Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia

V roku 2009 vyhlásili 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Začiatok odhaľovania indického pôvodu rómskeho jazyka sa viaže k 18. storočiu, keď István Vályi, ktorý pochádzal z okolia dnešného Komárna, odišiel do Holandska študovať teológiu.

Záhreb/Bratislava 4. novembra (TASR) - Rómčina je indoárijský jazyk, ktorý patrí do indoeurópskej jazykovej vetvy. Hovoria ňou Rómovia najmä v Európe, ale aj v Ázii. Pred 15 rokmi, v roku 2009 na konferencii o rómskom jazyku v Záhrebe vyhlásili lingvisti, pedagógovia a lídri rómskych organizácií z 15 európskych krajín 5. november za Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

Začiatok odhaľovania indického pôvodu rómskeho jazyka sa viaže k 18. storočiu, keď István Vályi, ktorý pochádzal z okolia dnešného Komárna, odišiel do Holandska študovať teológiu. Tam sa zoznámil so študentami z Indie a z rozhovorov s nimi zistil, že jazyk, ktorý od nich počul bol podobný jazyku Rómov z jeho rodného kraja.

Oficiálne bola rómčina zaradená do skupiny indoeurópskych jazykov v roku 1782 a zaslúžil sa o to nemecký lingvista Johann Christian Rüdiger. K významným osobnostiam v tejto oblasti patril aj nemecký kultúrny historik Heinrich Grellmann, ktorý urobil systematické porovnávanie rómčiny s novoindickými jazykmi.

Dokazovanie, že rómčina patrí do rodiny indických jazykov, pokračovalo aj v 19. storočí zásluhou nemeckého lingvistu Augusta Fridricha Potta, ktorý v roku 1844 vypracoval prvú vedeckú, historickú a komparatívnu štúdiu rómčiny.

Sťahovanie Rómov z Indie či Pakistanu smerom na západ sa začalo približne v 10. storočí. Počas cesty do Európy Rómovia preberali slová z perzštiny, z arménčiny a mnoho gréckych slov. V 14. storočí, keď sa objavili už na území dnešného Srbska a Chorvátska, bol rómsky jazyk silne ovplyvnený gréčtinou.

Neskôr rómčinu silne ovplyvnili slovanské jazyky, ale aj rumunčina, maďarčina, nemčina a na juhovýchode Európy tiež turečtina. Rómčina je výrazne živá vo východnej, v juhovýchodnej a v strednej Európe. V súčasnosti žije najviac Rómov vo východnej Európe, a to na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Macedónsku a Srbsku.

Myšlienka určiť 5. november za deň rómskeho jazyka sa zrodila v roku 2008 v hlavnom meste Chorvátska v Záhrebe pri prezentácii rómsko-chorvátskeho a chorvátsko-rómskeho slovníka, ktorého autorom bol Veljko Kajtazi. Počas prezentácie predstavitelia rómskej komunity z celého sveta a reprezentanti chorvátskeho verejného života podpísali chartu, ktorá vyhlásila 5. november za Deň rómskeho jazyka v Chorvátsku.

O rok neskôr sa opäť v Záhrebe začala 3. novembra 2009 (trvala do 5. novembra) konferencia o rómskom jazyku, na ktorej účastníci, ale aj predstavitelia Medzinárodnej rómskej únie a Chorvátskeho združenia pre vzdelávanie Rómov "Kali Sara" prijali deklaráciu so žiadosťou o uznanie 5. novembra ako Medzinárodného dňa rómskeho jazyka vo všetkých krajinách, kde žijú Rómovia. Na žiadosť Chorvátska v roku 2015 uznalo aj UNESCO 5. november ako Medzinárodný deň rómskeho jazyka.

Oficiálne zrovnoprávnenie rómskeho jazyka s jazykmi ostatných národnostných menšín žijúcimi na Slovensku sa uskutočnilo 29. júna 2008. Väčšina výskumov súvisiacich s rómskym jazykom sa na Slovensku realizuje na Prešovskej univerzite a Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rómčina sa vyučuje aj na niektorých základných a stredných školách prevažne na východnom Slovensku. Rómčina sa na Slovensku používa aj v literatúre a tiež v médiách.

Rómovia na Slovensku hovoria tromi hlavnými dialektmi - dialektom rumungro Rómov, dialektom olašských Rómov a maďarských Rómov a viacerými subdialektmi. Výraznú jazykovú prevahu majú Rómovia pôvodom z východného Slovenska, a preto sa východoslovenský dialekt stal aj základom pre gramatiku a slovník s frazeológiou a prehľadom gramatiky, ktorý bol vydaný v roku 1991. Východoslovenská rómčina tvorí aj základ pre Učebnicu slovenskej rómčiny a Kľúč k učebnici slovenskej rómčiny, ktoré vyšli v roku 1999 v rómsko-českej verzii.

Prezident: Povinná vojenčina nie je správnym krokom v čase vojny

V reakcii na novinársku otázku to tento týždeň na tlačovej konferencii vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.

- Na podanie daňového priznania k dani z príjmu a zaplatenie dane zostávajú posledné tri dni, keďže termín uplynie v pondelok (31. 3.). Do piatka (28. 3.) si túto povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.

- Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

- V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

- Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage navrhol možnú britskú verziu amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) v prípade volebného úspechu jeho strany.

- Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal vyvesovanie LGBTQ+ vlajok na školách a vládnych budovách po tom, čo jeho republikánsky guvernér umožnil, aby sa zákaz ich nepovoleného vyvesovania stal zákonom bez jeho podpisu.

- Hokejisti Montrealu v zostave s Jurajom Slafkovským podľahli v NHL domácej Caroline 1:4 a po piatej prehre za sebou už nefigurujú na pozícii, znamenajúcej účasť v play off.

- Miliardár Elon Musk v piatok sľúbil darovať po jednom milióne dolárov dvom náhodným voličom v americkom štáte Wisconsin, ktorí podpíšu jeho petíciu proti „aktivistickým sudcom“.

- Hokejisti Zvolena postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli nad Spišskou Novou Vsou 3:0 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy. O svojom víťazstve rozhodli až v tretej tretine, keď víťazný gól zaznamenal Andrej Kudrna.

- Hokejisti Košíc postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V piatkovom šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli na ľade Trenčína 7:2 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

- Pre požiadavky členov krízového štábu na zabránenie šírenia slintačky a krívačky (SLAK) bude pravdepodobne zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

- Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval všetky strany v Južnom Sudáne na zloženie zbraní po tom, čo v krajine vzrástli obavy z opätovného rozhorenia občianskej vojny.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael bude pri akejkoľvek hrozbe pre svoju krajinu pokračovať v útokoch po celom Libanone.

- Na Slovensku nie je potvrdená žiadna ďalšia farma, kde by sa vyskytlo ochorenie slintačky a krívačky. Vláda spravila opatrenia voči tejto nákaze včas a rýchlo.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k opozičnej novele zákona o vysokých školách z dielne PS.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) sa chce zamerať na podporu vedy a výskumu na Slovensku.

- Prezidenta SR Petra Pellegriniho počas oficiálnej návštevy Albánska v piatok prijal jeho náprotivok Bejram Begaj. Na spoločnej tlačovej konferencii Pellegrini vyjadril Albánsku jednoznačnú podporu v integračnom procese do EÚ.

- V časti územia Olomouckého kraja platí od piatkového poludnia stav nebezpečenstva pre šíriacu sa kontamináciu toxickým benzénom po februárovej havárii vlaku s cisternami.