Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Šport

Mužskú volejbalovú reprezentáciu čaká náročný rok

zápas Slovensko - Čína v Košiciach 14. júna 2014. Na snímke slovenskí volejbalisti počas oddychového času, zľava tréner Flavio Gulinelli, Ľuboš Kostoláni, Emanuel Kohút, Šimon Krajčovič, Matej Paták, v modrom Matej Kubš a s fľašou Juraj Zaťko. Foto: TASR/ Milan Kapusta

Slovenskí volejbalisti sa v prestížnej Svetovej lige FIVB predstavia druhýkrát.

Bratislava 10. marca (TASR) - Slovenských volejbalistov čaká mimoriadne náročný rok. Postupne sa predstavia na troch vrcholných podujatiach, keď začnú domácim turnajom Final Four 3. skupiny Svetovej ligy, potom pocestujú do Baku na I. európske hry a v októbri zabojujú na európskom šampionáte v Bulharsku a Taliansku.

Vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) oznámilo, že turnaj Final Four 3. skupiny Svetovej ligy sa 4.-5. júla uskutoční v bratislavskej hale NTC. Slovenskí volejbalisti sa v prestížnej Svetovej lige FIVB predstavia druhýkrát. V minuloročnej premiére hrali zverenci trénera Flavia Gulinelliho v skupinovej fáze v košickej Steel Aréne a prebojovali sa na záverečný turnaj Final Four. Ten sa uskutočnil v tureckej Burse a Slováci na turnaji obsadili 4. miesto.

Tento rok sa SVF úspešne uchádzala o organizáciu turnaja Final Four, na ktorom majú Slováci ako organizátor istú účasť. Za dejisko prestížneho turnaja vybrala SVF hlavné mesto SR. "Bratislava bola pre nás prvou voľbou, pretože si myslíme, že takéto významné podujatie svetového charakteru si zaslúži, aby bolo v hlavnom meste. Navyše sme tu dlho s mužskou reprezentáciou nehrali, keď nepočítam prípravný zápas s Ruskom v septembri 2013. Pôvodný zámer bol zorganizovať Final Four na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, ale po viacerých konzultáciách s odborníkmi sme si uvedomili, že by bolo ťažké naplniť 10-tisícovú halu na začiatku prázdninového a dovolenkového obdobia. Skúsenosti odborníkov sú také, že v tomto období sa ťažko zapĺňajú aj akcie komerčného charakteru ako napríklad koncerty. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli ísť do NTC, kde je útulnejšie prostredie pre volejbal a hlavne máme filozofiu, že je lepšie mať plnú menšiu halu ako poloprázdny veľký dom," povedal prezident SVF Ľubor Halanda.

Ešte pred Final Four čakajú slovenských reprezentantov zápasy v G-skupine, v ktorej sa stretnú s Čínou, Mexikom a Gréckom. Prvý turnaj sa uskutoční v Mexiku (12.-14. 6.) a druhý v Grécku (19.-21. 6.).

V čase konania Svetovej ligy sa uskutočnia premiérové Európske hry v azerbajdžanskom Baku (12.-28. júna). Kedže sa obe podujatia prelínajú, SVF zostaví dva tímy. V Svetovej lige povedú družstvo tréneri Flavio Gulinelli s Marekom Kardošom a do Baku pôjde Slovensko pod vedením trénerskej dvojice Miroslav Palgut, Ľuboslav Šalata.

Súpermi slovenského tímu v Baku budú Rusko, Taliansko, Bulharsko, Nemecko a Belgicko. V skupine sa stretne každý s každým, prvé štyri tímy postúpia do štvrťfinále a družstvá na piatom a šiestom mieste na turnaji končia.

Vrcholom náročného reprezentačného bloku budú majstrovstvá Európy 2015, ktoré sa od 9. do 18. októbra budú konať v Bulharsku a v Taliansku. Slováci sa predstavia v D-skupine v talianskom Busto Arsizio s úradujúcimi majstrami Európy Rusmi, bronzovými z ME Srbmi a Fínmi. Víťazi skupín postupujú priamo do štvrťfinále, tímy na druhom a treťom mieste budú hrať osemfinále a posledné družstvá po skupinách na turnaji končia. Prvým súperom Slovákov bude 9. októbra Srbsko, o deň neskôr sa stretnú s Ruskom a na záver skupiny 11. októbra s Fínskom.

Slováci budú štartovať na piatych ME za sebou (nechýbali od roku 2007), celkovo ôsmych. Doposiaľ najväčší úspech dosiahli na ME 2011 v Rakúsku a v Česku, kde skončili na 5. mieste.

Širšia nominácia mužov na Svetovú ligu a Európske hry:
nahrávači: Michal Masný (Jastrzebie/POL), Branislav Skladaný (Nantes/FRA), Juraj Zaťko (Olsztyn/POL), Filip Palgut (Aich-Dob/AUT), Peter Porubský (Myjava)
smečiari: František Ogurčák (Olsztyn/POL), Matej Paták (Beauvais/FRA), Peter Janušek (Al Shamal/QAT), Martin Sopko st., Marcel Lux (obaja Prešov), Tomáš Kriško (Liberec/CZE), Štefan Chrtiansky ml. (Innsbruck/AUT), Andrej Patúc (Komárno), Filip Gavenda (Trenčín), Miroslav Jakubov (Chemes Sp. Nová Ves), Martin Sopko ml., Boris Kempa (obaja Pavlodar/KAZ), Michal Petráš (Trenčín), Tomáš Halanda (Prievidza)
blokári: Emanuel Kohút (Piacenza/ITA), Tomáš Kmeť (Berlín/GER), Michal Červeň (Prešov), Jozef Piovarči (Waremme/BEL), Michal Hruška (Aich-Dob/AUT), Peter Kašper (Chemes Sp. Nová Ves), Radoslav Prešinský (Prievidza), Peter Ondrovič (Trenčín), Ľuboš Macko (Prešov), Tomáš Skasko (Svidník), Ján Tarabus (Trenčín)
univerzáli: Martin Nemec (Trentino/ITA), Milan Bencz (Miláno/ITA), Ľuboš Kostoláni (Bühl), Peter Michalovič (Ortona/ITA), Peter Mlynarčík (Chemes Sp. Nová Ves), Miloš Horník (Komárno) Liberá: Matej Kubš (Prievidza), Ľuboš Nemec (Komárno), Martin Vydarený (Myjava)