Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. marec 2025Meniny má Blahoslav
< sekcia

Witkoff: Rozhovory o prímerí na Ukrajine začnú v nedeľu

Na snímke osobitný vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff. Foto: TASR/AP

Ruský prezident v telefonáte súhlasil s návrhom Trumpa, aby Rusko a Ukrajina na 30 dní zastavili vzájomné útoky na energetickú infraštruktúru.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Washington 19. marca (TASR) - Rozhovory o prímerí na Ukrajine sa uskutočnia v nedeľu v Saudskej Arábii, oznámil v utorok miestneho času osobitný vyslanec Bieleho domu Steve Witkoff niekoľko hodín po telefonáte amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Ruský prezident v telefonáte súhlasil s návrhom Trumpa, aby Rusko a Ukrajina na 30 dní zastavili vzájomné útoky na energetickú infraštruktúru, uviedol Kremeľ s tým, že Putin dal príslušný rozkaz ruskej armáde.

Trump a Putin sa v utorkovom telefonáte dohodli, že posun k mieru začne zastavením útokov na energetickú infraštruktúru, pričom sa uskutočnia aj technické rokovania o námornom prímerí v Čiernom mori, neskôr aj úplnom prímerí a napokon trvalom mieri. Tieto rozhovory sa podľa Bieleho domu začnú okamžite na Blízkom východe.

Americkú delegáciu podľa Witkoffa povedie minister zahraničných vecí Marco Rubio a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michael Waltz. Neuviedol však s kým budú rokovať, píše AFP.

"Až donedávna sme naozaj nemali konsenzus okolo týchto dvoch aspektov - prímeria v oblasti energetiky a infraštruktúry a moratória na streľbu v Čiernom mori - a dnes sme sa dostali na toto miesto a myslím si, že odtiaľ je už relatívne krátka vzdialenosť k úplnému prímeriu," povedal Witkoff pre televíziu Fox News a oznámil plánované rozhovory.

"Myslím si, že s oboma týmito otázkami Rusi už súhlasili. Určite dúfam, že s tým budú súhlasiť aj Ukrajinci," uviedol Wikoff v súvislosti s prímerím v oblasti energetickej infraštruktúry a cieľov v Čiernom mori.

Na otázku, či navrhované prímerie bude zahŕňať len energetické ciele alebo aj ciele v oblasti energetiky a infraštruktúry, Witkoff odpovedal, že "ide o energetiku a infraštruktúru vo všeobecnosti," píše AFP.

Witkoff v rozhovore zároveň vyzdvihol ruského prezidenta "za všetko, čo dnes urobil v tomto telefonáte, aby posunul svoju krajinu blízko ku konečnej mierovej dohode".

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či sa na rozhovoroch v Džidde zúčastní aj Ukrajina.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že v zásade podporuje 30-dňové zastavenie útokov na energetickú infraštruktúru vo vojne rozpútanej Ruskom voči Ukrajine. Súčasne dodal, že treba od Washingtonu získať "podrobnosti" k dohode, ktorá je jedným z výsledkov telefonátu Trumpa s Putinom.

Zelenskyj medzičasom obvinil Moskvu, že "prakticky odmietla" návrh na prímerie pričom tvrdí, že Rusko po telefonáte Putina s Trumpom podniklo útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru a zasiahlo aj nemocnicu v meste Sumy.

Fico: SR trvala na dobrovoľnosti poskytovania vojenskej pomoci Kyjevu

Slovensko nemôže nikto prinútiť, aby zo svojho rozpočtu na úkor iných domácich priorít vynaložilo 250 miliónov eur na nákup zbraní pre Ukrajinu, zdôraznil slovenský premiér.

,aktualizované 

- Slovenskí futbalisti remizovali vo svojom prvom zápase play off o postup do B-divízie Ligy národov so Slovinskom 0:0.

- Spojené štáty čoskoro uzavrú s Ukrajinou dohodu o prístupe k jej kovom vzácnych zemín. Vyhlásil to vo štvrtok americký prezident Donald Trump.

- Od polnoci bude z dôvodu pravdepodobného výskytu slintačky a krívačky v dvoch slovenských chovoch dobytka opäť platiť zákaz dovozu hospodárskych zvierat zo Slovenska do ČR.

- Lídri Európskej únie sa na štvrtkovom summite v Bruseli podľa viacerých delegácií dohodli, že podniknú všetky potrebné kroky na posilnenie obrannej pripravenosti Európy do roku 2030.

- Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer v rámci takzvaného inkluzívneho samitu eurozóny, čiže rokovaní aj za prítomnosti šéfov vlád a štátov z krajín neplatiacich eurom, prebrali okrem iného aj hrozby obchodnej vojny s USA.

- Tisíce ľudí vo štvrtok opäť vyšli do ulíc Jeruzalema, aby protestovali proti obnoveniu vojenskej operácie izraelskej armády v palestínskom Pásme Gazy a proti plánovanému odvolaniu šéfa izraelskej kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara.

- Izraelské letectvo zneškodnilo vo štvrtok večer balistickú raketu, ktorú na Izrael odpálili Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia.

- Slovenskí futbaloví reprezentanti nastúpili na svoj prvý zápas play off o postup do B-divízie Ligy národov proti Slovinsku v Bratislave v bránke s Martinom Dúbravkom.

- Izraelská armáda vo štvrtok oznámila, že obnovila pozemnú operáciu v oblasti mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, pričom pokračuje v aktivitách aj v iných častiach tejto palestínskej enklávy.

- Slovenská republika na summite v Bruseli vo štvrtok trvala na tom, aby účasť na plánoch šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške až 40 miliárd eur bola pre členské štáty dobrovoľná.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vylúčil diskusiu o vlastníctve okupovanej jadrovej elektrárne v Záporoží, ktorú by podľa návrhu prezidenta USA Donalda Trumpa mohol prevziať Washington.

- Lídri Európskej únie vo štvrtok v Bruseli vyzvali na návrat k dohode o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktorá od 19. januára zastavila viac ako 15 mesiacov trvajúcu vojnu.

- Ukrajinskí a americkí predstavitelia sa v pondelok stretnú v Saudskej Arábii, aby rokovali o navrhovanom zastavení ruských a ukrajinských útokov na energetické zariadenia.

- Nezamestnanosť vo februári klesla, podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDU) sa dostal na úroveň 3,79 %.

- Novou prezidentkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa stala Kirsty Coventryová. Ministerku športu Zimbabwe a dvojnásobnú olympijskú víťazku v plávaní zvolili vo štvrtok na 144. zasadnutí MOV v gréckom meste Costa Navarino už v 1. kole.

- Kancelária prezidenta (KP) SR posunula petičné hárky, ktoré sa týkajú výzvy zrušiť sankcie voči Rusku, vláde SR.

- Lídri 26 krajín Európskej únie vo štvrtok v Bruseli podporili spoločné vyhlásenie, ktoré pripravil predseda Európskej rady (ER) António Costa, a potvrdili pokračovanie podpory Ukrajine.

- Stovky ruských vojakov zranených vo vojne na Ukrajine sa liečia v severokórejských nemocniciach, uviedol v stredu počas osláv na veľvyslanectve Severnej Kórey v Moskve námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko.

- Slovenskej futbalovej reprezentácii bude vo štvrtkovom zápase v baráži o postup do B-divízie Ligy národov chýbať Dominik Greif. Dvadsaťsedemročný brankár opustil káder pre zdravotné problémy.