Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. január 2025Meniny má Zora
< sekcia

V UNLP Košice si precvičovali aktiváciu traumatologického plánu

Na snímke Urgentný príjem Univerzitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach 28. novembra 2024. Foto: TASR - Roman Hanc

Podľa nemocnice simulácia rôznych situácií a pravidelné nácviky znižujú úroveň stresu, minimalizujú jeho negatívne dosahy a, naopak, zvyšujú schopnosť zamestnancov reagovať pod tlakom.

Košice 28. novembra (TASR) - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice si vo štvrtok precvičovala aktiváciu traumatologického plánu simuláciou hromadného postihnutia osôb. Podľa nemocnice je to kľúčové pre prípravu na prípadné skutočné nešťastie, a to aby sa minimalizovali chyby a zabezpečila sa čo najlepšia starostlivosť. Simulované cvičenia sa pre prípad aktivácie traumatologického plánu realizujú v zmysle legislatívy každé tri roky. TASR o tom informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Cvičné hlásenie hovorilo o zrážke autobusu s dvoma osobnými autami, v dôsledku čoho bolo potrebné ošetriť 25 ľudí. Figurantmi boli študenti zo Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach. Fiktívne zranených rozdeľovali podľa závažnosti poranení.

Koordinátor aktivácie traumatologického plánu pomocou elektronického systému hromadne zvolal viac ako 400 zdravotníkov, medzi nimi chirurgov, anestéziológov, rádiológov a ďalších.

"V nemocnici realizujeme nácvik aktivácie traumatologického plánu podľa vnútorných usmernení, na základe ktorých dokážeme ošetriť nadlimitný počet osôb. V krátkom čase dokážeme aktivovať a zapojiť všetkých zamestnancov aj z kooperujúcich pracovísk," spresnil prednosta kliniky úrazovej chirurgie Rastislav Burda, podľa ktorého špeciálnym systémom zvolávajú aj zamestnancov, ktorí momentálne nie sú v práci.

Na snímke simulované cvičenie – aktivácia Traumatologického plánu v prípade vzniku udalosti s hromadným postihnutím osôb na urgentnom príjme Univerzitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach.
Foto: TASR - Roman Hanc


Pripomenul, že cieľom nácviku je nájsť spôsob adekvátneho ošetrenia a eliminovať chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri reálnej situácii. Podľa nemocnice simulácia rôznych situácií a pravidelné nácviky znižujú úroveň stresu, minimalizujú jeho negatívne dosahy a, naopak, zvyšujú schopnosť zamestnancov reagovať pod tlakom.

"Aj na základe tohto cvičenia budú zistené nové poznatky a možno aj nedostatky, ktoré nás budú viesť k tomu, aby sa tento traumaplán modifikoval do ešte lepšej podoby a aby sme pri reálnej udalosti vedeli ošetriť pacientov čo najefektívnejšie a s čo najlepším výsledkom," dodal námestník pre chirurgické odbory Róbert Čellár.

Za posledných desať rokov UNLP reálne aktivovala traumatologický plán raz, a to vlani v dôsledku nehody ukrajinského autobusu pri Dargove týždeň pred Vianocami.