Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia

Počet obetí vĺn cunami v Indonézii stúpol na vyše 222 ľudí

Cunami, spôsobené zrejme erupciou ostrovnej sopky, zabilo desiatky ľudí. Vlny vo výške 20 metrov zničili stovky domov vrátane hotelov. Foto: TASR/AP

Koncom septembra zasiahlo silné zemetrasenie a následné vlny cunami aj indonézsky ostrov Sulawesi, pričom zahynulo viac ako 2000 ľudí a ďalšie desaťtisíce museli opustiť svoje domovy.

Jakarta 23. decembra (TASR) - Počet potvrdených obetí vĺn cunami, ktoré v sobotu večer miestneho času bez varovania zasiahli pláže v oblasti Sundského prielivu v Indonézii, stúpol na najmenej 222. Ďalších 843 osôb utrpelo zranenia a 28 je nezvestných. Informovali o tom v nedeľu agentúry DPA, AP a AFP s odvolaním sa na indonézsku Národnú agentúru pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB).

Indonézska Meteorologická, klimatologická a geofyzikálna agentúra (BMKG) uviedla, že príčinou cunami bola erupcia sopky Anak Krakatoa, ktorá spustila podmorské zosuvy pôdy. Sopka leží v Sundskom prielive. Ten sa nachádza medzi ostrovmi Sumatra a Jáva a spája Jávske more s Indickým oceánom. K erupcii sopky došlo podľa BMKG približne 24 minút pred príchodom cunami.

Cunami, ktoré zaplavili stovky budov, zasiahli pobrežie južnej Sumatry a západného cípu Jávy v sobotu večer okolo 21.30 h miestneho času (15.30 h SEČ).

"Bola to kombinácia dvoch prírodných javov, cunami a prílivu. Príliv bol veľký v dôsledku mesačného splnu," vysvetlil hovorca BNPB Sutopo Purwo Nugroho. Vlny cunami podľa neho zabíjali v provincii Lampung na Sumatre a v provincii Banten na Jáve.

Nugroho upozornil, že tragická bilancia sa môže zvýšiť, pretože sa ešte nepodarilo dostať do všetkých zasiahnutých oblastí.




Autentické zábery z koncertu, počas ktorého dnes v noci udrela vlna Cunami


Chronológia najsilnejších zemetrasení a vĺn cunami v Indonézii



28. septembra 2018: Mohutné zemetrasenie na ostrove Sulawesi s magnitúdou 7,5 a následná vlna cunami zničili mesto Palu a okolité obce v indonézskej provincii Stredné Sulawesi. Počet obetí ničivého zemetrasenia a vlny cunami na ostrove Sulawesi dosiahol 2065. Podľa úradov zostalo nezvestných 680 osôb, obetí môže byť až niekoľko tisíc, keďže z povrchu zmizli stovky domov.

19. augusta 2018: Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,5 opäť postihlo indonézsky ostrov Lombok. Epicentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 32 kilometrov v oblasti Východný Lombok. Otrasy, ktoré postihli Lombok o 04.10 h SELČ, cítili aj na okolitých indonézskych ostrovoch Bali a Sumbawa.

Desať ľudí zahynulo a množstvo budov bolo zničených počas zemetrasenia. Päť z obetí prišlo o život na susednom ostrove Sumbawa, 24 ľudí utrpelo zranenia. Na celom Lomboku došlo k prerušeniu dodávok elektriny, čo sťažilo posudzovanie rozsahu škôd. Po večernom zemetrasení zaznamenali najmenej sedem dotrasov.

9. augusta 2018: Silný dotras zasiahol indonézsky ostrov Lombok, ktorý mal magnitúdu 6,2 a zaznamenali ho v malej hĺbke 12 kilometrov na severovýchode ostrova. Dotras si vyžiadal životy troch ľudí a ďalších 24 osôb utrpelo zranenia. Od pustošivého zemetrasenia zaznamenali na ostrove 451 dotrasov.

