Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Šport

Sánkar Ninis si pripíše piatu účasť na ZOH, Nemci útočia na hetrik

Na snímke slovenský sánkar Jozef Ninis počas tréningu pred začiatkom XXIII. zimných olympijských hier 7. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Foto: TASR - Martin Baumann

Premiéra pod piatimi kruhmi čaká dvojicu Matej Zmij-Tomáš Vaverčák i Mariána Skupeka.

Bratislava 27. januára (TASR) - Sánkovanie ako už tradične rozprestrie svoje súťaže v prvej tretine zimnej olympiády. Muži a ženy absolvujú v ľadovom tobogane v stredisku Jen-čching štyri jazdy. V kategórii dvojíc sa o medailistoch rozhodne už po dvoch jazdách. Po tretí raz bude súčasťou olympijského programu súťaž štafiet.

Sánkovanie zažilo olympijský debut na ZOH 1964 v Innsbrucku. Budovanie chladených dráh s lepšou aerodynamikou postupne viedlo k zvyšovaniu rýchlosti a vylepšovaniu traťových i štartových rekordov. Na ZOH 2010 vo Vancouveri zatienila sánkarské zápolenia veľká tragédia. Niekoľko hodín pred slávnostným ceremoniálom totiž po ťažkej havárii počas tréningu prišiel o život Gruzínec Nodar Kumaritašvili.

Slovensko obsadí v Pekingu rovnako ako na ZOH 2018 v Pjongčangu všetky disciplíny. Štyridsaťročný Jozef Ninis si pripíše na konto piaty olympijský štart. TASR pripomína, že slovenským rekordérom je so šiestimi olympijskými účasťami rýchlostný kanoista Erik Vlček. Martin Tešovič sa síce prebojoval na vrcholné podujatie vo vzpieraní a boboch celkovo šesťkrát, reálne však štartoval len na štyroch.

Premiéra pod piatimi kruhmi čaká dvojicu Matej Zmij-Tomáš Vaverčák i Mariána Skupeka. Dvadsaťročný pretekár si olympijskú definitívu vybojoval vďaka výkonom v pretekoch Svetového pohára. Medzi ženami sa rovnako ako na ZOH 2018 predstaví Katarína Šimoňáková. Miešaná štafeta s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde v zložení Ninis, Šimoňáková, Vaverčák-Zmij. V prvý januárový víkend na pretekoch SP vo Winterbergu skončili Slováci na 7. mieste.

V súťaži mužov budú najväčšími favoritmi na zlato Nemci Johannes Ludwig a Felix Loch. Ludwig je celkový víťaz SP, Loch má vo svojej zbierke tituly zo ZOH 2014 v Soči i ZOH 2010 vo Vancouveri. Aj v Pjongčangu bol veľmi blízko k triumfu, veľká chyba v záverečnej jazde ho však odsunula na piate miesto. Medzi ženami je dvojnásobnou obhajkyňou zlata Nemka Natalie Geisenbergerová. K favoritkám patria aj jej krajanky Julia Taubiztzová, Anna Berreiterová či Rakúšanka Madelaine Egleová. Medzi dvojicami môže zavŕšiť zlatý hetrik nemecký tandem Tobias Wendl, Tobias Arlt, na najvyššie méty ašpirujú aj lídri SP Lotyši Andris Šics s Jurijom Šicsom.

Program sánkovania na ZOH 2022:



5. februára - sobota:

12.10 muži - 1. a 2. jazda

/NINIS, SKUPEK/

6. februára - nedeľa:

12.00 muži - 3. a 4. jazda

/NINIS, SKUPEK/

7. februára - pondelok:

12.30 ženy - 1. a 2. jazda

/ŠIMOŇÁKOVÁ/

8. februára - utorok:

12.50 ženy - 3. a 4. jazda

/ŠIMOŇÁKOVÁ/

9. februára - streda:

13.20 dvojice - 1. a 2. jazda

/VAVERČÁK-ZMIJ/

10. februára - štvrtok:

12.30 súťaž štafiet

/NINIS, ŠIMOŃÁKOVÁ, VAVERČÁK-ZMIJ/