Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia

Podnikatelia: Ozdravenie financií nie je možné bez rastu ekonomiky

Na snímke čestný prezident Slovenskej asociácie finančníkov Andrej Révay. Foto: TASR - Jakub Kotian

Od nedávno schválených konsolidačných opatrení si vláda sľubuje pokles deficitu v budúcom roku na 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 6 % HDP.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Vláda nemá dlhodobý plán, ako ozdraviť slovenské verejné financie. Namiesto šetrenia na strane štátu hľadá financie v nových daniach a zvyšovaní tých existujúcich. Rast ekonomiky je tak ohrozený a vláda riskuje ďalšie zvyšovanie dlhu. Upozornili na to Slovenská asociácia finančníkov (SAF) a Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS). V tejto súvislosti zorganizovali v piatok konferenciu, na ktorej chceli poukázať, že rozpočtová zodpovednosť nie je možná bez rastu ekonomiky.

Od nedávno schválených konsolidačných opatrení si vláda sľubuje pokles deficitu v budúcom roku na 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 6 % HDP. "Slovensko investuje do rozvoja vlastnej ekonomiky veľmi málo z vlastných zdrojov. Odhadovaný ekonomický rast v najbližšom období je generovaný najmä investíciami z európskych zdrojov. Keďže konsolidačný balíček neobsahuje opatrenia na podporu ekonomického rastu a chýba aj dlhodobý plán, ako konsolidovať verejné financie v ďalšom období, je potrebné viesť odbornú diskusiu aj s podnikateľským sektorom, ako podporiť investície, naštartovať reformy a vyhnúť sa riziku zvyšovania dlhu," zhodnotil Andrej Révay z SAF.

Pri ozdravovaní verejných financií môžeme podľa organizátorov konferencie využiť napríklad skúsenosti z Portugalska, ktoré po roku 2009 postihla silná recesia. Nezamestnanosť postupne prekročila 17 % a ekonomika prudko klesla. Skúsenosti s opätovným naštartovaním ekonomiky odprezentoval bývalý viceguvernér Portugalskej národnej banky Pedro Duarte Neves.

Portugalsku sa podľa neho podarilo situáciu zvládnuť a obnovilo rovnováhu verejných financií vďaka reformám. Dôsledne si sledujú verejné výdavky a efektívne reagujú na zmeny. Vláda tam vykonáva revíziu výdavkov a pomáha ministerstvám dosiahnuť efektívne verejné služby aj pri obmedzených výdavkoch.

Aktuálny konsolidačný balík slovenskej vlády je podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Jána Tótha výrazne lepší ako ten vlaňajší, pretože obsahuje trvalé opatrenia, ktoré zlepšujú dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Jeho štruktúra však spomaľuje ekonomiku viac, ako by bolo nevyhnutné.

"Najlepšie je zlepšiť verejné financie tým, že vyrastieme z dlhu. Preto je dôležité, aby ekonomický rast v budúcnosti bol relatívne slušný. Keď si podkopeme budúci ekonomický rast, môžeme sa dostať do konsolidačnej pasce, keď budeme musieť navyše dokonsolidovať za to, že sme si rast konsolidáciou príliš poškodili," vysvetlil Tóth.

Na potrebu podpory ekonomického rastu popri konsolidácii upozornil aj europoslanec za PS, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Dlhodobá konsolidácia by sa podľa neho nemala robiť na úkor investícií. Na tie by sa mali využívať domáce aj európske zdroje. "Oveľa lepšie je konsolidovať cez hospodársky rast. To znamená, že treba robiť aj veci, ktoré priamo nesúvisia s rozpočtom, ale pomáhajú ekonomike rásť, pomáhajú podnikateľom," zdôraznil Ódor.

