Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia

Medzinárodný menový fond znižuje prognózy rastu Číny pre clá v USA

Ilustračná snímka. Foto: TASR

MMF najnovšie očakáva, že sa výkon čínskej ekonomiky tento rok zvýši o 4 % namiesto o 4,6 % v predchádzajúcej, januárovej prognóze.

Peking 22. apríla (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok znížil odhad rastu čínskej ekonomiky v tomto roku. Dôvodom je prehlbujúca sa obchodná vojna s USA, ktorá ohrozuje aj globálnu ekonomiku. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

MMF najnovšie očakáva, že sa výkon čínskej ekonomiky tento rok zvýši o 4 % namiesto o 4,6 % v predchádzajúcej, januárovej prognóze. To je výrazne pod oficiálnym cieľom Pekingu, ktorým je rast hospodárstva o približne 5 %.

Čína a USA, dve najväčšie ekonomiky sveta, si prudko zvýšili clá. Ich obchodný konflikt vyvolal obavy z globálnej recesie a otriasol trhmi.

K tlaku na čínsku ekonomiku prispieva aj pretrvávajúca kríza v sektore nehnuteľností, zadlženie miestnych vlád a pomalé spotrebiteľské výdavky.

Problémy Pekingu sa výrazne zhoršili počas druhého funkčného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho snaha priviesť výrobu späť do USA podkopáva čínsky výrobný sektor, po celé desaťročia kľúčovú hybnú silu hospodárskeho rastu.

MMF zhoršil Číne odhad rastu aj v budúcom roku na 4 % zo 4,5 %.

Tieto revízie odrážajú pochybnosti o schopnosti druhej najväčšej svetovej ekonomiky odolávať domácemu tlaku a prekážkam pri exporte.

Fond v správe poznamenal, že dôvera spotrebiteľov v Číne sa stále nezotavila od prepadu začiatkom roka 2022, pričom krajinu najtvrdšie zasiahli Trumpove clá.

Údaje zo začiatku apríla ukázali, že čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku rýchlejšie, než sa očakávalo, keďže exportéri sa ponáhľali dokončiť dodávky skôr, ako Trump zaviedol clá.

Pozorovatelia varujú, že plný efekt amerických ciel sa ešte len prejaví, pričom zverejnenie niekoľkých kľúčových indikátorov na budúci mesiac objasní, ako ekonomika reaguje.

Čína minulý rok oznámila sériu agresívnych opatrení na oživenie ekonomiky vrátane zníženia úrokových sadzieb, zrušenia obmedzení pri nákupe nehnuteľností, zvýšenia dlhového stropu pre miestne vlády a posilnenia podpory pre finančné trhy.

Ale úrady stále nezverejnili konkrétnu výšku záchranného balíka. Analytici si teraz myslia, že clá môžu Peking prinútiť, aby prehodnotil svoju opatrnosť a presadil nové stimuly.

Čína nie je jedinou veľkou ázijskou ekonomikou, ktorá čelí tlaku nových ciel v USA. Recipročné tarify, aj keď je zatiaľ väčšina z nich je pozastavená na 90 dní, aby sa umožnilo rokovanie, hrozia aj Japonsku, a to vo výške 24 % a Vietnamu (46 %).

MMF vo svetle veľkých turbulencií v obchode znížil svoju prognózu rastu v roku 2025 pre rozvíjajúce sa a rozvojové ázijské ekonomiky vrátane Číny o 0,6 percentuálneho bodu. A teraz očakáva ich expanziu v tomto roku o 4,5 % a v budúcom roku mierne zrýchlenie na 4,6 %.

India, ktorá bola ušetrená od najagresívnejších Trumpových ciel, má tento rok „relatívne stabilnejší“ výhľad. MMF jej predpovedá v roku 2025 expanziu o 6,2 % vďaka súkromnej spotrebe. To je však o 0,3 percentuálneho bodu menej oproti predchádzajúcej prognóze.

Japonsku, výrobnej veľmoci, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na export áut, MMF v utorok predpovedal rast na úrovni 0,6 %, čo je pokles z 1,1 % v januárovom odhade.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Apríl je za nami, čo čakať od mája?

Podľa analýzy SHMÚ výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 18 % územia, pričom najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave a Turci.

- Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Ukrajinské ozbrojené sily zajali viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Uviedli to v piatok úrady tejto malej západoafrickej krajiny, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

- Americký šprintér Fred Kerley sa odhlásil z víkendového mítingu Grand Slam Track v Miami. Polícia zatkla 29-ročného športovca v súvislosti s obvineniami z ublíženia na zdraví.

- Do skupiny ľudí v centre mesta Stuttgart na juhozápade Nemecka narazilo v piatok auto, zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali.

- Futbalisti Tatrana Prešov oslavujú postup do najvyššej slovenskej súťaže, kde sa predstavia prvý raz od roku 2018. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy majú definitívne istú po zápase 24. kola MONACObet ligy v Šamoríne, v ktorom zvíťazili 2:1.

- Juraj Slafkovský neposilní Slovensko na blížiacich sa hokejových MS vo Švédsku a Dánsku. Informoval o tom novinár kanadského portálu Sportsnet Eric Engels.

- Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.

- Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo v piatok zemetrasenie s magnitúdou 7,4, oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu.

- Mesto Brezno plánuje vybudovať v priebehu tohto roka takmer tri desiatky parkovacích miest. Technické služby (TS) Brezno pokračujú s výstavbou odstavných plôch pre motorové vozidlá na Ulici Fraňa Kráľa a v časti mesta Mazorníkovo.

- Slávnostná prehliadka spojená s požehnaním novostavby štadióna v Prešove - Futbal Tatran Arény (FTA) sa uskutočnila v piatok na poludnie, deň pred jeho oficiálnym otvorením (3. 5.). Požehnanie vykonali zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

- Slovenský triatlonista Richard Varga sa rozhodol vo veku 36 rokov ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Jeho posledným podujatím, na ktorom bude reprezentant Slovenska štartovať, bude 18. mája podujatie série Challenge v Šamoríne.

- Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Talianska. Vzdá tam úctu historickému odkazu generála Milana Rastislava Štefánika. V meste Terst sa stretne s najvyššími predstaviteľmi mesta. Následne v Turíne otvorí Honorárny konzulát SR.

- Belgický futbalista Kevin De Bruyne by sa mohol po skončení sezóny presunúť do zámorskej MLS. Podľa ESPN začal 33-ročný stredopoliar rokovania s tamojším klubom Chicago Fire.

- Polícia eviduje za prvé 3 mesiace tohto roka 47 podvodov na senioroch s celkovou škodou 572.000 eur. Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur.

- Plošný odstrel 350 medveďov na Slovensku môže vážne ohroziť stabilitu a životaschopnosť medvedej populácie. Varuje pred tým dvadsaťsedem odborníkov z deviatich európskych krajín vo výzve adresovanej ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).

- Vatikánski hasiči už na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým kardináli po voľbe prostredníctvom bieleho alebo čierneho dymu svetu oznámia, či zvolili alebo nezvolili nového pápeža.

- V Ružomberku na ceste I/18 sa zrazilo osobné vozidlo s kamiónom, pričom došlo k zraneniu jedného človeka. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Nórsky futbalista Erling Haaland by sa mohol vrátiť do súťažného kolotoča už v nasledujúcich zápasoch. Oznámil to tréner Manchestru City Pep Guardiola.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.