Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia

Pred deviatimi rokmi zabil Anders Breivik 77 ľudí

Anders Behring Breivik, archívne foto. Foto: TASR/AP

Súd v Osle uznal Breivika 24. augusta 2012 za vinného a odsúdil na 21 rokov väzenia, čo je v Nórsku najvyšší možný trest odňatia slobody.

Oslo/Bratislava 22. júla (TASR) – Pred deviatimi rokmi, 22. júla 2011, otriasali Nórskom dva teroristické útoky, pri ktorých v Osle a na ostrove Utöya prišlo o život 77 ľudí. Ich strojcom bol nórsky pravicový extrémista Anders Behring Breivik, ktorý si v súčasnosti odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody.

Teroristické útoky sa Breivik rozhodol uskutočniť po niekoľkomesačných prípravách. O pol štvrtej vo vládnej štvrti v centre Osla odpálil dodávku naplnenú podomácky vyrobenými trhavinami. Výbuch budovy poškodil a zabil osem ľudí, desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Bezprostredne po prvom útoku sa krátko pred piatou hodinou popoludní presunul na neďaleký ostrov Utöya, kde preoblečený za policajta spustil paľbu na účastníkov letného tábora mládežníckeho krídla ľavicovej Strany práce. Zavraždil 69 osôb, väčšinou tínedžerov, a spôsobil zranenia niekoľkým stovkám ďalších.

Na ostrove strieľal viac ako hodinu, kým prišli členovia špeciálnej policajnej jednotky. Dovtedy sa niekoľkým jednotlivcom na člnoch podarilo zachrániť viacero utekajúcich ľudí. Približne o 19:30 sa Breivik vzdal polícii.

Ešte v ten istý deň na internete zverejnil 1500-stranový manifest a denník, v ktorom opísal prípravy teroristických útokov. Podľa jeho slov ho k takémuto konaniu donútila politika nórskej vlády, ktorá presadzovala multikulturalizmus a podporovala prisťahovalectvo.

Po zadržaní umiestnili Breivika do väznice Ila neďaleko Osla. Špeciálny vyšetrovací ukončil vyšetrovanie 10. augusta 2011. Prokurátor oznámil, že Breivik oba útoky naplánoval, pripravil a spáchal celkom sám. Pri rekonštrukcii činu na ostrove Utöya Breivik s vyšetrovateľmi spolupracoval, neprejavil však ľútosť ani emócie.

Súd s Breivikom sa začal 16. apríla 2012. Breivik sa počas procesu k útokom priznal, ale vyhlásil, že sa cíti byť nevinný. Odmietol uznať legitimitu súdu a keď mu zložili putá, zdvihol pravú ruku so zaťatou päsťou, čo je jedna z verzií pozdravu pravicových extrémistov.

Súd v Osle uznal Breivika 24. augusta 2012 za vinného a odsúdil na 21 rokov väzenia, čo je v Nórsku najvyšší možný trest odňatia slobody. Trest je však možné predlžovať tak dlho, ako bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť — zrejme teda vo väzení strávi zvyšok svojho života. Trest si odpykáva vo väznici Skien.

V apríli 2016 Breivik vyhral časť iného súdneho procesu. Zažaloval nórsku vládu za porušenie svojich práv, ku ktorému malo dôjsť jeho izolovaním od spoluväzňov, častými osobnými prehliadkami, skutočnosťou, že mu počas presunov medzi troma väzenskými celami často nasadzovali putá, a tým, že so svojím právnikom môže komunikovať len cez sklo.

Súd rozhodol, že jeho väzenské podmienky sú v rozpore s článkom Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý zakazuje nehumánne a ponižujúce zaobchádzanie s väznenými osobami, a nariadil nórskej vláde zaplatiť Breivikovi náhradu výdavkov spojených so súdnym procesom vo výške 331 000 nórskych korún (36 000 eur). Nórska vláda sa proti rozhodnutiu súdu odvolala.

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.

- Slovenský hokejista Hugo Kováč bude pôsobiť v novej sezóne v HKM Zvolen. Dvadsaťštyriročný útočník podpísal s účastníkom Tipos extraligy dvojročný kontrakt.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Výpadok elektrickej energie popoludní narušil chod metra v britskej metropole Londýn. Dočasne prerušená bola prevádzka viacerých podzemných liniek.

- Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

- Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

- Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.