Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia

FOTO: Počas zhromaždení v Košiciach riešila polícia dva incidenty

Na snímke protivládny protest na Hlavnej ulici v Košiciach 1. septembra 2021. Foto: TASR - Roman Hanc

Zatiaľ došlo k menším potýčkam a výmenám názorov, ktoré si však nevyžiadali zásah polície.

Košice 1. septembra (TASR) – Počas stredajších protestných zhromaždení v Košiciach musela polícia riešiť dva incidenty. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová, okrem spomenutých incidentov, boli zhromaždenia pokojné, bez zranení a narušenia verejného poriadku.

"Počas zhromaždenia jedna osoba v dave narúšala pokojný priebeh. Výzvu polície, aby preukázala svoju totožnosť, neuposlúchla. Za účelom zistenia totožnosti policajti osobu v zmysle zákona o Policajnom zbore predviedli na policajné oddelenie. Po zistení totožnosti bola prepustená," uviedla Mésarová.



Polícia zasahovala aj v súvislosti s incidentom pri jednej z reštaurácií v centre mesta, ktorý však nesúvisel so žiadnym verejným zhromaždením. "Jednu osobu, podozrivú zo spáchania protiprávneho konania, policajti predviedli na útvar Policajného zboru. Vyšetrovanie prebieha," doplnila Mésarová.

V oboch prípadoch boli podľa hovorkyne voči osobám použité donucovacie prostriedky, pretože kládli aktívny odpor. Počas služobného zákroku však neutrpeli žiadne zranenia. Bezpečnostné opatrenia polície v Košiciach boli o 19.00 h ukončené.


Počas príchodu účastníkov na protest organizovaný dvomi politickými stranami došlo k menším potýčkam


Približne 6000 ľudí sa zúčastnilo na protivládnom proteste, ktorý v Košiciach v stredu organizuje strana Smer-SD. Na Hlavnej ulici sa konal i protest, ktorý zorganizovala mimoparlamentná strana Republika. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 1000 ľudí. Niekoľko desiatok ľudí prišlo podporiť protest neformálnej občianskej skupiny Otvorené Košice.

"Som posledný aktívny politik na Slovensku, ktorý bol pri prijímaní ústavy v roku 1992, takže mám k tejto ústave určitý vzťah a nikdy v moderných dejinách nebola tak ústava poručovaná a pošliapaná, ako je to v súčasnosti touto vládou," povedal na proteste predseda Smeru-SD Robert Fico.

Na snímke vpravo poslanec NRSR Robert Fico (Smer-SD) počas príhovoru na protivládnom proteste na Hlavnej ulici v Košiciach 1. septembra 2021.
Foto: TASR - Roman Hanc


Desiatky ľudí prišli na Hlavnú ulicu podporiť protest občianskej skupiny Otvorené Košice. Počas príchodu účastníkov na protest organizovaný dvomi politickými stranami došlo k menším potýčkam a výmenám názorov, ktoré si však nevyžiadali zásah polície.





"Rozumieme tomu, že spoločnosť je frustrovaná, máme za sebou naozaj veľmi ťažké mesiace, ale nie je riešením podporovať protesty Smeru a Republiky. Sú to strany, ktoré podnecujú nenávisť k iným skupinám ľudí, ktoré polarizujú spoločnosť a šíria nedôveru v odbornú verejnosť, vedcov a doktorov," povedal Ján Gálik z neformálnej občianskej skupiny Otvorené Košice a dodal, že prišli reprezentovať hlas rozumu a slušnosti. Na Slovensku je podľa neho veľmi veľa ľudí, ktorí sa vedia slušne prejaviť a rešpektujú inštitúcie a odborníkov.



Podľa predsedu mimoparlamentnej strany Republika Milana Uhríka nielen Bratislava, ale aj Košice a východ sú Slovenská republika. "Aj tu sú ľudia, ktorí majú už plné zuby vlády, ktorí sú nespokojní s nezmyselnými zákazmi a likvidačnými opatreniami. Toto má byť hlavný odkaz tohto protestu. Na tomto proteste podľa informácií, ktoré mám, prišlo k zjednoteniu de facto opozície, okrem strany Smer-SD, ktorá si robí svoj vlastný protest," skonštatoval Uhrík s tým, že volajú po demokratickom referende, aby bol vypočutý hlas a vôľa ľudu, kto má riadiť túto krajinu.



Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová uviedla, že v súvislosti s protestmi polícia nezaznamenali zatiaľ v Košiciach žiadne narušenie verejného poriadku.

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.