Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia

Na odmeňovaní poslancov v spoločnostiach sa právnici nezhodujú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Možnosť poberať odmenu poslancami mestských zastupiteľstiev za funkciu konateľa alebo člena dozornej rady upravuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Bratislava 11. mája (TASR) – Niektorí poslanci mestských zastupiteľstiev pôsobia aj v dozorných orgánoch mestských podnikov. Názory právnikov, či za to môžu poberať odmenu, sa rôznia. Možnosť poberať odmenu poslancami mestských zastupiteľstiev za funkciu konateľa alebo člena dozornej rady upravuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Od 1. januára 2020 je zákonná úprava nastavená tak, že verejný funkcionár, pod ktorých spadajú aj poslanci mestských zastupiteľstiev, nesmie byť štatutárom alebo členom dozorného orgánu právnickej osoby zriadenej za účelom podnikania. Výnimkou sú tie, v ktorých ju vykonáva na základe zákona, alebo v ktorých má majetkovú účasť štát, vyšší územný celok alebo obec. „Zároveň došlo ale aj k zmene zákona v zmysle, ak verejný funkcionár vykonáva funkciu štatutára alebo člena dozorného orgánu, tak nesmie za výkon poberať odmenu a iné finančné plnenie okrem náhrady preukázaných výdavkov s výkonom tejto funkcie,“ uviedol pre TASR advokát v kancelárii bpv Braun Partners Martin Provazník.

Za účelom tohto zákona sú verejnými funkcionármi nielen poslanci mestského zastupiteľstva, ale aj poslanci zastupiteľstiev mestských častí v Bratislave a v Košiciach. „Platí, že pre verejných funkcionárov platí zákaz byť štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti, okrem valného zhromaždenia a členskej schôdze. Verejný funkcionár rovnako nesmie podnikať, to sa nevzťahuje na výkon povolania, ktoré môže vykonávať len fyzická osoba za zákonom ustanovených podmienok,“ povedal Peter Čavojský z advokátskej kancelárie CLS Cavojsky & Partners.

Ako doplnil, ústavný zákon súčasne určuje výnimku z tohto zákazu. „Táto výnimka platí okrem iného práve pre poslancov. Vzhľadom na túto výnimku je preto potrebné konštatovať, že takíto poslanci môžu byť konateľmi ako aj členmi dozorných rád a za výkon takýchto funkcií poberať odmenu. Článok 5 odsek 4 predmetného ústavného zákona teda nie je v danom prípade relevantný. Ak teda nie sú v danej situácii iné relevantné skutočnosti, napr. daná osoba je súčasne verejným funkcionárom z titulu rôznych funkcií, poslanec mestského zastupiteľstva, ktorý je zároveň konateľom mestskej spoločnosti, môže za výkon tejto funkcie poberať odmenu,“ vysvetlil pre TASR advokát.

Ak zastupuje obec alebo vyšší územný celok v orgánoch obchodnej spoločnosti, v ktorej má obec alebo vyšší územný celok obchodný podiel, alebo ak mu to vyplýva zo zákona alebo z výkonu funkcie, nesmie za výkon tejto činnosti poberať odmenu a iné finančné plnenie s výnimkou náhrady preukázaných výdavkov, myslí si Patrik Baltazarovič z advokátskej kancelárie IN FORO-AYRUMYAN. "Základnou sankciou v tomto prípade je pokuta v sume šesťnásobku mesačného platu verejného funkcionára. Ak verejný funkcionár vykonáva funkciu, zamestnanie alebo činnosť, ktorá je nezlučiteľná s výkonom verejnej funkcie podľa Ústavy SR, ústavného zákona alebo zákonov, uloží sa mu aj povinnosť bezodkladne zanechať takú funkciu, zamestnanie alebo činnosť,“ doplnil pre TASR.

Na webe parlamentu len nedávno zverejnili majetkové priznania verejných funkcionárov za rok 2019. Preverenie priznaní trvalo dlhšie, keďže došlo k enormnému nárastu počtu verejných funkcionárov. Od 1. januára 2020 sa rozšíril rozsah verejných funkcionárov viac ako štvornásobne, z asi 580 na vyše 2000. Situáciu komplikovala aj pandémia nového koronavírusu. Termín na odovzdanie priznaní bol do konca apríla 2020. Preverovanie a následné zverejnenie tak trvalo takmer rok. Po novom sa zverejňujú priznania nielen poslancov parlamentu, ale aj primátorov, starostov a poslancov mestských zastupiteľstiev.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.