Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia

IT odborník: Kybernetická vojna môže byť menej nákladná ako klasická

Ilustračné foto Foto: TASR

Kybernetické útoky na významné inštitúcie na Slovensku, súkromné i vládne, detegovali už v minulosti. Slovensko nie je v tomto smere žiadnou výnimkou.

Bratislava 28. februára (TASR) – Kybernetická časť vojny môže byť efektívnejšia a menej nákladná ako klasická, vedená konvenčnými zbraňami. Pre TASR to uviedol odborník na IT Ondrej Macko. Zároveň ide podľa neho o celkom novú situáciu.

Pri kybernetických útokoch sa dá podľa neho očakávať útok na riadenie energetických zdrojov, ďalej ohrozenia riadenia výroby veľkých hospodárskych podnikov. "Vo veľkom nebezpečí sú podľa skúseností z minula aj nemocnice," konštatoval Macko.

Riziká kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru (hrozby typu APT) vyplývajú podľa odborníka spoločnosti ESET na kybernetickú bezpečnosť Roberta Lipovského z ich motivácie, ktorou je najčastejšie špionáž alebo sabotáž – teda odstavenie či znefunkčnenie počítačových systémov. Tieto ciele môžu byť aj skombinované, napríklad jedným prienikom do počítačovej siete útočník špehuje, zbiera citlivé informácie o svojej obeti a po nejakom čase vykoná deštrukčnú, sabotážnu činnosť.

Konkrétne na Ukrajine spoločnosť od roku 2014 zdetegovala vysoké množstvo takýchto kyberútokov – niektoré s väčším, niektoré s menším dosahom. "Za najvýznamnejšie považujem útoky na ukrajinskú elektrickú sieť, ktoré spôsobili masívne výpadky elektriny v rokoch 2015 a rokoch 2016, či červ NotPetya z roku 2017. Posledný príklad sa v odbornej komunite považuje za kyberútok, ktorý historicky napáchal najväčšie škody. Znefunkčnil počítačové systémy po celej krajine, ale rozšíril sa aj za hranice Ukrajiny," poznamenal Lipovský. Ľudia nevedeli zaplatiť za nákup v platobných termináloch či natankovať si na pumpe. Vplyv kyberútokov na bežných ľudí je teda signifikantný.

"V súčasnosti vidíme obrovský nárast množstva novej infraštruktúry nasadenej skupinou APT, známou ako Gamaredon, Armagedon alebo ACTINIUM. Táto skupina sa posledné roky aktívne zameriava na Ukrajinu a v súčasnosti je pravdepodobne najaktívnejšou skupinou APT v tejto oblasti. Zároveň sme svedkami mnohých aktivít, ako sú DDoS útoky alebo znehodnotenie webových stránok, alebo hekovanie, ktoré je zložité pripísať niekomu konkrétnemu," vyhlásil riaditeľ Globálneho výskumného a analytického tímu spoločnosti Kaspersky Costin Raiu.

Celkovo by sa podľa neho dalo povedať, že súčasná kybernetická vojna na Ukrajine pozostáva z niekoľkých komponentov – aktivity Gamaredon APT, rôznych outsourcovaných malvérových a DDoS aktivít a neznámych alebo nepriradených aktivít APT.

Kybernetické útoky na významné inštitúcie na Slovensku, súkromné i vládne, detegovali už v minulosti. Slovensko nie je v tomto smere žiadnou výnimkou a je takmer isté, že ich možno očakávať aj do budúcna.

Ochrane treba venovať náležitú pozornosť, musí byť komplexná a najmä v prípade systémov kritickej infraštruktúry zahŕňať pravidelné investície do počítačovej bezpečnosti a vzdelávania zamestnancov. Vyššie zmienené príklady útokov sa však pripravovali dlhodobo a často bol útočník v kompromitovaných systémoch niekoľko týždňov až mesiacov pred viditeľnou sabotážnou fázou. "Vzhľadom na aktuálnu situáciu preto z krátkodobého hľadiska odporúčam zvýšenú obozretnosť, napríklad rozpoznávať podozrivé správanie na počítači či v sieti, preventívna obmena prístupových hesiel a podobne. Avšak dôraz musí byť najmä na kontinuálne zlepšovanie počítačovej bezpečnosti," dodal Lipovský.

ZAHRAJÚ SI O MEDAILY: Slováci porazili Nemecko 3:2 a sú v semifinále

Slováci začali veľmi aktívne a snažili sa ohroziť Stuhrmanna z každej pozície. Svrček si vytvoril dve veľké šance, ale ani jednu nepremenil.

,aktualizované 

- Futbalisti FC Barcelona remizovali v úvodnom semifinálovom zápase Ligy majstrov s Interom Miláno 3:3. „Nerazzurri“ v dueli viedli 2:0 i 3:2, ale ofenzívne naladení Katalánci dokázali zakaždým odpovedať. Odveta na milánskom San Sire sa odohrá v utorok 6. mája o 21.00 h.

- V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to v stredu jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

- Slovenskí hokejisti sa prebojovali do semifinále MS do 18 rokov v USA. Vo štvrťfinálovom zápase v Allene zdolali Nemecko 3:2 a tretí rok za sebou budú hrať na svetovom šampionáte o medaily.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

- Obranca majstrovských Košíc Mislav Rosandič a útočník Sebastián Čederle z vicemajstrovskej Nitry sa pripoja k slovenskej hokejovej reprezentácii v príprave pred tohtoročnými MS.

- Vzduch v lezeckých centrách obsahuje potenciálne škodlivé chemikálie uvoľňované z lezeckej obuvi jej oderom počas lezenia. Ich koncentrácia v niektorých prípadoch presahuje hodnoty namerané na rušnej ulici. Vyplýva to z novej štúdie.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.