Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Šport

V Istanbule štartuje 40. olympiáda v šachu

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

V roku 2010 sa Svetová šachová olympiáda konala v ruskom Chanty-Mansijsku a Slovensko na nej dosiahlo veľmi slušné výsledky.

Bratislava 27. augusta (TASR) - Dva týždne po skončení bojov na OH 2012 v Londýne sa svojho tradičného bienálneho vrcholu dočkali aj šachisti z celého sveta. Jubilejná 40. edícia Svetovej šachovej olympiády (28. augusta - 9. septembra) pritiahla do Istanbulu celkove 164 tímov v mužskom open turnaji a 131 družstiev v ženskej súťaži, pričom v oboch kategóriách má svoje zastúpenie aj Slovensko.

Okrem toho bude v tureckej metropole reprezentovať slovenský šach aj 15-ročná Nikola Konkoľová v ženskom družstve telesne postihnutých (IPCA), ktorého trénerom je jej otec Emil. V úlohe rozhodcu Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) sa predstaví Ivan Syrový. Olympiáda sa hrá švajčiarskym systémom na jedenásť kôl. Strategické boje s figúrkami sa začnú v utorok 28. augusta o 15.00 h miestneho času (14.00 SELČ), záverečná partia je na programe v nedeľu 9. septembra.

V roku 2010 sa Svetová šachová olympiáda konala v ruskom Chanty-Mansijsku a Slovensko na nej dosiahlo veľmi slušné výsledky - muži skončili v celkovej klasifikácii na 16. mieste, ženy na 24. priečke. V Istanbule však budú oba výbery značne oslabené, čo sa môže negatívne odraziť na konečnom umiestnení. Mužom bude chýbať Sergej Movsesian (pozn. - koncom roka 2010 sa rozhodol reprezentovať Arménsko) i súčasný majster SR Ján Markoš (pozn. - v štarte mu zabránili pracovné povinnosti). Tréner Ján Plachetka bude disponovať kvintetom GM Ľubomír Ftáčnik, GM Tomáš Petrík, GM Peter Michalík, IM Marián Jurčík a IM Milan Pacher. Aj družstvo žien sa musí vyrovnať s neúčasťou dvoch skúsených hráčok Evy Repkovej a Zuzany Štočkovej, päťlenný olympijský tím tak tvoria WGM Zuzana Borošová, WGM Regina Pokorná, WGM Julia Kočetkovová, WIM Alena Mrvová a WFM Veronika Machalová. Tituly z Chanty-Mansijsku obhajujú Ukrajinci a Rusky (pozn. - tie pred dvoma rokmi na "domácej" olympiáde vyhrali všetkých 11 partií).

Kouč ženskej reprezentácie SR Igor Štohl nechce podliezť nastavenú latku: "Budem veľmi spokojný, keď skončíme do 20. miesta. Predpokladám, že to bude vyššie umiestnenie, než aké bude naše nasadenie," povedal pre TASR. Štohl napriek oslabeniu slovenského družstva svojim hráčkam verí: "Na prvej šachovnici bude hrať premiérovo Zuzka Borošová, ktorá sa len nedávno stala veľmajsterkou. Je našou najmladšou hráčkou a nechýba jej ambícia zlepšovať sa. V poslednom období dosahovala slušné výsledky, avšak musí stabilizovať výkonnosť, lebo nie je úplne vyrovnaná. Sama však povedala, že ju post prvej šachovnice bude motivovať. Uvidíme, ako jej táto úloha pristane."


