Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Trenčiansky kraj

Politickí väzni chcú, aby si žiaci pripomínali aj zločiny komunizmu

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pri pamätnej tabuli v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove sa zišlo niekoľko desiatok ľudí, aby si uctili pamiatku politických väzňov, ktorí tu boli počas komunizmu väznení.

Leopoldov 20. augusta (TASR) – Pri pamätnej tabuli v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove sa dnes zišlo niekoľko desiatok ľudí, aby si pri pietnej spomienke uctili pamiatku politických väzňov, ktorí tu boli počas komunistického režimu väznení. Ako pripomenul predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner, spomienkové stretnutie sa koná každý rok, vždy v auguste.

„Pretože táto pamätná tabuľa bola odhalená práve v tomto mesiaci v roku 1999. Odhalil ju vtedajší minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Dovtedy sa politickí väzni snažili o pamätné tabule na väzniciach, ale nebolo to umožnené, pretože to v tom čase neumožňovala legislatíva. Leopoldovská väznica bola vôbec prvá, na ktorej bola pamätná tabuľa umiestnená,“ uviedol Sandtner.

Pietna spomienka je podľa jeho slov aj symbolickým pripomenutím veľkej vzbury väzňov, ku ktorej došlo v Leopoldove práve v auguste v roku 1955, kedy väzni protestovali proti neľudským a neznesiteľným podmienkam. "Hoci boli separovaní každý v inej cele a nemali medzi sebou kontakt, došlo k naozaj spontánnej vzbure, kedy začali držať hladovku a odmietli nastúpiť do práce. Vznikol naozaj veľký protest, ktorý bol napokon tvrdo potlačený. Ale bol to taký závan slobody, že sa dokázali zjednotiť a to si tu my pripomíname každý rok, tento odkaz politických väzňov,“ dodal Sandtner.

Predseda Zväzu protikomunistického odboja Ján Litecký-Šveda na stretnutí prečítal aj list adresovaný ministrovi školstva, v ktorom ho spolu s ďalšími 12 organizáciami žiadajú, aby sa okrem návštev koncentračných táborov stali súčasťou vzdelávacieho programu aj exkurzie na pamätné miesta pripomínajúce zločiny komunistického režimu. „Napriek kladným vyjadreniam politikov sme sa dozvedeli, že v dodatku k štátnym vzdelávacím programom nie je ani zmienka o krvavých zločinoch komunizmu na našich občanoch. V mene politických väzňov a širokej demokratickej verejnosti žiadame o vydanie ďalšieho dodatku k vzdelávaciemu programu, ktorý by zahrňoval aj návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu. Zatajovanie zločinov komunizmu je len pokračovaním prekrúcania histórie, ktoré sme tu mali vyše 40 rokov. Sme presvedčení, že práve takéto falšovanie histórie, keď už aj obete sa delia na obete prvej a druhej triedy, iba prispieva k šíreniu netolerancie a nenávisti medzi mladými ľuďmi, ktorí majú prirodzený cit pre spravodlivosť,“ skonštatoval Litecký-Šveda.