V opačnom prípade podľa nich hrozí kolaps doručovateľských služieb.
"Apelujeme na vládu SR, aby právne jednoznačne zakotvila, že obchody môžu mimo zakázaného predaja svojho tovaru naďalej vykonávať výdaj tovaru nakúpeného cez internet alebo cez telefón," uviedli v spoločnej výzve.
Jej cieľom je vyhnúť sa kolapsu doručovateľských spoločností. "Výdajné miesta musia mať garanciu, že môžu mať otvorené a zákazníci musia mať istotu, že predvianočné a povianočné nákupy si dokážu bez problémov vyzdvihnúť neďaleko svojho domova," uviedol za doručovateľskú spoločnosť Zásielkovňa Alexander Jančo.
Zavedenie lockdownu tesne pred vianočnými sviatkami spôsobí podľa internetových predajcov presun predvianočných aj povianočných nákupov na internet. Kapacity doručovania kuriérmi na adresu sú podľa nich v súčasnosti maximálne vyťažené. Poukázali na to, že pri vyzdvihovaní zásielok na poštách môže dochádzať k vytváraniu radov na poštách a k nežiaducej kumulácii osôb.
Zdôraznili, že na Slovensku fungujú stovky výdajných miest, ktoré by obstarali zvýšený nárast obchodu cez internet. Veľký počet týchto výdajných miest je však umiestnený v priestoroch, kde je predaj zakázaný.
Lukáš Baudyš zo spoločnosti Alza.sk komentoval, že počas lockdownu ostanú e-shopy jedinou možnosťou zásobovania obyvateľov Slovenska nepotravinovým tovarom. "Aby mohli splniť v tejto zložitej situácii svoju nezastupiteľnú úlohu, potrebujú od vlády záruky, že nebudú obmedzené ich vlastné výdajné miesta ani partnerské odberné miesta, ako napríklad Zásielkovňa. Obmedzenie výdajných miest by viedlo ku kolapsu dopravcov, ktorí teraz doručujú na hrane svojich možností," zdôraznil.
Vladimír Sušil za značky Datart a Hej.sk dodal, že je potrebné spomaliť aktuálny vývoj pandémie. Čiastočné zachovanie fungovania maloobchodu je podľa jeho slov dôležité z hľadiska udržania ekonomiky. "Preto veríme, že vláda v najbližších dňoch predstaví také opatrenia, ktoré nebudú viesť k úplnému obmedzeniu predaja a následnému kolapsu doručovateľských služieb," dodal.