Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. január 2025Meniny má Alfonz
< sekcia

Pred 30 rokmi vznikla samostatná Slovenská republika

Na snímke vlajka Slovenskej republiky. Foto: TASR - Martin Baumann

Členským štátom NATO sa SR stala 29. marca 2004 a od 1. mája toho istého roku je aj členom Európskej únie.

Bratislava 1. januára (TASR) - Po 74 rokoch, dvoch mesiacoch a troch dňoch existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov vznikli úderom polnoci 31. decembra 1992 dva samostatné štátne útvary - Česká republika a Slovenská republika. V nedeľu tak uplynie od vzniku Slovenskej republiky (SR) 30 rokov.

Prvý január sa na Slovensku pripomína ako štátny sviatok - Deň vzniku SR, ktorý je aj dňom pracovného pokoja. V Českej republike (ČR) si tento deň pripomínajú ako Deň obnovy samostatného českého štátu.

Vzniku samostatných republík predchádzalo schválenie ústavného zákona o rozpade Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Federálne zhromaždenie ČSFR ho prijalo 25. novembra 1992 a platnosť nadobudol o polnoci z 31. decembra 1992 na 1. januára 1993.

Schválený ústavný zákon eliminoval ústavný zákon z roku 1991, ktorý umožňoval rozdelenie ČSFR iba na základe referenda. Na základe nového ústavného zákona 31. decembra 1992 o 24.00 h bez plebiscitu zanikla ČSFR a vznikli dve samostatné republiky - SR a ČR.

História československej federácie siaha ešte do čias bývalého socialistického Československa. Ústavný zákon o československej federácii prijalo Národné zhromaždenie Československej socialistickej republiky (ČSSR) 27. októbra 1968. Slávnostne ho podpísali na Bratislavskom hrade v Sieni federácie vtedajší poprední predstavitelia Československa a platnosť nadobudol 1. januára 1969.

Zásadný obrat v otázke federatívneho usporiadania nastal po roku 1989, keď sa začali prvé diskusie o zániku federácie. Víťazi parlamentných volieb z roku 1992 - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a Občianska demokratická strana (ODS) - prejavili ochotu dohodnúť sa na rozdelení federácie. Už 17. júla 1992 poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) schválili Deklaráciu SNR o zvrchovanosti SR.

K definitívnemu rozhodnutiu o harmonograme zániku ČSFR dospeli predstavitelia HZDS a ODS v auguste 1992 v Brne. Následne bola 1. septembra 1992 prijatá Ústava SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa nahradil názov Slovenská národná rada názvom Národná rada Slovenskej republiky (NR SR). Potom už nasledoval spomínaný akt - schválenie ústavného zákona o zániku ČSFR. Historicky posledná schôdza Federálneho zhromaždenia ČSFR sa skončila 17. decembra 1992.

Už počas prvého dňa existencie samostatnú SR diplomaticky uznalo 93 štátov sveta, medzi nimi Spojené štáty, Rusko, Francúzsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Čína.

Prvého januára 1993 sa uskutočnila aj spoločná schôdza NR SR a vlády, na ktorej prijali vyhlásenie ku vzniku samostatnej SR.

V prvých januárových dňoch roku 1993 sa SR stala členom Svetovej banky či Organizácie Spojených národov (OSN).

Od 8. februára 1993 začala na území samostatnej SR platiť slovenská koruna.

V marci sa SR stala členom Stredoeurópskeho združenia voľného obchodu (CEFTA) a 30. júna toho istého roku členom Rady Európy (RE).

Prvým prezidentom SR sa stal Michal Kováč, ktorého poslanci NR SR ako kandidáta HZDS zvolili za hlavu štátu 15. februára 1993.

Členským štátom NATO sa SR stala 29. marca 2004 a od 1. mája toho istého roku je aj členom Európskej únie. Do schengenského priestoru vstúpila 21. decembra 2007. Euro ako menu zaviedla od 1. januára 2009.

Fico predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR, je otvorený diskusii

V rámci zmien sa tiež navrhuje, že SR bude uznávať len pohlavie muža a ženy. Zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by zároveň mohli adoptovať dieťa len manželia.

- Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť takmer všetku pomoc zahraničným subjektom. Spojené štáty boli pritom najväčším darcom takejto pomoci na svete.

- Berlínsku Brandenburskú bránu v pondelok rozsvietili na počesť ľudí, ktorí zahynuli v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Udialo sa tak pri príležitosti 80. výročia jeho oslobodenia. TASR o tom píše podľa agentúry DPA.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils sa bude musieť v nasledujúcom stretnutí proti Philadelphii Flyers zaobísť bez kapitána Nica Hischiera.

- India oznámila dohodu o opätovnom zavedení priameho leteckého spojenia s Čínou po takmer piatich rokoch.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil Poľsku dodatočný súhlas na exhumáciu desaťtisícov obetí tzv. volynského masakru, uviedol predseda dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) Szymon Holownia.

- Pri príležitosti osemdesiateho výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín vrátane slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

- Hráčmi uplynulého týždňa v zámorskej hokejovej NHL sa stali útočníci David Pastrňák z Bostonu, Mason McTavish z Anaheimu a center Utahu Barrett Hayton.

- Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska. Reagoval tak na slová premiéra SR Roberta Fica.

- Šesť nemeckých reprezentantov v dráhovej cyklistike utrpelo zranenia po tom, ako do nich počas sústredenia na španielskej Mallorke vrazilo auto.

- Na rímskom letisku Fiumicino sa slávnostne otvoril najväčší fotovoltický park na európskom letisku a jeden z najväčších na svete.

- Ceny ropy v podvečer klesli o vyše 2 %. Prispeli k tomu rizikový sentiment na širších trhoch aj kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré otriasli investormi.

- Minister zahraničných vecí Blanár privítal vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kallasovej, na základe ktorého Európska komisia podporila SR a Maďarsko v otázke ochrany kritickej energetickej infraštruktúry vrátane potrubí prechádzajúcich cez Ukrajinu na SR.

- Opozičné KDH zatiaľ o svojom návrhu zmeny Ústavy SR politicky nerokovalo so žiadnou politickou stranou. Chce však získať čo najväčšiu podporu, a preto bude rokovať so všetkými subjektmi v parlamente.

- Viac ako stovka zamestnancov Slovenskej národnej galérie (SNG) podáva výpovede. Odchod z inštitúcie je reakciou na kroky dočasného generálneho riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja, jeho predchodcov a nečinnosť ministerstva kultúry.

- Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdôraznil trvalú zodpovednosť Nemecka za holokaust. Zároveň odmietol akékoľvek zľahčovanie zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

- Sýrske militantné skupiny zabili najmenej 39 ľudí podľa všetkého z pomsty voči bývalému režimu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

- Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu (PZP) klesol na približne 56 %. Ale jeho odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov.

- Osem izraelských rukojemníkov, ktorých mali prepustiť počas prvej fázy dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, je mŕtvych. Oznámil to hovorca izraelskej vlády David Mencer.

- Európska komisia (EK) navrhla balík núdzovej pomoci vo výške 30 miliónov eur na podporu Moldavska a regiónu Podnestersko pri riešení závažnej energetickej krízy.