Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia

Správa OSN: Elektroodpad pribúda rekordným tempom

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Elektroodpadom vyprodukovaným v roku 2022 by sa dalo naplniť 1,55 milióna 40-tonových kamiónov. Zoradené za sebou by siahali takmer okolo celého rovníka.

Paríž 20. marca (TASR) — V posledných rokoch sa dramaticky zvýšilo množstvo elektroodpadu vyprodukovaného na celom svete. Od roku 2010 do roku 2022 sa takmer zdvojnásobilo - z 34 na 62 miliónov ton. Ak to takto pôjde ďalej, do roku 2030 sa ho vyprodukuje 82 miliónov ton, píše sa v najnovšej správe OSN s názvom Global E-waste Monitor (Globálny monitor elektroodpadu) zverejnenej v stredu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Elektroodpadom vyprodukovaným v roku 2022 by sa dalo naplniť 1,55 milióna 40-tonových kamiónov. Zoradené za sebou by siahali takmer okolo celého rovníka.

Rýchlo rastúcemu množstvu vyradených mobilných telefónov, notebookov, televízorov, chladničiek a iných zariadení však nestačí recyklácia. V roku 2022 bola podľa autorov správy preukázateľne vyzbieraná a spracovaná menej ako štvrtina (22,3 percenta) elektroodpadu. Do roku 2030 by to mohlo dokonca byť len 20 percent.

Takýto odpad pritom nie je v žiadnom prípade bezcenný: hodnota kovov vo vyradených zariadeniach sa odhaduje na 84 miliárd eur. Recyklovaná je však len tretina z nich — väčšina zariadení sa spáli.

V produkcii elektroodpadu vedie Európa so 17,6 kilogramami na obyvateľa, nasledujú Oceánia (16,1 kilogramu) a Amerika (14,1 kilogramu). Najvyššiu mieru oficiálne vyzbieraného a recyklovaného elektroodpadu má so 42 percentami Európska únia. Je to však stále ďaleko od cieľa 65 percent, ktorý platí od roku 2019. Podľa nedávnej správy Európskeho parlamentu je to v súčasnosti menej ako 40 percent.

Autori štúdie odhadujú, že približne tretinu elektroodpadu v roku 2022 tvorili malé zariadenia, ako sú hračky, mikrovlnné rúry alebo elektronické cigarety. Z nich sa dokázateľne recyklovalo veľmi malé množstvo (12 percent), oveľa lepšie sú na tom veľké spotrebiče ako chladničky či práčky.

V mnohých prípadoch však ľudia buď nevedia, čo majú robiť s pokazenými elektrickými zariadeniami, alebo sú pohodlní. Odhaduje sa, že 14 miliónov ton elektronického odpadu skončilo v roku 2022 v bežnom odpade.

Najnižšia miera recyklácie elektroodpadu je v Afrike, kde sa správne nakladá s menej ako jedným percentom. V rozvojových krajinách sa pritom spracúva približne 18 miliónov ton tohto odpadu, často v prostredí bez vhodného vybavenia, kde sú pracovníci vystavení nebezpečným látkam. Neodborné narábanie s elektroodpadom vedie každý rok k tomu, že sa do životného prostredia dostane 45.000 ton škodlivých plastov a 58 ton ortuti.

Prechod k čistejším zdrojom je spojený s likvidáciou rastúceho počtu batérií, tepelných čerpadiel a solárnych panelov. OSN odhaduje, že množstvo vyradených fotovoltaických článkov sa štvornásobne zvýši zo 600.000 ton v roku 2022 na 2,4 milióna ton v roku 2030.

Autori štúdie varujú, že k zvyšovaniu množstva elektroodpadu prispieva aj digitalizácia, ktorá si vyžaduje veľa elektronických zariadení a kritických surovín. "Tretina svetovej populácie ešte nie je pripojená na internet. Ak chceme, aby sa títo ľudia v priebehu najbližších rokov zapojili do digitalizácie, potrebujeme veľa materiálu. To samozrejme povedie aj k väčšiemu množstvu elektroodpadu," konštatovala Vanessa Grayová z Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) .

T. Gašpar: Množstvo nenávistných prejavov sa rok po atentáte zvýšilo

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Glück vyzval hlavné opozičné strany v parlamente, aby sa dištancovali od spojenia s Demokratmi.

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.