Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trenčiansky kraj

V Poluvsí pokrývajú strechu rodinného domu netradične trstinou

Na snímke majster pokrývačov Ladislav Novák pri úprave trstiny. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Také domy s trstinovou strechou sa nachádzajú predovšetkým v južných oblastiach Slovenska, kde bol nedostatok vhodného dreva, ale zasa trstiny bolo nadostač.


Poluvsie 29. marca (TASR) – Pri rekonštrukcii staršieho rodinného domu v hornonitrianskej obci Poluvsie si jeho majiteľ Vladimír Plšek zvolil na pokrytie strechy v tomto regióne netradičný materiál - trstinovú krytinu.

„Keď sme s manželkou v Poluvsí kúpili starší rodinný dom s úmyslom zrekonštruovať ho, museli sme sa rozhodnúť, akú strešnú krytinu použiť. Chceli sme niečo menej všedné. Najčastejší sa u nás ako materiál používa pálená škridla, ktorá sa donedávna aj neďaleko vyrábala. Ale to sme zavrhli. Uvažovali sme aj o plechovej streche, ale to nám takisto nevyhovovalo. Viac sa nám už pozdávali drevené šindle, ale napokon nás náš architekt upozornil na možnosť použiť trstinu,“ uviedol majiteľ domu.

Také domy s trstinovou strechou sa nachádzajú predovšetkým v južných oblastiach Slovenska, kde bol nedostatok vhodného dreva, ale zasa trstiny bolo nadostač. „Boli sme sa pozrieť na staršie domy pokryté trstinou, ale aj na novostavby s takouto strechou. Zapáčili sa nám,“ dodal Plšek. Trstina je podľa neho nielen estetická, ale je to predovšetkým prírodný, vodu nepriepustný materiál. Zároveň má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Skúsených majstrov na montáž trstinovej strechy našli v Novej Vieske v okrese Nové Zámky. Tí zabezpečili všetko potrebné. Prispôsobili najskôr krov a priviezli plný kamión trstinových snopov.

Na snímke dôležitá je dobrá izolácia komínov.
Foto: TASR/Pavol Remiaš


„Strechy robíme tradičnou metódou. Trstinu dovážame z Maďarska z Debrecína, u nás jej je už nedostatok,“ vysvetlil majster a šéf malej partie pokrývačov Ladislav Novák. Strecha domu má 250 štvorcových metrov a na jeden štvorcový meter použijú 11 snopov. Hrúbka krytiny je 32 centimetrov. Pokračuje v otcových šľapajach, pretože aj on voľakedy pracoval s trstinou. Má teda bohaté skúsenosti. Môže sa pochváliť, že trstinové strechy na rodinné domy, prístrešky či altánky montovali nielen na južnom Slovensku, ale napríklad aj v okolí Liptovského Mikuláša a teraz tiež na hornej Nitre. Obnovovali takéto strechy aj v skanzenoch.

Na snímke uskladnená trstina, ktorej spotrebujú plný kamión.
Foto: TASR/Pavol Remiaš


Práce na montáži netradičnej strechy v Poluvsí v týchto dňoch vrcholia. Stavba vzbudzuje zaslúženú pozornosť susedov a okoloidúcich. Trstinou je už prakticky pokrytá celá strecha, už treba len „zastrihnúť konce a urobiť streche pekný účes“, smeje sa majster Novák. Majiteľ však ešte musí zabezpečiť dostatočnou izoláciou komíny, aby strechu nezničil požiar.



Pri rekonštrukcii staršieho rodinného domu v hornonitrianskej obci Poluvsie zvolil si jeho majiteľ Vladimír Plšek na pokrytie strechy v tomto regióne netradičný materiál, trstinovú krytinu. Strechu pokrýva trstinou skúsená partia z Novej Viesky v okrese Nové Zámky. Na snímke strecha z trstiny pred dokončením. V Poluvsí 29. marca 2015.
Foto: TASR/Pavol Remiaš