Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. marec 2025Meniny má Blahoslav
< sekcia

Si Ťin-pching rokoval s Putinom, vyzdvihol prehlbovanie dôvery

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia v Pekingu v utorok 17. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska. Obchodná výmena medzi oboma krajinami dosiahla vlani podľa čínskych úradov rekordných 190 miliárd dolárov.

Peking 18. októbra (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi povedal, že politická vzájomná dôvera medzi oboma krajinami sa "neustále prehlbuje". S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

Si tiež vyzval na spoločné úsilie Číny a Ruska o "zabezpečenie medzinárodnej spravodlivosti", uviedla štátna tlačová agentúra Sinchua. Ocenil zároveň podľa jeho slov úzku a efektívnu strategickú koordináciu medzi Pekingom a Moskvou.

"Objem bilaterálneho obchodu dosiahol historicky najvyššiu úroveň a postupuje k cieľu 200 miliárd dolárov, ktorý si obe strany stanovili," povedal Si.

Poukázal okrem toho na to, že s Putinom sa za posledných desať rokov stretol 42-krát a rozvinul s ním "dobrý pracovný vzťah a hlboké priateľstvo".

Peking tento týždeň hostí zástupcov 130 krajín na fóre svojej obchodnej a infraštruktúrnej iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (OBOR), známej aj ako Iniciatíva pás a cesta (BRI) či Nová hodvábna cesta.

Na čele zoznamu hostí je Putin, ktorý je na prvej návšteve niektorej zo svetových veľmocí, odkedy sa jeho režim inváziou na Ukrajinu dostal do medzinárodnej izolácie, napísala AFP.

Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska. Obchodná výmena medzi oboma krajinami dosiahla vlani podľa čínskych úradov rekordných 190 miliárd dolárov.

Peking si vyslúžil kritiku západných krajín za postoj k vojne na Ukrajine. Čína tvrdí, že je v tejto záležitosti neutrálna, no odmieta kritizovať ruskú inváziu.

Fico: Lacnejšie ceny energií by zaistil tranzit plynu cez Ukrajinu

Priznal, že Slovensko od akčného plánu pre energie očakávalo podstatne viac a vyslovil sa za okamžité riešenie, nie strednodobé či dlhodobé plány.

- Ľadovce sa topia rýchlejšie než kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

- Slovenský hokejista Martin Pospíšil prispel asistenciou k víťazstvu Calgary na ľade New Jersey 5:3. Dvadsaťpäťročný útočník nastúpil na pravom krídle elitného útoku Flames, odohral 15:18 min a vyslal štyri strely na bránku Devils.

- Pracovná večera summitu Európskej rady v Bruseli prebehla v znamení prvých debát o príprave viacročného finančného rámca (VFR) EÚ na roky 2028 - 2035. Potvrdil to premiér SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení rokovaní.

- Slovenskí futbalisti remizovali vo svojom prvom zápase play off o postup do B-divízie Ligy národov so Slovinskom 0:0.

- Spojené štáty čoskoro uzavrú s Ukrajinou dohodu o prístupe k jej kovom vzácnych zemín. Vyhlásil to vo štvrtok americký prezident Donald Trump.

- Od polnoci bude z dôvodu pravdepodobného výskytu slintačky a krívačky v dvoch slovenských chovoch dobytka opäť platiť zákaz dovozu hospodárskych zvierat zo Slovenska do ČR.

- Lídri Európskej únie sa na štvrtkovom summite v Bruseli podľa viacerých delegácií dohodli, že podniknú všetky potrebné kroky na posilnenie obrannej pripravenosti Európy do roku 2030.

- Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer v rámci takzvaného inkluzívneho samitu eurozóny, čiže rokovaní aj za prítomnosti šéfov vlád a štátov z krajín neplatiacich eurom, prebrali okrem iného aj hrozby obchodnej vojny s USA.

- Tisíce ľudí vo štvrtok opäť vyšli do ulíc Jeruzalema, aby protestovali proti obnoveniu vojenskej operácie izraelskej armády v palestínskom Pásme Gazy a proti plánovanému odvolaniu šéfa izraelskej kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara.

- Izraelské letectvo zneškodnilo vo štvrtok večer balistickú raketu, ktorú na Izrael odpálili Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti nastúpili na svoj prvý zápas play off o postup do B-divízie Ligy národov proti Slovinsku v Bratislave v bránke s Martinom Dúbravkom.

- Izraelská armáda vo štvrtok oznámila, že obnovila pozemnú operáciu v oblasti mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, pričom pokračuje v aktivitách aj v iných častiach tejto palestínskej enklávy.

- Slovenská republika na summite v Bruseli vo štvrtok trvala na tom, aby účasť na plánoch šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške až 40 miliárd eur bola pre členské štáty dobrovoľná.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vylúčil diskusiu o vlastníctve okupovanej jadrovej elektrárne v Záporoží, ktorú by podľa návrhu prezidenta USA Donalda Trumpa mohol prevziať Washington.

- Lídri Európskej únie vo štvrtok v Bruseli vyzvali na návrat k dohode o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktorá od 19. januára zastavila viac ako 15 mesiacov trvajúcu vojnu.

- Ukrajinskí a americkí predstavitelia sa v pondelok stretnú v Saudskej Arábii, aby rokovali o navrhovanom zastavení ruských a ukrajinských útokov na energetické zariadenia.

- Nezamestnanosť vo februári klesla, podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDU) sa dostal na úroveň 3,79 %.

- Novou prezidentkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa stala Kirsty Coventryová. Ministerku športu Zimbabwe a dvojnásobnú olympijskú víťazku v plávaní zvolili vo štvrtok na 144. zasadnutí MOV v gréckom meste Costa Navarino už v 1. kole.