Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Šport

OH v Pekingu so štatútom pripravenosti, nádejí i kontroverzií

Predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach z Nemecka. Foto: TASR/AP

Tradičný míľnik rok do štartu hier sa tak odpočítal v tieni záverečných príprav tokijskej olympiády.

Peking 3. februára (TASR) - Odpočítavanie jedného roka do začiatku XXIV. zimných olympijských hier v Pekingu odštartuje vo štvrtok za rôznorodých okolností. Čínski organizátori už v predstihu dokončili všetky športoviská, v ktorých by sa od 4. do 20. februára 2022 malo podujatie odohrať. Vyslúžili si za to obdiv prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, no na druhej strane stále čelia veľkej neistote. Vo svete neutícha pandémia koronavírusu, ktorá od prepuknutia v decembri 2020 v čínskom Wu-chane zasiahla všetky aspekty ľudskej spoločnosti.

Tradičný míľnik rok do štartu hier sa tak odpočítal v tieni záverečných príprav tokijskej olympiády. Tú museli organizátori pre pandémiu preložiť o rok na leto 2021 a odohrá sa tak len polroka pred hrami v Pekingu. Zatiaľ je však stále otázne, či zdravotná situácia vo svete vôbec dovolí, aby sa tieto dva športové sviatky uskutočnili. Ak sa však situácia upokojí, čínska metropola sa o rok stane prvým mestom v histórii, ktoré usporiada letnú i zimnú verziu olympijských hier. Hlavné mesto najľudnatejšej krajiny sveta hostilo XXIX. hry v roku 2008.

Rok pred štartom otváracieho ceremoniálu 4. februára (niektoré súťaže sa začnú už o dva dni skôr), panuje medzi organizátormi optimizmus, že hry budú úspešné napriek pokračujúcej pandémii. Čínsky prezident Si Ťin-pching pred pár dňami počas telefonického rozhovoru uistil Bacha, že jeho krajina prísne dodržiava opatrenia na zabránenie šírenia pandémie a aktívne pokračuje v realizácii prípravy. Podľa prezidenta MOV je "takmer zázrak", akým tempom sa v súčasnej situácii práce uberajú. Všetky športoviská, na ktorých sa bude bojovať o dokopy 109 medailových sád, sú už dokončené a organizátori majú v priebehu júna a júla dostavať aj ostatnú "nesúťažnú" infraštruktúru vrátane olympijských dedín a hlavného vysielacieho a tlačového centra. "Je takmer zázrak, že napriek výzvam pandémie prebiehajú prípravy tak hladko. Stále máme rok do hier a všetky športoviská sú pripravené, myslím si, že to hovorí za všetko. Tieto štadióny sú excelentné, sú to umelecké diela a príklady čínskej architektúry a zručnosti. A sú vynikajúce na vytvorenie najlepších podmienok pre najlepších zimných športovcov sveta," citoval Bacha portál insidethegames.biz.

Budúcoročné hry by sa mali niesť aj v znamení udržateľnosti a ekológie, rozpočet by mal byť na úrovni 3,1 - 3,9 miliardy USD, pekinská olympiáda v roku 2008 pritom stála vyše 40 miliárd. Čínski organizátori však vďaka predchádzajúcim hrám mohli využiť už existujúcu infraštruktúru. "Tieto hry sú už teraz veľmi dobrým príkladom udržateľnosti. Na jednej strane využívajú množstvo športovísk a infraštruktúry, ktorú postavili pre OH 2008, na druhej budú nové športoviská mať prínos pre obyvateľov krajiny, ktorá sa zaujíma o zimné športy," uviedol Bach.

Hry sa odohrajú v troch súťažných zónach - Peking, Jan-čching a Čchang Ťia-kchou v provincii Che-pej. Práve v tejto provincii začali v januári prudko narastať prípady nákazy koronavírusom. Reakcia miestnych úradov však bola rýchla, keď výrazne sprísnili zákaz vychádzania z bytov a domov, obmedzili cestovanie medzi regiónmi a nariadili hromadné testovanie. Situáciu tak v priebehu necelého mesiaca dostali pod kontrolu. Nedávny nárast pozitívnych prípadov prišiel takmer presne rok po tom, čo sa vo Wu-chane prvýkrát objavila nový koronavírus SARS-CoV-2. Odvtedy sa po celom svete nakazilo viac ako sto miliónov ľudí a vyše 2,26 na jeho následky, či s ním spojené komplikácie zomrelo. Číne sa po počiatočnej pomalej reakcii podarilo vďaka tvrdým opatreniam dostať nákazu pod kontrolu a aj preto organizátori veria, že dokážu usporiadať bezpečné hry.

