Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Trenčiansky kraj

Nové priestory začnú slonice z bojnickej zoo využívať budúci rok

Snímka z pokračovania výstavby pavilónu africkej sauny, 9. júna 2020 v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Nové priestory začnú slony africké využívať budúci rok. Pavilón so zázemím, ktorý už dlhšie budujú v centrálnej časti zoo, nebude slúžiť len Maji a Gule, ale i ďalším druhom africkej fauny. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Stavebné práce nielen na tomto pavilóne, ale i na ostatných investíciách musela zoo prerušiť pre pandémiu nového koronavírusu a výskyt vtáčej chrípky začiatkom tohto roka.

Bojnice 9. júna (TASR) - Nové priestory začnú slony africké z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach využívať budúci rok. Pavilón so zázemím už dlhšie budujú v centrálnej časti zoo, kde chce zoo okrem Maji a Gule sústrediť i ďalšie druhy africkej fauny.



"Ubikácia africkej fauny bude najmodernejším pavilónom nielen na Slovensku, ale i v strednej Európe. Bude členená na päť častí, bude tam časť na ustajnenie slonov, časť pre zázemie zamestnancov, vonkajšie a vnútorné výbehy pre slony a taktiež časť pre návštevníkov," načrtol pre TASR hovorca zoo Jaroslav Slašťan.



Verejnosť sa bude môcť na Maju a Gulu po novom podľa neho pozrieť z úplne iného pohľadu ako doposiaľ. "Tento pohľad bude nevšedný a veríme, že pritiahne množstvo turistov a návštevníkov do našej zoologickej záhrady. Slony budú môcť pozorovať aj z nadhľadu. Vstup aj výstup z pavilónu bude formou nadzemných mostíkov, z ktorých návštevníci budú môcť pozorovať slony," priblížil.

Stavebné práce nielen na tomto pavilóne, ale i na ostatných investíciách musela zoo prerušiť pre pandémiu nového koronavírusu a výskyt vtáčej chrípky začiatkom tohto roka. "My sme sľubovali otvorenie v tomto roku, ale, bohužiaľ, keďže došlo k situácii aj s novým koronavírusom a vtáčou chrípkou, pravdepodobne budeme pavilón otvárať až začiatkom budúceho roka," avizoval hovorca zoo.

Miesto v novej expozícii by nemali nájsť len Maja s Gulou. "Keďže názov investície je pavilón africkej fauny, budeme sa snažiť centralizovať africké druhy práve do tejto časti a vytvoriť im dôstojné podmienky na život. Plánujeme tiež nové druhy zvierat, veľmi atraktívne z návštevníckeho pohľadu, ale zatiaľ nechceme hovoriť, o ktoré konkrétne pôjde," dodal Slašťan.

Nová ubikácia africkej fauny je podľa zoo historicky najvýznamnejšou investíciou. Financuje ju Ministerstvo životného prostredia SR ako zriaďovateľ zoo.