Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Šport

Odštartuje 103. ročník Gira, prvýkrát na jeseň a so Saganom

Slovenský cyklista Peter Sagan (vľavo) pózuje počas prezentácie pred sobotňajším štartom Giro d'Italia 1.októbra 2020 v argeologickom parku Segesta na Sicílii. V poradí už 103. ročník pretekov Giro d'Italia sa tento rok uskutoční od 3. do 25. októbra. Foto: TASR/AP

Organizátori postavili tradične náročnú trať s tromi časovkami, no zároveň s vyše 40.000 metrami prevýšenia na 50 kategorizovaných stúpaniach a piatimi dojazdmi do cieľa na vrcholoch kopcov.

Palermo 2. októbra (TASR) - Len trinásť dní po Tour de France a šesť po majstrovstvách sveta odštartuje druhá Grand Tour sezóny. Pandémia koronavírusu zmenila celý cyklistický kalendár a tak aj 103. ročník Giro d'Italia vymenil tradičný jarný termín za jesenný. Pelotón sa vydá na 3497 km dlhú púť z juhu na sever krajiny v sicílskom Palerme a zakončí ju 25. októbra pred milánskou katedrálou. Premiérovo sa na štart talianskej Tour postaví aj slovenský pretekár Peter Sagan.

Giro malo pôvodne odštartovať v máji v Budapešti, no koronavírus zmenil plány organizátorov. Tí tak museli vymyslieť novú trasu v úvode pretekov a rozhodli sa pre Sicíliu, kde čaká na cyklistov úvodná časovka na 15,1 km, dve rovinaté etapy i etapa s cieľom na slávnej sopke Etna. Na Gire sa tradične každým týždňom lepší počasie, teraz to bude presne naopak. Na ostrove v Stredozemnom mori čakajú na pelotón teploty okolo 30 stupňov Celzia, no čím ďalej pôjdu na sever, budú klesať a jazdci sa musia pripraviť aj na sneh. Napríklad na najvyššom bode celého programu Passo dello Stelvio (2758 m) už teraz sneží a teploty klesli pod bod mrazu. Pelotón tam pritom príde až v 18. etape. Ak by sa poveternostné podmienky nevyvíjali dobre, v hre sú aj úpravy trasy.

Organizátori postavili tradične náročnú trať s tromi časovkami, no zároveň s vyše 40.000 metrami prevýšenia na 50 kategorizovaných stúpaniach a piatimi dojazdmi do cieľa na vrcholoch kopcov. Šancu však dostanú aj šprintéri a klasikári ako Peter Sagan, pre ktorých je vhodných približne desať etáp.

Po úvode na Sicílii čaká ďalšia horská skúška už v 5. etape s výstupom na Camigliatello Silano, v nasledujúcich troch dňoch dostanú šancu šprintéri a úniky, pred prvý voľným dňom nasleduje ďalšia horská skúška so stúpaniami 1. kategórie na Passo Lanciano a Roccaraso. V druhom týždni dostanú šancu na triumf všetky typy cyklistov. Tri etapy majú rovinatý profil a o triumf sa pobijú najlepší šprintéri, v 12. dostanú šancu zase silní klasikári či únik. Trasa meria 205 km a končí sa v rodisku legendárneho Marca Pantaniho, pričom pelotón počas nej musí prekonať 3800 výškových metrov a množstvo technických zjazdov. V sobotu 17. októbra príde na rad druhá z troch časoviek z Conegliana do Valdobbiadene s dĺžkou 34,1 km a druhý týždeň zavŕši horská skúška s tromi stúpaniami 2. kategórie a záverečným 1. do cieľa na kopci Piancavallo (14,3 km, 7,9%).

Po druhom voľnom dni čakajú pretekárov v 16. etape síce nie vysoké, no ostré kopce vo Furlansku a trať dlhá až 230 km. Nasledujú dve ťažké horské etapy. Prvá povedie z Bassano del Grappa na vrchol Madonna di Campiglio (203 km) s tromi stúpaniami 1. kategórie, nasledujúci deň je na programe 207 km trať z Pinzola k jazeru Laghi di Cancano s legendárnym Stelviom. Po plochej 19. etape príde na rad posledná horská skúška s vyčerpávajúcim 23,6 km dlhým stúpaním na Colle dell'Agnello (priemer 6,6%), po ktorom nasleduje krátka zastávka vo Francúzsku na Col d'Izoard (13 km, 7,3%) a cieľ v Sestriere (11,3 km, 6,1%). Tohtoročné Giro vyvrcholí 16,54 km dlhou časovkou v Miláne.

Na štarte sa predstaví 22 tímov po osem pretekárov. V boji o celkový triumf je viacero kandidátov. Medzi hlavných patrí Brit Geraint Thomas, ktorého tím Ineos tento rok nenominoval na Tour de France, ale práve na taliansku trojtýždňovku. "Žil som tu v Taliansku, pretekal som tu a na predošlom Giro som tu mal dosť smolu. Tento rok by som to chcel napraviť," uviedol tridsaťštyriročný Thomas. Domáci fanúšikovia sa spoliehajú na dvojnásobného víťaza Vincenza Nibaliho v drese Trek-Segafredo. Výbornú formu si priniesol ďalší Brit Simon Yates, líder stajne Mitchelton-Scott vyhral nedávne Tirreno-Adriatico. "Som hrdý na to, že som vyhral Adriatico, no môj hlavný cieľ bol od začiatku Giro," uviedol Simon Yates. Veľké šance má aj Holanďan Steven Kruiswijk, no od tímu Jumbo-Visma nebude mať takú silnú podporu ako Primož Roglič na Tour. Naopak Dán Jakob Fuglsang (Astana) sa môže spoľahnúť na silnú podporu tímových kolegov Miguela Angela Lópeza a Aleksandra Vlasova. Z ďalších ašpirantov treba spomenúť Rusa Ilnura Zakarina (CCC), Holanďan Wilco Kelderman (Sunweb), Brit Tao Geoghegan Hart (Ineos Grenadiers) či Poliak Rafal Majka (Bora-Hansgrohe).

