Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trenčiansky kraj

V bojnickej ZOO colníci spálili nosorožie rohy

Poukázať na celosvetový problém pytliactva a obchodovania s nosorožími rohmi mal za cieľ dnešný symbolický akt ich spaľovania v Zoologickej záhrade v Bojniciach. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Spálením šiestich rohov sa organizácia ministerstva životného prostredia a Colný úrad Bratislava pridali k ďalším krajinám sveta, ktoré si takto pripomenuli Svetový deň nosorozčov

Bojnice 21. septembra (TASR) - Poukázať na celosvetový problém pytliactva a obchodovania s nosorožími rohmi mal za cieľ dnešný symbolický akt ich spaľovania v Zoologickej záhrade v Bojniciach. Spálením šiestich rohov sa organizácia ministerstva životného prostredia a Colný úrad Bratislava pridali k ďalším krajinám sveta, ktoré si takto pripomenuli Svetový deň nosorozčov (22.9.).

"Celkom osem nosorožích rohov zaistil Colný úrad Bratislava pred dvomi rokmi, keď sa ich českí turisti snažili previezť cez Slovenskú republiku. Nakoľko ide o chránené živočíchy, ohrozené druhy, tak nie je možné s týmto tovarom obchodovať, preto boli zaistené," uviedla hovorkyňa CÚ Bratislava Katarína Tehlárová.

Doplnila, že cena jedného kilogramu nosorožieho rohu môže na čiernom trhu predstavovať až 60.000 amerických dolárov, hodnota všetkých zadržaných rohov predstavuje 1,35 milióna eur. "V mnohých východných krajinách ľudia veria, že prášok z nosorožieho rohu zvyšuje mužskú potenciu, je liekom na rakovinu a akné. No žiadne vedecké výskumy nepotvrdili účinok nosorožích rohov na ľudský organizmus," priblížila.

Fotogaléria: V bojnickej ZOO colníci spálili nosorožie rohy


Colníci zadržali aj celé zvieratá a slonie kly

Na snímke kožušiny zaistené colníkmi sú vystavené v priestoroch zoologickej záhrady v Bojniciach 21. septembra 2014.
Foto: TASR/Alexandra Moštková
Ako poznamenal prezident Finančnej správy SR František Imrecze, colníci zo Slovenska sa s nelegálnym prevážaním častí ohrozených druhov zvierat stretávajú relatívne často. "Colníci zadržali aj slonie kly, máme zadržané celé zvieratá, časti zvierat. Toho je veľmi veľa, sú to naozaj rôzne druhy exemplárov, ktoré sú zadržané a väčšina z nich je vystavená v našom colníckom múzeu," spresnil. Imrecze zdôraznil, že pašovanie zvierat je organizovaný zločin, to znamená, že aj zadržané osoby boli len tzv. prevádzači, ktorí sa snažili nosorožie rohy dostať ďalej na územie Európskej únie. "Na pozadí sú organizované skupiny, ktoré sa tým zaoberajú. Čiže, je to zložitá vec z hľadiska odhaľovania celkového reťazca tejto kriminálnej činnosti," vysvetlil.

ZOO v Bojniciach sa podľa štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Vojtecha Ferencza zapojila do akcie, ktorá prebieha aj v Keni, Veľkej Británii, Francúzsku, Česku, Estónsku či Poľsku, aby demonštrovala, že nepodporuje nelegálne obchodovanie so živočíchmi. "Tým chceme dať najavo aj v Európe, že Slovenská republika nebude tolerovať čierny obchod so živočíchmi," podčiarkol. Podľa jeho ďalších slov rezort veľmi úzko spolupracuje s ministerstvom financií, respektíve colnou správou aj na ďalších podobných akciách, akou bolo zadržanie ôsmich rohov, z ktorých dva budú umiestnené do depozitu. "Vymieňame si informácie, len čo máme nejaké podozrenie alebo nejaké informácie, že by mohlo dôjsť k nelegálnej činnosti, tieto posúvame ďalej," podotkol.