Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Šport

Blíži sa ďalšia olympiáda v tieni pandémie, Čína čelí kritike

Snímka z testovacieho podujatia pred ZOH v Pekingu, 25. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Hlavné mesto Číny získalo v hlasovaní 44 hlasov a o štyri zdolalo kazašské Almaty.

Peking 25. októbra (TASR) – Už len sto dní sa v stredu 27. októbra začne odpočítavať do slávnostného otvorenia XXIV. zimných olympijských hier v Pekingu (4. až 20. februára 2022).

Podobne ako pri tohtoročnej olympiáde v Tokiu však záverečné prípravy zatienila pandémia koronavírusu a krátko pred štartom je veľa vecí nejasných. Podujatie v metropole Číny, ktorá ako prvá privíta letnú i zimnú verziu športového sviatku, čelí veľkej kritike a mnoho ľudskoprávnych organizácií na celom svete volá po bojkote hier.

Druhé „pandemické hry" sa uskutočnia len pol roka po olympiáde v Japonsku. Opäť budú platiť prísne opatrenia, pričom čínski organizátori na rozdiel od japonských tlačia aj na vakcináciu účastníkov. Tá síce nebude povinná, no nezaočkovaní športovci, funkcionári i ďalší budú musieť ísť po príchode do Číny do 21-dňovej karantény. Športovci môžu požiadať, aby nemuseli absolvovať karanténu, ale musia predložiť odôvodnenú lekársku výnimku. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) o tom informoval už dávnejšie a organizátori to potvrdili aj v pondelok, keď zverejnili prvé verzie playbookov, čiže akýchsi plánov hry, podľa ktorých sa musia riadiť všetci účastníci hier.

Športovci budú opäť fungovať v bubline a nemali by sa vôbec dostať do kontaktu s domácim obyvateľstvom. V uzavretých „okruhoch" budú fungovať aj všetci ostatní účastníci hier ako tréneri, členovia realizačných tímov a výprav, hostia či novinári. Do bublín, do ktorých sa dostanú len akreditované osoby, vstúpia hneď po prílete do Číny a opustia ich po odlete z krajiny. Medzi hlavné opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy patria sledovanie zdravotného stavu už pred príletom do dejiska hier, trasovanie osôb, pravidelné testovanie, nosenie rúšok, dezinfekcia, atď. Podľa organizátorov manuály stanovujú pravidlá, ktoré umožnia každému akreditovanému účastníkovi prispieť k bezpečným a úspešným hrám.

Bude to druhá olympiáda za sebou počas pandémie, kde rodinní príslušníci športovcov nebudú môcť navštíviť hostiteľskú krajinu a sledovať súťaže. Pekinský plán by mal očkovaným ľuďom umožniť voľnejší pohyb v rámci olympijskej bubliny oproti 14-dňovým obmedzeniam, ktoré platili pri prílete na OH do Tokia. Organizátori už oznámili aj to, že na ZOH sa nebudú môcť osobne zúčastniť diváci zo zahraničia. Podľa súčasnej verzie budú mať na športoviská prístup iba domáci diváci po splnení pandemických podmienok, ktoré zatiaľ neboli upresnené.

Pandemická situácia nedovolila ani väčšie ceremónie s olympijskou pochodňou, ktorá do Číny dorazila minulý týždeň z Grécka. Slávnostné zapálenie olympijského ohňa v antickej Olympii sa konalo len pred pozvanými hosťami, no narušili ho aj protesty proti ZOH v Pekingu. Už v predvečer zapálenia ohňa zatkla grécka polícia dve osoby v Aténach a protestujúci proti porušovaniu ľudských práv s vlajkami Tibetu sa objavili aj v Olympii.

Protesty a snahy o bojkot hier sa objavujú už od ich pridelenia Pekingu. Ich odporcovia vinia predstaviteľov krajiny z porušovania ľudských práv. Čínski organizátori však tvrdia, že je to pokus o „politizáciu športu" a sú presvedčení, že hry budú „bezpečné a nádherné. Môžeme a dodáme svetu efektívne, bezpečné a nádherné olympijské hry. Olympijský oheň nám priniesol v čase vypuknutia pandémie koronavírusu dôveru, teplo a nádej," uviedol po zapálení pochodne viceprezident organizačného výboru hier i MOV Jü Caj-čching. Viceprezident MOV John Coates uviedol, že spochybňovanie Číny v oblasti ľudských práv počas prípravy na ZOH v Pekingu nie je v kompetencii MOV. Peking čelí kritike pre zaobchádzanie s ujgurskými moslimami v regióne Sin-ťiang na severozápade krajiny, zásahy proti demonštrantom v Hongkongu a politiku voči Tibetu a Taiwanu. „MOV nemá kompetencie ísť do krajiny a hovoriť jej, čo má robiť," uviedol Coates.