Tréner slovenských šachistov očakáva umiestnenie v tretej desiatke


Tréner mužskej reprezentácie SR Ján Plachetka na margo ambícií pre TASR uviedol: "Vzhľadom na to, že oproti Chanty-Mansijsku budeme oslabení o dvoch kľúčových (povedal by som priam najlepších) hráčov, obhajoba 16. miesta vyzerá skôr ako utópia. Reálne možno očakávať umiestnenie v tretej desiatke a nedá sa vylúčiť ani niekde medzi 30.-40. miestom. To všetko je ešte prijateľné, výsledok za 40. miestom už budem považovať za neúspech. Na druhej strane vzhľadom na to, že v priebehu súťaže sa budeme asi pohybovať o jedno až dve poschodie nižšie ako naposledy, budeme stretávať relatívne slabších súperov a keby sme mali šťastie na žrebovanie, môžeme i príjemne prekvapiť. Výsledok družstva má samozrejme najvyššiu prioritu, ale na olympiáde je aj možnosť plnenia individuálnych titulov. V družstve máme dvoch mladých medzinárodných majstrov (Jurčík, Pacher), ktorí by si radi uhrali veľmajstrovskú normu. Aj to by sa pozitívne rátalo a radi im pomôžeme. V prvom rade však oni musia svoju motiváciu potvrdiť kvalitnými výkonmi na šachovnici." Plachetka má v otázke favorita na zlato jasno: "V prvom rade sú ním Rusi, ktorí sú pravidelne nasadení ako favorit číslo 1, ale olympiádu nevyhrali od roku 2002 a veľmi túžia vrátiť sa na stratený trón. V druhom rade treba počítať s formálne o čosi šachovo slabšími, ale skvele organizovanými kolektívmi Arménska a Ukrajiny, ktoré si v posledných rokoch vybojovali po dva tituly vďaka úžasnému tímovému duchu. A v treťom rade sa nedá vylúčiť ani prekvapenie, napríklad posledné ME 2011 vyhrali senzačne šachisti Nemecka, s ktorými nik nerátal. Osobne by som titul najviac želal Arménom, aj kvôli Sergejovi Movsesianovi. Aby sme si ešte viac docenili, koho sme tu vlastne 10 rokov mali," dodal Plachetka.

Historicky najúspešnejšou krajinou šachových olympiád je bývalý ZSSR, ktorý neuveriteľných 18-krát vyhral zlato a iba raz skončil na striebornom stupni. Štafetu po ňom prevzalo Rusko s taktiež úchvatnou bilanciou 6-2-1. Na 9. priečke v medailovom zrkadle figuruje s bilanciou 1-2-1 Československo, ktoré presne pred 30 rokmi na olympiáde vo švajčiarskom Luzerne senzačne získalo strieborné medaily. Súčasťou vtedajšieho úspešného kolektívu boli súčasný tréner mužského výberu Ján Plachetka a Ľubomír Ftáčnik. "Spomienky sú stále živé a som hrdý, že som mal tú česť byť aktívne pri tom. Pamätám si, že sa vtedy hovorilo, ako sa niečo podobné nemôže opakovať najmenej ďalšieho pol storočia, najmä po rozdelení Československa a po vzniku nových šachovo silných postsovietskych republík. A predstavte si, v roku 1999 naše ženy senzačne vyhrali ME v Batumi. Do galérie slovenskej slávy patrí ešte 8. miesto mužov na olympiáde v Blede 2002 a 7. miesto žien v Calvii 2004. Považujem za veľké osobné šťastie, že som bol aj pri týchto úspechoch a rád by som veril, že sa ešte niečoho takého dožijem," uzavrel Plachetka.



Nominácie SR:

MUŽI: GM Ľubomír Ftáčnik (rating 2516), GM Tomáš Petrík (2530), GM Peter Michalík (2505), IM Marián Jurčík (2491), IM Milan Pacher (2440)

ŽENY: WGM Zuzana Borošová (2277), WGM Regina Pokorná (2355), WGM Julia Kočetkovová (2282), WIM Alena Mrvová (2239), WIM Veronika Machalová (2222)



Program 40. Svetovej šachovej olympiády (pozn. - v SELČ, v Istanbule je + 1 hodina):

27. augusta - otvárací ceremoniál (20.30)

28. augusta - 1. kolo (14.00)

29. augusta - 2. kolo (14.00)

30. augusta - 3. kolo (14.00)

31. augusta - 4. kolo (14.00)

1. septembra - 5. kolo (14.00)

2. septembra - voľný deň

3. septembra - 6. kolo (14.00)

4. septembra - 7. kolo (14.00)

5. septembra - 8. kolo (14.00)

6. septembra - 9. kolo (14.00)

7. septembra - 10. kolo (14.00)

8. septembra - voľný deň

9. septembra - záverečné 11. kolo (10.00), záverečný ceremoniál (20.00)