Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Šport

Peking opäť bez slovenských skokanov na lyžiach, debut miešaných tímov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slovenský skokanský šport podobne ako pred štyrmi rokmi v Pjongčangu nebude mať pod piatimi kruhmi svoje zastúpenie.

Bratislava 27. januára (TASR) - Skoky na lyžiach sa prihlásia o slovo deň po slávnostnom otvorení ZOH 2022 súťažou žien na strednom mostíku. V Pekingu rozdajú päť kolekcií medailí, premiéru zažije súťaž miešaných tímov. Siedmu olympiádu absolvuje Švajčiar Simon Ammann - dvojnásobný zlatý medailista zo ZOH 2010 vo Vancouveri i ZOH 2002 v Salt Lake City.

Slovenský skokanský šport podobne ako pred štyrmi rokmi v Pjongčangu nebude mať pod piatimi kruhmi svoje zastúpenie. Slovensko v ére samostatnosti stále čaká na nástupcu Martina Švagerka, bývalého juniorského majstra sveta, ktorý bol na ZOH 1992 v Albertville členom bronzového česko-slovenského družstva.

Skoky na lyžiach sú súčasťou programu už od prvých ZOH vo francúzskom Chamonix v roku 1924. Na veľkom mostíku sa o olympijské kovy prvýkrát súťažilo v roku 1964 na innsbruckom Bergiseli. Na ZOH 1988 v kanadskom Calgary sa rodila predzvesť blížiacej sa revolúcie v skokanskom športe. V štartovom poli sa totiž objavili prví pretekári preferujúci tzv. V-štýl, ktorého priekopníkom bol Švéd Jan Boklöv. Hoci štýloví rozhodcovia spočiatku reagovali na neortodoxné držanie lyží od seba bodovými zrážkami, už v Kanade sa novátorstvo dočkalo medailovej odmeny, keď Jiří Malec vybojoval pre ČSSR bronzovú medailu na veľkom mostíku. "Véčko" si postupne osvojila celá svetová špička, ako jeden z posledných sa naň preorientoval zarytý zástanca klasického štýlu a majster telemarku Jiří Parma.

K najväčším favoritom v Pekingu bude patriť Japonec Rjoju Kobajaši, ktorý na prelome rokov vyhral prestížne Turné štyroch mostíkov. Na medaily si brúsi zuby aj silná nemecká ekipa na čele s lídrom celkového poradia Svetového pohára Karlom Geigerom a Markusom Eisenbichlerom. Do nemeckej nominácie sa nedostali dvaja rutinéri Andreas Wellinger a Severin Freund. TASR zdôrazňuje, že Wellinger mal na strednom mostíku obhajovať zlato z Pjongčangu. Rovnako ako Freund má v zbierke aj najcennejší kov zo súťaže družstiev zo ZOH 2014 v Soči.

Titul na veľkom mostíku získal na ZOH 2018 Poliak Kamil Stoch. Tri týždne pred štartom pekinských hier však utrpel zranenie členka a nad jeho účasťou v Číne visí otáznik. V Soči získal dve zlaté medaily v individuálnych súťažiach. Rakúšania sa budú spoliehať na Stefana Krafta, do poradia na popredných priečkach chcú prehovoriť i Nóri Halvor Egner Granerud či Marius Lindvik.

Medzi ženami, ktoré zažili svoju olympijskú premiéru v Soči, sú najväčšie favoritky Rakúšanka Marita Kramerová, Nemka Katharina Althausová, Japonka Sara Takanašiová ši Slovinky Urša Bogalajová, Ema Klinecová a Nika Križnarová.

Program skokov na lyžiach na ZOH 2022:



5. februára - sobota:

11.45 súťaž žien na strednom mostíku

6. februára - nedeľa:

12.00 súťaž mužov na strednom mostíku

7. februára - pondelok:

12.45 súťaž miešaných tímov

12. februára - sobota:

12.00 súťaž mužov na veľkom mostíku

14. februára - pondelok:

12.00 súťaž mužských družstiev