Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Šport

Oslávenec Falat má ázijské obdobie, Šimoňáková neloví príšérky

Na snímke slovenský reprezentant Matej Falat. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Na rozdiel od situácie spred štyroch rokov sa na ZOH prepracoval Falat na poslednú chvíľu zásluhou dodatočných miesteniek od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Pjongčang 8. februára (TASR) - Mateja Falata zastihli ako jediného zo slovenských športovcov počas pobytu v Pjongčangu narodeniny. Od štvrtka 25-ročný lyžiar ich na zimných olympijských hrách oslávil druhýkrát po Soči 2014.

Na rozdiel od situácie spred štyroch rokov sa na ZOH 2018 prepracoval na poslednú chvíľu zásluhou dodatočných miesteniek od Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), už samotná účasť tak preňho bola pekným darčekom. "Áno, som proste rád, že to vyšlo a môžem tu byť. Narodeniny mi vychádzajú na veľké podujatia, buď na majstrovstvá sveta, alebo na ZOH. Som zvyknutý, pretože sa pravidelne konajú vo februári. Neviem, či bude oslava, no gratulácie som už dostal," povedal Falat pre TASR. Aj bez torty si v jedálni pre športovcov v horskej olympijskej dedine môže nielen v narodeninový deň vyberať z pestrého menu: "Strava je dobrá so širokým výberom domácej aj svetovej kuchyne. V uplynulých dňoch som preferoval ázijskú, ale asi ma o chvíľu na ňu prejde chuť a prejdem na pizzu."

Ázijský roh favorizoval aj Falatov lyžiarsky kolega Adam Žampa, ktorý však zatiaľ nestihol otestovať celý jedálniček. Sánkarka Katarína Šimoňáková zasa vie, že gastronomicky by ju to do prímorskej časti ZOH nelákalo: "Strava je dobrá, očakávala som horšiu. Každý si vyberie, čo chce. Keď má niekto rád, nájde aj morské príšerky, hoci ja ich príliš neobľubujem. Väčšinou jem mäso, zemiaky, ryžu, zelenina musí byť. Poobede nejaký ten dezertík."

Falat, Žampa i Šimoňáková patria k 28 reprezentantom ubytovaným v olympijskej dedine Pjongčang, druhá polovica nominovanej 56-ky sídli v olympijskej dedine Kangnung. Športovci sú rozdelení "fifty-fifty", zatiaľ čo niektorí členovia realizačný tímov dochádzajú do horskej oblasti z pobrežnej, kde je v izbách viac priestoru. Interiéry sú však čiastočne improvizované v oboch dedinách, keďže v budovách sú už predané byty, ktoré čakajú na svojich stálych obyvateľov. Napríklad kuchynské linky sa nedajú používať a sú oblepené plastami, aby nedošlo k ich poškodeniu skôr, než si ich prevezmú majitelia.

Po počiatočných problémoch však nie sú podmienky na ubytovanie až také sparťanské. "Nesťažujem sa, myslím si, že aspoň moja izba je celkom veľká. Spal som aj v horších ubytovaniach, akurát by to chcelo viac miesta na veci," povedal Falat. "Čakal som, že izba bude zabývanejšia, a nie s vrstvou stavbárskeho prachu, ale ihneď to upratali a už je všetko v poriadku. Linky mi nevadia, je to ako v hoteli," dodal biatlonista Matej Kazár.