Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Tipsport Liga

OPATRENIA: Všetci chcú hrať, Rapáč: Živíme rodiny, z čoho budeme žiť?

Na snímke hokejisti, zľava Branislav Rapáč, Michal Sersen a Juraj Valach (všetci HC Slovan) počas protestu hráčov hokejových klubov proti opatreniam vlády SR v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu pred Úradom vlády SR 30. septembra 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

V stredu sa pred Úradom vlády v Bratislave zhromaždilo niekoľko stoviek hokejistov.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Hokejisti na Slovensku sa obávajú o svoje živobytie. V marci nemohli pre pandémiu koronavírusu dokončiť predchádzajúcu sezónu a teraz aj pri zrušení nariadenia o úplnom zákaze hromadných podujatí hrozí ich klubom výrazná strata príjmov od divákov, ktorí nebudú môcť byť v hľadisku. Preto prosia štátne orgány, aby s nimi začali komunikovať o ich budúcnosti a aby forma pomoci, či kompenzácie dostali aj formálny rámec.

V stredu sa pred Úradom vlády v Bratislave zhromaždilo niekoľko stoviek hokejistov. Prítomní boli nielen zástupcovia klubov najvyššej súťaže Tipos extraligy, ale aj viacerí z nižších. "Neprišli sme protestovať. Chceli sme len ukázať, že tu sme a je najvyšší čas riešiť naše problémy. V marci nám zrušili sezónu a odvtedy nevieme na čom sme. Vyzývali sme kompetentných na diskusiu, ale odpoveď neprichádzala. Teraz máme pár dní pred začiatkom ligy a v pondelok vláda schválila nariadenie, ktoré je pre nás neprijateľné," povedal v mene všetkých hráčov Branislav Rapáč.

Od októbra mal na Slovensku opätovne platiť zákaz hromadných podujatí. V stredu sa však aj hokejisti na zhromaždení dozvedeli informáciu, že sa budú môcť konať pri maximálnom počte 50 osôb. "Budeme teda môcť zorganizovať zápasy. To nám pomôže iba mierne. Treba si uvedomiť, že 30-40% príjmov prinášajú klubom diváci. Ich neprítomnosť v hľadisku nám výrazne ublíži. Šport je práca ako každá iná. Sme živiteľmi rodín, musíme z niečoho žiť a ak štát zakázal klubom podnikať, treba im to nejakým spôsobom vykompenzovať," zdôraznil Rapáč.

Zhromaždenie nebolo iniciatívou iba zástupcov najvyššej slovenskej súťaže Tipos extraligy, podporiť ho prišli aj predstavitelia Slovenskej hokejovej ligy (SHL). "Sme na jednej lodi. Situácia je nepriaznivá rovnako pre hráčov najvyššej súťaže i nižších. Dúfame, že budeme môcť normálne fungovať a hrať hokej," povedal Martin Lenďák.

Vládni predstavitelia deklarovali záujem o podporu profesionálneho športu, no hokejisti sa posťažovali, že forma pomoci nikdy nenabrala konkrétnu podobu. "Cez leto bol podľa nás dostatočný priestor na to, aby sa pre šport a kultúru našlo nejaké riešenie. Mohli sa pripraviť analýzy k tomu, čo sa môže stať ak sa opäť zakáže divákom chodiť na tribúny. Nikto to neriešil a pár dní pred začiatkom súťaží prišli pre nás zničujúce informácie. Boli sme radi, keby sa s nami začalo konečne komunikovať a ponúkli sa pre nás konkrétne riešenia," vyhlásil Rapáč.

Zhromaždenie hokejistov prišili podporiť aj predstavitelia druhého z najpopulárnejších športov. "Ako futbalisti sme zvyknutí na existenciu pravidiel. Keď vypukla pandémia, museli sme ihneď vypracovať bezpečnostný manuál. Riadili sme sa predpismi a všetko bolo na papieri. Preto očakávame aj od kompetentných, aby pomoc pre nás iba nesľubovali, ale aby to konečne nabralo formálnu podobu," povedal Tomáš Medveď, člen Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (SFZ), v ktorom plní funkciu zástupcu hráčov.

Medveď pripomenul, že na svoju nepriaznivú situáciu prišli v stredu upozorniť hokejisti, no problémy čakajú všetky športové kluby. "Súhlasíme s tvrdením, že vládne opatrenia sú pre nás likvidačné. Pre nás je dôležitá otázka kompenzácií. Kluby sú vyšťavené a hráči musia živiť svoje rodiny. Preto prosíme o urýchlenú pomoc."