b. (9-1-1), 2. Kazachstan 18 (8-2-1), 3. USA 17 (7-3-1), 4. Španielsko 17 (8-1-2), 5. Arménsko 17 (7-3-1), 6. Gruzínsko 17 (7-3-1) ..., 47. SLOVENSKO 13 (5-3-3)