Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia

Laureáti si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov za rok 2022

Ilustračná snímka. Foto: TERAZ.sk

Futbalista, tréner a funkcionár Mikuláš Komanický získal Cenu mesta Prešov za rok 2022 za celoživotný prínos pre Prešovský kraj a mesto Prešov v oblasti športu.

Prešov 8. júna (TASR) - Šiestykrát v histórii mesta boli v stredu (7. 6.) počas slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva v historickej sále Parku kultúry a oddychu (PKO) odovzdané laureátom verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Opálové zrnko mesta Prešov, Cena primátora mesta Prešov i Čestné občianstvo mesta Prešov.

Futbalista, tréner a funkcionár Mikuláš Komanický získal Cenu mesta Prešov za rok 2022 za celoživotný prínos pre Prešovský kraj a mesto Prešov v oblasti športu, práce s mládežou a rozvoj mestskej časti č. 1. Akademickému maliarovi Vladimírovi Ossifovi bola cena udelená za vynikajúce tvorivé činy, dlhoročný mimoriadny prínos v oblasti výtvarného umenia a reprezentáciu mesta Prešov v zahraničí. Za celoživotné odborné a mimoriadne ľudské úsilie, ktorým výrazne prispel k rozvoju medicíny a urológie v Prešove a propagácii prešovskej nemocnice doma aj v zahraničí, bolo ocenenie udelené emeritnému primárovi urologického oddelenia v Prešove Ladislavovi Petričkovi.

Opálové zrnko mesta Prešov za rok 2022 mestskí poslanci udelili firme Glasko Prešov za vytváranie pozitívneho obrazu o podnikateľskom prostredí v meste Prešov, na Slovensku i v zahraničí, za podporu športu a iných aktivít na území mesta Prešov.

Cenou primátora mesta Prešov bol ocenený profesor Alexander Ostró, ktorý ju získal za mimoriadne zviditeľňovanie mesta Prešov doma aj v zahraničí v odbore gynekológia a pôrodníctvo a za významnú vedeckú, publikačnú a pedagogickú činnosť. Ďalším oceneným je Štefan Staviarsky, ktorý cenu získal za publikačnú činnosť a celoživotnú činorodú prácu v oblasti spoločenskej, kultúrnej, športovej a hospodárskej angažovanosti, ktorou propagoval a zviditeľňoval mesto Prešov. Tretím oceneným je kolektív Tatrana Prešov zo sezóny 1972/1973, k 50. výročiu od historického úspechu Tatrana Prešov za sezóny 1972/1973, keď získal druhé miesto v Československej futbalovej lige.

Čestné občianstvo bolo udelené profesorke Márii Podhájeckej in memoriam za jej celoživotné odborné a mimoriadne ľudské úsilie, ktorým výrazne a významne prispela k rozvoju predškolskej pedagogiky a reprezentácii mesta Prešov v oblasti výchovy a vzdelávania.

"Ďakujem všetkým oceneným laureátom za ich mimoriadny prínos pre mesto Prešov a pre celú spoločnosť. Sú pre nás veľkými vzormi toho, že múdrosťou, odhodlaním, poctivou prácou, ale najmä ľudskosťou a s otvoreným srdcom je možné dosiahnuť všetky profesijné i osobné ciele," povedal vo svojom príhovore primátor Prešova František Oľha.

Bude oblačno, na väčšine územia prehánky

Teploty 10 až 15 stupňov Celzia.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)