Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Trenčiansky kraj

Bielokarpatská misia vyvrcholí predstavením prác na Trenčianskom hrade

Spoznať región Bielych Karpát a zdokonaliť sa v tvorbe reportáží o životnom prostredí je hlavným cieľom päťdňového workshopu Bielokarpatská misia Mladých reportérov pre životné prostredie. Články a videá predstavia na záver workshopu na Trenčianskom hrade. Na snímke mladí reportéri počas tvorby príspevkov. Vršatské Podhradie, 15. júla 2020. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Mladí reportéri pre životné prostredie je medzinárodný environmentálny vzdelávací program, ktorý zastrešuje enviroreportérov zo 45 krajín sveta.

Vršatské Podhradie 15. júla (TASR) – Spoznať región Bielych Karpát a zdokonaliť sa v tvorbe reportáží o životnom prostredí je hlavným cieľom päťdňového workshopu Bielokarpatská misia Mladých reportérov pre životné prostredie. Články a videá predstavia na záver workshopu na Trenčianskom hrade.

Ako informovala koordinátorka projektu Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít (CEA) Trenčín, počas pobytu navštívia enviroreportéri od 15 do 22 rokov väčšie i menšie poľnohospodárske podniky v regióne, vyskúšajú si hrabanie lúky v prírodnej rezervácii v Krivoklátskej doline, s predstaviteľmi samospráv a odborníčkami z ENVI-PAK budú hľadať riešenia na minimalizáciu odpadu. Zamerajú sa tiež na tému šetrného turizmu a navštívia v Lednici hrad a pálenicu. Na záver workshopu vycestujú do eko-dediny Hostětín, kde si pozrú modelové projekty v oblasti udržateľného miestneho rozvoja.



„Hľadáme rovnováhu medzi ochranou životného prostredia a ekonomickou činnosťou, ktorá pomáha udržiavať zamestnanosť a rozvoj regiónu. Na Poľnohospodárskom družstve Vršatec v Pruskom sme videli, ako sa dá robiť poľnohospodárstvo s láskou ku krajine a tradíciám, ale zároveň na takej úrovni, aby sa farmári necítili zotročení,“ uviedla Medalová.

Ako dodala, po štyroch dňoch spoznávania regiónu a zbierania žurnalistických materiálov sa snažia zmapovať potenciál regiónu, ale aj hrozbu jeho ohrozenia. „Každý deň spracovávame reportérske výstupy, ktoré denne publikujeme na sociálnych médiách. V piatok (17. 7.) pripravíme neformálnu tlačovú konferenciu na Trenčianskom hrade, kde predstavíme reportáže a videá z tohto workshopu,“ doplnila Medalová.

Mladí reportéri pre životné prostredie je medzinárodný environmentálny vzdelávací program, ktorý zastrešuje enviroreportérov zo 45 krajín sveta. Slovensko v ňom pracuje už 11 rokov. Každoročným vyvrcholením programu je celosvetová súťaž. Slovensko je jednou z najúspešnejších krajín, v minulom roku získalo päť prvých a jedno druhé miesto.