Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia

Analytik ocenil, ako sa SR zvládla za 20 rokov etablovať v štruktúrach

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa Havelku je 20 rokov členstva v EÚ dostatočná doba na to, aby sa všetky pristupujúce krajiny naučili pohybovať v inštitúciách EÚ a európskom rozhodovacom procese.

Praha 26. apríla (TASR) - Za 20 rokov v Európskej únii dokázalo mať Slovensko v porovnaní s Českou republikou výraznejších eurokomisárov a tiež početnejšie zastúpenie v inštitúciách EÚ. V rozhovore pre TASR to uviedol analytik Vít Havelka z českého Inštitútu pre európsku politiku EUROPEUM.

Slovensko vstúpilo do EÚ 1. mája 2004 spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Maďarskom, Lotyšskom, Litvou, Maltou, Poľskom a Slovinskom. Išlo dosiaľ o najväčšie rozšírenie eurobloku.

Analytik v tejto súvislosti povedal, že Slovensko z geopolitického hľadiska patrí k štátom strednej Európy, takže bolo takmer nemysliteľné, aby bolo z tejto vlny rozširovania vynechané, obzvlášť po tom, ako vo funkcii premiéra nahradil Mikuláš Dzurinda Vladimíra Mečiara.

Podľa Havelku je 20 rokov členstva v EÚ dostatočná doba na to, aby sa všetky pristupujúce krajiny naučili pohybovať v inštitúciách EÚ a európskom rozhodovacom procese. Poznamenal však, že "miera úspešnosti" sa medzi jednotlivými krajinami líši.

"Česká republika oproti Slovensku nikdy nemala výrazných eurokomisárov či také veľké zastúpenie na kľúčových pozíciách v rámci Európskej komisie. Myslím si, že je to dané istým podceňovaním významu EÚ v ČR," skonštatoval.

Havelka v tomto smere vyzdvihol úlohu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý "bol a stále je zodpovedný za najdôležitejšie politiky EÚ". Pripomenul, že Šefčovič má v súčasnosti na starosti Európsku zelenú dohodu. "ČR zatiaľ nikoho takého nemala," dodal.

Samostatnou kapitolou v súvislosti s etablovaním sa v EÚ je podľa Havelku Maďarsko, ktoré využíva "dobrú vôľu členských krajín až na samotnú hranu znesiteľnosti". "Nemyslím si, že sa Maďarsku podarilo akokoľvek presvedčivo etablovať na európskej úrovni".

Analytik v rozhovore tiež zdôraznil význam Európskej únie pre SR. "Bez členstva v EÚ je celkom opodstatnené sa domnievať, že by Slovensko z ekonomického hľadiska malo bližšie k Ukrajine než k Rakúsku," povedal v súvislosti s jednotným vnútorným trhom EÚ.

Druhým veľkým benefitom členstva v Únii je podľa jeho slov ukotvenie v západných politických štruktúrach, bez ktorého by "Slovensko bolo pomyselným mostom medzi východom a západom". "A to, ako ukazuje príklad Ukrajiny alebo Moldavska, nie je príliš lákavá ponuka," uzavrel.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.

- Britský premiér Keir Starmer v utorok privítal minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého zákon o rovnosti definuje ženu ako niekoho, kto sa biologicky narodil ako žena.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka v sobotu (26. 4.) vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.

- Policajti počas kontroly na Veľkonočný pondelok (21. 4.) odhalili 342 vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odmieta, že by zasahoval do nezávislého vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).