"Čína zaviedla veľmi prísne opatrenia aj v súvislosti s plánovanými testovacími podujatiami. Tento postoj vítame a podporujeme," uviedol Bach pre čínsku agentúru Sin-chua. Práve kvôli pandémii sa v predolympijskom roku neuskutočnia na športoviskách žiadne testovacie podujatia. Športovci tak nemajú šancu vyskúšať si podmienky pred samotnými hrami a veľká väčšina z nich bude na športoviskách prvýkrát až počas zimnej olympiády.

Organizátori rozdelili hry na tri zóny, ktoré prepojili rýchlovlakom a cestovanie medzi nimi by tak nemalo trvať viac ako hodinu. Jan-čching je od pekinského športového centra vzdialený približne 90 km, Čchang Ťia-kchou asi dvakrát toľko. V hlavnom meste využijú organizátori viacero športovísk postavených pre OH 2008. Vo Vtáčom hniezde, pekinskom Národnom štadióne s kapacitou 91.000 divákov sa odohrajú otvárací i záverečný ceremoniál, v bývalom centre vodných športov, ktorého kapacita sa zníži na 4500 miest, sa uskutočnia súťaže curlingu. Hokejové turnaje sa odohrajú v National Indoor Stadium s kapacitou 18.000 divákov a Wukesong Sports Centre, kde sa zmestí 10.000 fanúšikov. Capital Indoor Stadium privíta krasokorčuľovanie a šortrek, novovybudovaný je Národný rýchlokorčuliarsky ovál a v pekinskej zóne je aj areál Šou-kang, kde sa odohrajú súťaže v Big Air akrobatických lyžiarov a snoubordistov. Veľká slovenská medailová nádej Petra Vlhová bude bojovať na zjazdovkách v Jan-čchingu, kde sa uskutočnia aj súťaže bobistov, sánkarov a skeletonistov. Čchang Ťia-kchou privíta biatlon, bežecké lyžovanie, skoky, severskú kombináciu a súťaže akrobatických lyžiarov a snoubordistov okrem Big Air.

Na budúcoročných hrách v Pekingu by sa malo predstaviť menej športovcov ako v roku 2018 v Pjongčangu. Ako informuje portál olympic.sk, kým v Kórejskej republike ich bolo 2933 športovcov, v Pekingu by sa ich malo predstaviť o 41 menej (spolu 2892 - 1578 mužov a 1314 žien). V programe sa objaví aj sedem nových disciplín: monoboby žien, miešaná štafeta v šorttreku, Big Air mužov aj žien v akrobatickom lyžovaní, súťaže miešaných tímov v skokoch na lyžiach, snoubordkrose i v akrobatickej disciplíne aerials. Celkove rozdelia 109 medailových sád.

Podobne ako pred OH 2008, aj tentoraz čelí Čína veľkej kritike pre porušovanie ľudských práv v krajine a MOV, že jej napriek tomu umožnil usporiadať najslávnejšie športové podujatie. Až 160 ľudskoprávnych organizácií podľa agentúry DPA vlani vyzvalo na bojkot hier a odobratie ich organizácie Pekingu, pričom uviedlo, že už pridelenie OH v roku 2008 Číne bola veľká chyba. Dôvodom sú tvrdé zásahy čínskej vlády proti demonštráciám v Hong Kongu a to, že približne jeden milión Ujgurov a príslušníkov ďalších menšín zadržiavajú v internačných táboroch. Bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v januári vyhlásil, že považuje kroky čínskej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. "Domnievam sa, že táto genocída pokračuje a že sme svedkami systematického pokusu o zničenie Ujgurov čínskou štátostranou," uviedol vo vyhlásení.

Ako informuje portál olympic.sk, predstavitelia koalície, zastupujúcej organizácie Slobodný Tibet Medzinárodná tibetská sieť, My sme Hongkončania, Svetový kongres Ujgurov, Humanitárna Čína/Čína proti trestu smrti mali v októbri stretnutie s viceprezidentom MOV a šéfom koordinačnej komisie MOV pre ZOH 2022 Juanom Antoniom Samaranchom ml. Koalícia na stretnutí tiež požiadala, aby MOV odobral Pekingu právo usporiadať ZOH 2022, pretože Čína vážne porušuje ľudské práva. MOV na uvedené podnety reagoval vyjadrením, že v otázke globálnych politických tém zostáva neutrálny a že "usporiadanie olympijských hier neznamená, že MOV súhlasí s politickým usporiadaním, sociálnymi podmienkami a situáciou v oblasti ľudských práv v danej krajine". MOV ďalej oznámil, že o téme ľudských práv s Čínou rokoval a dostal ubezpečenie, že krajina bude počas ZOH rešpektovať Olympijskú chartu.

Peking získal právo usporiadať ZOH v roku 2022 na 128. zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure. Hlavné mesto Číny získalo v hlasovaní 44 hlasov a o štyri zdolalo kazašské Almaty.