5. augusta 2018: Zemetrasenie s magnitúdou 7,0, ktoré zasiahlo pobrežnú oblasť indonézskeho turistami vyhľadávaného ostrova Lombok, si vyžiadalo 555 mŕtvych. Zranenia utrpelo takmer 7800 ľudí a viac ako 417 000 obyvateľov prišlo od zemetrasenia o domov.

Z troch odľahlých dovolenkových ostrovov odviezli loďou všetkých turistov, ktorí ich chceli opustiť vzhľadom na výpadky energie a poškodenie hotelov. Celkovo išlo o približne 5000 ľudí.

29. júla 2018: Celkovo 16 mŕtvych a 162 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré zasiahlo turistami vyhľadávaný indonézsky ostrov Lombok. Po hlavnom zemetrasení s magnitúdou 6,4 nasledovalo ešte viac ako 60 slabších otrasov. Časť z nich bolo cítiť aj na neďalekom ostrove Bali, kde však nedošlo k obetiam ani materiálnym škodám.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo približne 50 kilometrov severovýchodne od mesta Mataram v severnej časti Lomboku. Hypocentrum (ohnisko zemetrasenia) bolo v pomerne malej hĺbke, sedem kilometrov pod zemským povrchom.

18. apríla 2018: Tri obete a škody na stovkách budov si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 4,4, ktoré zasiahlo husto osídlenú časť indonézskej provincie Stredná Jáva. K zemetraseniu došlo o 13.28 h miestneho času, epicentrum sa nachádzalo približne 52 kilometrov severne od okresu Kebumen. Otrasy sa vyskytli v hĺbke štyri kilometre.

15. decembra 2017: Silné zemetrasenie zasiahlo najľudnatejší indonézsky ostrov Jáva, kde spôsobilo zrútenie budov a smrť jedného človeka. Zemetrasenie s magnitúdou 6,5 nastalo o 23.47 h miestneho času (17.47 h SEČ). Silné otrasy cítili okolo 20 sekúnd aj v indonézskom hlavnom meste Jakarta i v ďalších mestách.

25. októbra 2010: Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 zasiahlo pobrežie indonézskej západnej Sumatry. Epicentrum zemetrasenia bolo zhruba 80 kilometrov juhozápadne od ostrovov Mentawai v hĺbke 10 kilometrov. Silné otrasy bolo cítiť v Padangu, hlavnom meste Západnej Sumatry. Následne po zemetrasení dedinu zasiahla lokálna vlna cunami. Neštastie si vyžiadalo 508 mŕtvych.

30. septembra 2009: Silné podmorské zemetrasenie zasiahlo západné pobrežie Indonézie. Zemetrasenie malo magnitúdu 7,6 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum bolo približne 50 kilometrov od prístavného mesta Padang v provincii Južná Sumatra. Podľa odhadov OSN prišlo v regióne o život asi 1100 osôb.

28. marca 2005: V blízkosti severného pobrežia ostrova Sumatra pripravilo zemetrasenie s magnitúdou 8,7 o život 1000 ľudí. Epicentrum bolo pri ostrove Nias a zničilo jeho hlavné mesto. Ostrov leží asi 1400 kilometrov na severozápad od hlavného mesta Jakarty.

26. decembra 2004: Pri katastrofálnom ničivom zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami prišlo o život alebo je nezvestných najmenej 283.543 ľudí. Otrasy pôdy, ktorých epicentrum bolo v blízkosti indonézskej Sumatry, mali intenzitu až 9,15 stupňa Richterovej stupnice. Postihnuté boli Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. Otrasy boli značne citeľné aj v Malajzii a Singapure.

Bude oblačno, na väčšine územia prehánky

Teploty 10 až 15 stupňov Celzia.

- Irán v nedeľu predstavil novú balistickú raketu na tuhé palivo s doletom 1200 kilometrov.

- Najmenej deväť ľudí prišlo o život a 70 bolo ošetrených v nemocnici po tom, čo náhla búrka so silným vetrom spôsobila prevrátenie lodí s turistami na rieke Wu-ťiang v meste Čchien-si v provincii Kuej-čou ležiacej na juhozápade Číny.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.