Slovensko má pritom dlhodobé problémy s čerpaním eurofondov, ktoré sú z hľadiska investícií kľúčové, upozornil vedúci zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Vladimír Šucha. Od začiatku má podľa neho SR problém určiť si dobre priority a krajina tak nie je pripravená na využitie týchto zdrojov. Takisto má Slovensko zle nastavenú legislatívu a v rámci EÚ je špičkou v nadmernej byrokracii. Varoval, že balík 13 miliárd eur v aktuálnom programovom období môže byť posledným väčším objemom peňazí na podporu dobiehania EÚ. Predpokladá, že po roku 2027 už nebude európska politika taká štedrá ako doteraz.

Pellegrini a Blanár otvorili v Turíne nový honorárny konzulárny úrad

Novým honorárnym konzulom v Turíne sa stal taliansky fyzik Stefano Buono, šéf spoločnosti newcleo pôsobiacej v oblasti jadrovej energie.

- Hokejisti Kanady zvíťazili v záverečnom prípravnom dueli pred MS nad Maďarskom hladko 6:0. Kazachstan prehral so Slovinskom 2:3.

- Pri izraelskom útoku na hlavné mesto Jemenu Saná zahynuli najmenej traja ľudia a ďalších 38 utrpelo zranenia, uviedli médiá húsíjských povstalcov.

- Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

- Irán bude monitorovať dodržiavanie zákona o povinnom nosení hidžábu pomocou kamerového dohľadu, informovali miestne médiá.

- Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) sa stretol so zástupcami chovateľov ošípaných, spracovateľov mäsa a predstaviteľmi štátnych inštitúcií.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) v stredu odletí do Prahy na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu. Na Pražskom hrade ho príjme prezident ČR Petr Pavel a rokovať bude aj s českým premiérom Petrom Fialom.

- Predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz sa oficiálne stal novým nemeckým spolkovým kancelárom po tom, ako ho do funkcie vymenoval spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

- Nemecký Spolkový snem (Bundestag) zvolil v utorok predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza za nového spolkového kancelára.

- Európska komisia v utorok oznámila, že Európska únia (EÚ) zastaví dovoz ruského plynu do konca roka 2027 a zastavením ropy a postupným ukončením dodávok ruskej jadrovej energie zabezpečí úplnú energetickú nezávislosť EÚ od Ruska.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude v piatok 9. mája viesť rozhovory so slovenským premiérom Robertom Ficom, povedal v utorok novinárom poradca šéfa Kremľa Jurij Ušakov.

- Na analýzu mRNA vakcín proti C0VID-19 bude potrebných zhruba 350.000 eur. Minister školstva Tomáš Drucker o tom informoval po pracovnom rokovaní so zástupcami Slovenskej akadémie vied i Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

- Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave v utorok popoludní informovalo, že Poľsko povolilo prelet lietadla so slovenským premiérom Robertom Ficom nad svojím územím na trase do Ruska.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) eviduje výpadok predaja cestovných lístkov. Cestovné lístky na vlak aktuálne nie je možné zakúpiť cez mobilnú aplikáciu ani e-shop ZSSK.

- Nedostatok vlahy stále prevažuje na takmer celom území SR. Normálne podmienky boli minulý týždeň na troch percentách Slovenska.

- Polícia vyšetruje napadnutie dievčaťa na základnej škole v Jarovniciach v okrese Sabinov. Druhý žiak ho mal po hádke nožom porezať na predlaktí.

- Vladimír Országh absolvuje v pozícii hlavného trénera slovenskej hokejovej reprezentácie prvú vrcholnú akciu. Štyridsaťsedemročný kouč na začiatku apríla nahradil na poste Kanaďana Craiga Ramsayho, ktorého vyradil z hry zápal pľúc.

- Sudca z amerického štátu Washington Jamal Whitehead v pondelok nariadil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby do Spojených štátov prijala približne 12.000 utečencov, čo významne ovplyvní vládou plánované zmeny v oblasti imigračnej politiky.

- V súvislosti s neúspechom Friedricha Merza v utorňajšom prvom kole voľby nemeckého kancelára v Spolkovom sneme (Bundestag) koaliční sociálni demokrati (SPD) predpokladajú, že predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podporil celý ich poslanecký klub.

- Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím, ak by sa rozhodol zúčastniť na oslavách skončenia druhej svetovej vojny v Moskve 9. mája.