Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia

Pred 105 rokmi sa podpisom dohody vo vagóne skončila 1. svetová vojna

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Vo vojne zomrelo okolo 8 až 10 miliónov vojakov, zranených alebo trvale zmrzačených bolo okolo 20 miliónov.

Paríž/Londýn/Bratislava 11. novembra (TASR) - Bolo päť hodín ráno 11. novembra 1918. V železničnom vagóne pri Compiégne neďaleko Paríža práve dorokovali predstavitelia Dohody a Nemecka. Výsledok ich stretnutia znamenal pre Európu a jej obyvateľov nielen pokoj od bojov, ale i zásadné zmeny v mnohých oblastiach života.

V sobotu 11. novembra uplynie 105. výročie od uzatvorenia prímeria medzi Nemeckom a dohodovými štátmi, čím sa oficiálne ukončila prvá svetová vojna (1914-1918).

"Rokovania o miery sa vo vagóne pri Compiégne začali už 8. novembra. Počas nich 9. novembra abdikoval nemecký cisár Wilhelm II. a Nemecko sa stalo republikou na čele s kancelárom Friedrichom Ebertom. Nakoniec bolo prímerie medzi Nemeckom a dohodovými štátmi (Británia, Francúzsko, Rusko, neskôr sa pripojilo Taliansko a USA) platné od 11. hodiny parížskeho času toho istého dňa. Podmienky prímeria zodpovedali kapitulácii: zrušenie Brestlitovskej zmluvy, evakuácia všetkých okupovaných území a odovzdanie obrovského množstva vojenského materiálu a dopravných prostriedkov," vysvetlila pre TASR vedecká pracovníčka Vojenského historického ústavu (VHÚ) Jana Zaťková.

Uzatvorenie prímeria bolo očakávanou udalosťou. Na jeseň 1918 sa Nemecko a jeho spojenci nachádzali na pokraji zrútenia. Vplyvom vojenských porážok a zlej hospodárskej situácie sa vzbury a povstania šírili medzi vojakmi i civilmi. Nemecko postupne zostalo na vedenie vojny samé.

"Dňa 29. septembra Spojenci obsadili Sofiu a Bulharsko uzatvorilo prímerie, 31. októbra kapitulovala Osmanská ríša. Posledný rakúsko-uhorský panovník Karol II. sa pokúsil zachrániť rúcajúcu sa monarchiu a 16. októbra 1918 vyhlásil federalizáciu monarchie. Ani tento akt však jej rozpadu na národnostné štáty už nezabránil. Pod vplyvom udalostí bola 28. októbra vyhlásená samostatná republika Čechov a Slovákov a osamostatňovať sa začali aj jej ostatné časti. V maďarskej časti Uhorska bola na krátky čas vymenovaná uhorská vláda Mihálya Károlyiho," povedala ďalej historička.

Začiatkom novembra zástupcovia Rakúsko-Uhorska podpísali pri Padove prímerie. Nasledoval rozpad monarchie a vznik samostatnej Rakúskej republiky a Maďarskej ľudovej republiky. V samotnom Nemecku došlo 3. novembra k vzbure, ktorá prerástla do revolúcie. Za týchto okolností už Nemecko nebolo schopné čeliť postupu dohodových vojsk.

"Poverenie viesť nemeckú delegáciu a vyjednať prímerie však nedostali vojenskí predstavitelia štátu, ale touto úlohou bol poverený politik katolíckej strany Matthias Erzberger. Na čele delegácie spojencov stál ich najvyšší vojenský predstaviteľ - francúzsky maršal Ferdinand Foch," uviedla Zaťková.

Prvá svetová vojna sa skončila. Jej bilancia bola desivá. Vo vojne zomrelo okolo 8 až 10 miliónov vojakov, zranených alebo trvale zmrzačených bolo okolo 20 miliónov. O život prišlo i mnoho civilistov v dôsledku podvýživy, chorôb, genocídy či bombardovania.

Na európskom kontinente zanikli 3 veľké monarchie - Rakúsko-Uhorsko, Nemecko a Rusko. Ich obyvatelia sa museli vyrovnať s chaosom ktorý sprevádzal vznik nových štátov na ich troskách ako aj s návratom tisícov vojakov, ranených a zajatcov. Časť územia Francúzska a Belgicka ako aj ich hospodárstvo a priemysel bola zničená vojnovými udalosťami. Toto všetko prispelo k tvrdým podmienkam mierovej zmluvy s Nemeckom. Versaillská mierová zmluva bola uzatvorená 28. júna 1919 a vstúpila do platnosti 10. januára 1920.

"V Nemecku text zmluvy vyvolal veľké pobúrenie. Podľa bodu 231 bolo Nemecko zodpovedné za škody a utrpenie vyvolané jeho agresiou. Nemecko prišlo o časti svojho územia a predovšetkým Francúzsko a Belgicko volali po tvrdých hospodárskych a peňažných reparáciách, ktoré mali nahradiť ich straty. Stanovené boli nakoniec vecné reparácie – teda množstvo surovín, tovarov či koní, ktoré malo Nemecko odovzdať. Peňažné reparácie boli vypočítané dodatočne a v roku 1921 po nemeckých protestoch nad premrštenými sumami bola stanovená ich výška na 132 miliárd zlatých mariek," dodala Zaťková.

Ukončenie 1. svetovej vojny sa síce udialo pred 105 rokmi, tento deň si svet pripomína dodnes. V krajinách Commonwealthu pod oficiálnym názvom Remembrance Day (Deň pamäti), v USA ako Veterans Day (Deň veteránov), vo Francúzsku a Belgicku ako Jour de l’Armistice (Deň prímeria), v Holandsku ako Wapenstilstandsdag (Deň prímeria).

"Symbolom tohto dňa sa stal kvet červeného maku, ktorý kvitol medzi hrobmi na flanderských (flámskych) poliach a v roku 1915 sa stal inšpiráciou pre báseň In Flanders Fields kanadského vojenského lekára Johna McCraea. Tradície nosenia červeného maku sa John McCrae nedožil, zomrel 28. januára 1918. Jeho báseň sa však stala inšpiráciou pre kvet červeného maku ako symbolu spomienky na vojnové hrôzy," dodala pre TASR vedecká pracovníčka VHÚ.

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankcie

Pred zmieneným oznámením absolvovali ešte aj spoločný telefonický rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.