Veľkú smolu mal belgický supertalent Remco Evenepoel. Pretekár Deceunincku-Quick Step sa stal celkovým víťazom na všetkých štyroch etapákoch, na ktoré tento rok nastúpil, no z Gira ho vyradil pád na klasike Okolo Lombardska.

Sagan sa bude snažiť napraviť si chuť po nevydarenej Tour, na ktorej nezískal ôsmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže ani etapové vavríny. "Na Tour som nebol príliš dobrý ani príliš zlý, chýbalo mi trochu viac šťastia. No ešte nikdy som nešiel dve Grand Tours v takom krátkom čase. Je to zvláštny rok, unikátny. Rozhodol som sa pre Giro, lebo som tak spravil už na začiatku roka a potom som bol aj na prezentácii. Tak som tu. Pokúsim sa vyhrať nejaké etapy a uvidíme, ako mi to pôjde v bodovacej súťaži," uviedol Sagan na predštartovej tlačovej konferencii.

Jeho najväčší konkurenti v boji o cyklámenový dres by mali byť Kolumbijčan Fernando Gaviria (SAE Team Emirates), Francúz Arnaud Démare (Groupama-FDJ), Austrálčan Michael Matthews (Sunweb), či Talian Elia Viviani (Cofidis). V klasikárskych etapách je pole ašpirantov na víťazstvo široké. O vavríny sa v nich chcú pobiť napríklad Francúz Tony Gallopin (AG2R La Mondiale), Belgičan Thomas De Gendt či domáci Diego Ulissi (SAE Team Emirates). Tri časovky pritiahli záujem mnohých špecialistov na jazdu proti chronometru. Nechýba čerstvý majster sveta Filippo Ganna z Talianska i ten predchádzajúci Rohan Dennis z Austrálie. Obaja pritom jazdia za Ineos Grenadiers. Na víťazstvá si brúsia zuby aj Brit Alex Dowsett (Israel Start-Up Nation), Belgičan Victor Campenaerts (NTT Pro Cycling) či ďalší.

Podobne ako na úvodnej Grand Tour sezóny aj na Gire budú platiť prísne zdravotné pravidlá, ktoré zaviedli v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Taliansko v uplynulých mesiacoch úspešne hostilo viaceré preteky na čele s minulotýždňovými MS v Imole a organizátori z RCS Sport sú presvedčení, že aj "Corsa Rosa" sa zaobíde bez problémov. Preteky sa opäť odohrajú v akejsi ochrannej bubline, v ktorej budú všetci dodržiavať prísne pravidlá a pred i počas podujatia sa podrobia testom. Nebude však platiť pravidlo "dvakrát a dosť", ktoré stanovili organizátori počas Tour de France a znamenalo, že po dvoch pozitívnych prípadoch v priebehu siedmych dní skončí celý tím. Na Gire budú využívať dve mobilné jednotky, ktoré môžu vykonávať rýchlostesty a preveriť tak viac osôb. Zároveň budú organizátori kontrolovať fanúšikov na najslávnejších stúpaniach.

Program 103. ročníka Giro d'Italia:

3. októbra - 1. etapa: Monreale - Palermo, individuálna časovka na 15 km

4. októbra - 2. etapa: Alcamo - Agrigento, 149 km - rovinatá

5. októbra - 3. etapa: Enna - Etna, 150 km - horská

6. októbra - 4. etapa: Catania - Villafranca Tirrena, 140 km - rovinatá

7. októbra - 5. etapa: Mileto - Camigliatello Silano, 225 km - kopcovitá

8. októbra - 6. etapa: Castrovillari - Matera, 188 km - rovinantá

9. októbra - 7. etapa: Matera - Brindisi, 143 km - rovinatá

10. októbra - 8. etapa: Giovinazzo - Vieste, 200 km - kopcovitá

11. októbra - 9. etapa: San Salvo - Roccaraso, 207 km - kopcovitá

12 októbra - prvý voľný deň

13. októbra - 10. etapa: Lanciano - Tortoreto Lido, 177 km - kopcovitá

14. októbra - 11. etapa: Porto Sant'Elpidio - Rimini, 182 km - rovinatá

15. októbra - 12. etapa: Cesenatico - Cesenatico, 204 km - kopcovitá

16. októbra - 13. etapa: Cervia - Monselice, 192 km - kopcovitá

17. októbra - 14. etapa: Conegliano - Valdobbiadene, individuálna časovka na 34 km

18. októbra - 15. etapa: Rivolto - Piancavallo, 185 km - horská

19. októbra - druhý voľný deň

20. októbra - 16. etapa: Udine - San Daniele del Friuli, 229 km - kopcovitá

21. októbra - 17. etapa: Bassano del Grappa - Madonna di Campiglio, 203 km - horská

22. októbra - 18. etapa: Pinzolo - Laghi di Cancano, 207 km - horská

23. októbra - 19. etapa: Morbegno - Asti, 253 km - rovinatá

24. októbra - 20. etapa: Alba - Sestriere, 198 km - horská

25. októbra - 21. etapa: Cernusco sul Naviglio - Miláno, individuálna časovka na 15,7 km