Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia

Pred 40 rokmi začali stavať bratislavské sídlisko Petržalku

Z výstavby panelových obytných domov na sídlisku Lúky v Bratislave - Petržalke. Sídlisko Lúky, odkiaľ sú zábery, sa začalo budovať koncom roku 1979, časťou Lúky V. Na archívnej snímke z 19. septembra 1980 pohľad na stavbu obytných domov. Foto: TASR/ Peter Šimončík

Prvý panelák bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Pred 40 rokmi v marci 1973, bolo schválené územné rozhodnutie a 2. apríla v tom istom roku sa na pravom brehu Dunaja v bratislavskej Petržalke slávnostne začalo s výstavbou nového sídliska, ktoré malo poskytnúť domov starým aj novým obyvateľom Bratislavy.

Samotnej výstavbe predchádzala architektonická súťaž, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 80 kolektívov z celého sveta. Výsledky súťaže napokon neboli akceptované a petržalské sídlisko sa stavalo úplne inak.

Návrh obytnej zóny vypracovali pracovníci Útvaru hlavného architekta. V Petržalke podľa neho vyrástlo sídlisko panelových domov. Parametre panelákov určovali technicko-hospodárske ukazovatele, podľa ktorých sa malo postaviť na čo najmenšom území čo najviac bytov. Prvý panelák bol skolaudovaný na Romanovej ulici 3. augusta 1977. Súčasnú Petržalku, okres Bratislava V, dnes tvoria obytné zóny Lúky, Háje a Dvory, ktoré prekrývajú historické časti Kopčany, pôvodnú Petržalku, Ovsište, Starý háj a Zrkadlový háj.



Prvé historické zmienky o Petržalke


Prvé historické zmienky o Petržalke pochádzajú z roku 1225. Petržalkou kráčala história, ktorá z nej počas stáročí vytvorila vidiecke mestečko, protiváhu Bratislave. Bola územím ovplyvňovaným neregulovaným tokom Dunaja. Prvé hrádze proti častým povodniam nariadila vystavať panovníčka Mária Terézia. V roku 1773 umožnili vznik prvého verejného parku v strednej Európe v podobe, ako ho v podstate poznáme dnes pod názvom Sad Janka Kráľa.

Územie Petržalky bolo aj miestom, kde si rozkladali tábory sprievody kniežat prítomných na korunováciách. Z obdobia obliehania Bratislavy v čase napoleonských vojen v roku 1809 sa na pravom brehu Dunaja nachádzajú pozostatky obranných línií. Prvýkrát Petržalku s ľavým brehom Dunaja spojil stály železničný most v roku 1891. Dovtedy obyvatelia a obchodníci používali drevené mosty, často podliehajúce požiarom a povodniam. V roku 1938 bola Petržalka na základe Mníchovskej dohody pripojená k nacistickému Nemecku. Po vojne bola vrátená Československu a v roku 1946 sa oficiálne stala časťou Bratislavy. Vtedy už mala Petržalka asi 1800 rodinných domov a 15.000 obyvateľov.

Podľa sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 má Petržalka 105.842 trvalých obyvateľov.

Dnes si už nevieme predstaviť, že len nedávno sa po prechode Starého mosta dala zažiť nefalšovaná atmosféra vidieka. Petržalka bola kedysi pokojným mestečkom s množstvom záhrad a marhuľových sadov, s populárnymi atrakciami ako bol lunapark, Propeler, Au café, veslárske kluby a Lido.

Prezidenti Slovenska a Poľska: Mier na Ukrajine musí byť udržateľný

Prezidenti by mali v utorok absolvovať aj výlet na Lomnický štít.

,aktualizované 

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.

- Ukrajina bude so Spojenými štátmi aj naďalej spolupracovať na vzájomne prijateľnom znení dohody o nerastných surovinách, uviedol v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

- Viac ako rok trvala mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti s pádom skál na cestu I/18 v Strečnianskej úžine.

- Českí hasiči v utorok opäť zasahovali v strojárenskom podniku v meste Polička v Pardubickom kraji, kde sa vyrába munícia veľkého kalibru. Tentokrát išlo o požiar haly kovovýroby.

- Európska únia bude v prípade potreby pripravená prijať prísne protiopatrenia voči obchodným clám zo strany Spojených štátov, vyhlásila v utorok v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo programovú vyhlášku týkajúcu sa prerozdelenia financií pre zdravotníctvo na tento rok.

- Počet obetí piatkového zemetrasenia v Mjanmarsku podľa údajov zverejnených v utorok ráno stúpol na 2719 osôb. Ďalších 400 je nezvestných a viac ako 4500 sa zranilo. Podľa vodcu mjanmarskej vojenskej junty Min Aung Hlaina by počet úmrtí mohol presiahnuť 3000.