Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia

Rezort hospodárstva: SR nehrozí od EÚ postih za obnoviteľné zdroje

Ilustračné foto. Foto: TASR - Tomáš Halász

Už v roku 2022 pripravilo ministerstvo návrhy noviel zákonov, ktoré transponovali smernicu RED II. Tieto návrhy nadobudli účinnosť koncom toho istého roka.

Bratislava 4. júla (TASR) - Slovensku v súvislosti s transpozíciou európskej smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov RED II nehrozí finančný postih zo strany Európskej únie (EÚ). Ministerstvo hospodárstva (MH) SR tak reagovalo na stredajšiu (3. 7.) tlačovú správu Klimatickej koalície. Dôvod na sankcie nevidí ani Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. MH s EÚ spolupracuje a smernicu RED II transponovalo do slovenskej legislatívy, informovala o tom hovorkyňa Mária Pavlusík.

"MH SR s Európskou komisiou (EK) aktívne komunikuje a podľa nášho názoru nehrozí Slovensku finančný postih spôsobený krokmi MH SR," povedala Pavlusík. Špecifikovala, že už v roku 2022 pripravilo ministerstvo návrhy noviel zákonov, ktoré transponovali smernicu RED II. Tieto návrhy nadobudli účinnosť koncom toho istého roka.

Vo vzťahu k transpozícii nadväzujúcej smernice RED III považuje MH za najdôležitejšiu časť zjednodušenie a prípadné zrýchlenie povoľovacích procesov z hľadiska posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Hlavnú časť transpozície tejto smernice treba urobiť až počas roka 2025. Na niektorých čiastkových zmenách už rezort hospodárstva aj s partnermi pracuje," dodala hovorkyňa.

Ministerstvo životného prostredia vo svojej rekcii zdôraznilo aktívnu spoluprácu s MH a dôležitosť dekarbonizácie priemyslu. "Vzhľadom na to, že Slovensko má jeden z najčistejších mixov výroby elektrickej energie a popri tom aj stabilnú prenosovú energetickú sieť, nie je tu žiaden dôvod na akékoľvek infringementy," uviedol odbor komunikácie MŽP v súvislosti s hroziacimi sankciami.

Prekážky spojené s výstavbou veterných elektrární, na ktoré upozornila Klimatická koalícia, nepovažuje za relevantné. "Výroba energie na Slovensku je primárne postavená na jadre a hydroelektrárňach. Veterné parky na Slovensku nemajú ideálne podmienky, preto pre energetický mix nie sú významnou prioritou," informoval odbor komunikácie. Potenciál ďalšieho rozvoja zelenej energie na Slovensku vidí v jadrovej a vodnej energii. Ten má byť zrealizovaný výstavbou štvrtého bloku v Atómovej elektrárni Mochovce a modernizáciou a rozširovaním existujúcich vodných elektrární.

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankcie

Pred zmieneným oznámením absolvovali ešte aj spoločný telefonický rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.