Snímka z testovacieho podujatia pred ZOH v Pekingu, 25. októbra 2022.
Foto: TASR/AP


Čína verí, že prostredníctvom ZOH dokáže priviesť k zimným športom okolo 300 miliónov ľudí. Aj preto v krajine vybudovali niekoľko úplne nových športovísk. Pre potrebu hier však využijú mnoho z tých, ktoré hostili už letnú olympiádu v roku 2008, vrátane národného štadióna. Vtáčie hniezdo opäť privíta otvárací aj záverečný ceremoniál.

Zimná olympiáda sa bude odohrávať v troch zónach. V Pekingu sa budú konať súťaže v halových ľadových športoch a v disciplíne Big Air. Alpskí lyžiari, bobisti, sánkari a skeletonisti budú súťažiť približne 90 km od pekinskej olympijskej dediny v Jan-čchingu, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach, severskí kombinátori, akrobatickí lyžiari či snoubordisti zasa v stredisku Čang Ťia-kchou asi 180 km od hlavného mesta. Dejiská prepojili modernou železničnou traťou stavanou na rýchlosti až 350 km/h. Čínski organizátori sa zamerali aj na ekologickú stránku hier a za jednu z priorít si určili trvalú udržateľnosť, všetky športoviská by mali fungovať na energii z obnoviteľných zdrojov.

„Mal som možnosť vidieť model, ako budú ZOH v Pekingu vyzerať a veľmi oceňujem, že z pohľadu dlhodobej udržateľnosti budú príkladom pre ďalšie obdobie," povedal prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel.

Vo Vtáčom hniezde s kapacitou 80.000 divákov sa uskutočnia otvárací a záverečný ceremoniál, z dejiska plaveckých športov „Vodnej kocky" sa stala „Ľadová kocka", ktorá privíta curling, a napríklad v Hale Wukesong a na Národnom halovom štadióne, kde sa v roku 2008 odohrávali basketbalové zápasy a gymnastika, sa teraz pobijú o medaily hokejisti. V pekinskej zóne pribudla iba rýchlokorčuliarska aréna s kapacitou 12.000 divákov. V areáli bývalej továrne v Šou-kangu vzniklo športovisko pre súťaže v Big Air snoubordistov a akrobatických lyžiarov. V každej z troch zón vznikli Olympijské dediny, ktoré po hrách prerobia na byty a obchodné priestory. Rozpočet by mal byť na úrovni 3,9 miliardy USD, pekinská olympiáda v roku 2008 pritom stála vyše 40 miliárd.

V Pekingu sa bude bojovať o 109 medailových kolekcií. V programe sa objaví aj sedem nových disciplín: monoboby žien, miešaná štafeta v šortreku, Big Air mužov aj žien v akrobatickom lyžovaní, súťaže miešaných tímov v skokoch na lyžiach, snoubordkrose i v akrobatickej disciplíne aerials (skoky).

Peking získal právo usporiadať ZOH v roku 2022 na 128. zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure. Hlavné mesto Číny získalo v hlasovaní 44 hlasov a o štyri zdolalo kazašské Almaty.

ZAHRAJÚ SI O MEDAILY: Slováci porazili Nemecko 3:2 a sú v semifinále

Slováci začali veľmi aktívne a snažili sa ohroziť Stuhrmanna z každej pozície. Svrček si vytvoril dve veľké šance, ale ani jednu nepremenil.

,aktualizované 

- Futbalisti FC Barcelona remizovali v úvodnom semifinálovom zápase Ligy majstrov s Interom Miláno 3:3. „Nerazzurri“ v dueli viedli 2:0 i 3:2, ale ofenzívne naladení Katalánci dokázali zakaždým odpovedať. Odveta na milánskom San Sire sa odohrá v utorok 6. mája o 21.00 h.

- V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to v stredu jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

- Slovenskí hokejisti sa prebojovali do semifinále MS do 18 rokov v USA. Vo štvrťfinálovom zápase v Allene zdolali Nemecko 3:2 a tretí rok za sebou budú hrať na svetovom šampionáte o medaily.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

- Obranca majstrovských Košíc Mislav Rosandič a útočník Sebastián Čederle z vicemajstrovskej Nitry sa pripoja k slovenskej hokejovej reprezentácii v príprave pred tohtoročnými MS.

- Vzduch v lezeckých centrách obsahuje potenciálne škodlivé chemikálie uvoľňované z lezeckej obuvi jej oderom počas lezenia. Ich koncentrácia v niektorých prípadoch presahuje hodnoty namerané na rušnej ulici. Vyplýva to z novej štúdie.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.