Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia

Ukrajina podľa poslanca parlamentu nakupuje v Európe aj ruský plyn

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Podľa poslanca je teoreticky možné, že Ukrajina bude dostávať americký skvapalnený zemný plyn aj cez poľské terminály.

Moskva 22. apríla (TASR) - Ukrajina potrebuje na budúcu vykurovaciu sezónu nakúpiť na európskom trhu približne 4,5 až 6 miliárd kubických metrov (m3) zemného plynu a časť tohto objemu bude nevyhnutne ruského pôvodu. Vyhlásil to v utorok poslanec ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) a prvý podpredseda parlamentného výboru pre energetiku Oleksij Kučerenko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

„Európa je jednotný trh s plynom a platí tu princíp substitúcie. Nevieme, aký plyn de facto kupujeme. Môžem vás sklamať: možno kupujeme ruský plyn, nie možno, ale určite kupujeme ruský plyn, ktorý prichádza cez Turecký prúd a ide napríklad do Srbska, do Maďarska,“ povedal Kučerenko a dodal, že „nevieme určiť pôvod molekúl“. Vysvetlil, že Ukrajina by na budúcu vykurovaciu sezónu potrebovala približne 4,5 až 6 miliárd m3 plynu a tento objem by sa mal zazmluvniť už teraz. Podľa poslanca je teoreticky možné, že Ukrajina bude dostávať americký skvapalnený zemný plyn aj cez poľské terminály.

Hlavným problémom ukrajinskej štátnej a plynárenskej spoločnosti Naftohaz je v súčasnosti nájsť finančné prostriedky, keďže nie je dôvod očakávať, že ceny na európskom trhu s plynom klesnú, pokračoval Kučerenko.

Naftohaz v pondelok (21. 4.) oznámil, že začal čerpať plyn do svojich podzemných zásobníkov, aby sa pripravil na budúcu vykurovaciu sezónu, pričom nešpecifikoval, či ide o dovážaný alebo domáci plyn. Ku koncu marca boli zásoby plynu v ukrajinských zásobníkoch na rekordne nízkej úrovni, a to menej ako 6 miliárd m3. V dôsledku nedostatku plynu sa vykurovacia sezóna v krajine skončila skôr, ako sa pôvodne plánovalo, uviedla agentúra TASS.

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankcie

Pred zmieneným oznámením absolvovali ešte aj spoločný telefonický rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.