Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Trenčiansky kraj

Storočnicu banskej záchrannej služby pripomína poštová pečiatka

Ilustračné foto Foto: TASR

Pre filatelistov a priaznivcov poštovej histórie ju pripravilo mesto Handlová v spolupráci s Michalom Hertlíkom, predsedom miestneho Klubu filatelistov 53-11.

Handlová 9. augusta (TASR) - Septembrové 100. výročie organizovanej Banskej záchrannej služby v Handlovej pripomína príležitostná poštová pečiatka. Pre filatelistov a priaznivcov poštovej histórie ju pripravilo mesto Handlová v spolupráci s Michalom Hertlíkom, predsedom miestneho Klubu filatelistov 53-11.

Na poštovej pečiatke s motívom 100. výročia Organizovanej banskej záchrannej služby v Handlovej je i pamätný dátum 10. august 2017, čo je Deň obetí banských nešťastí SR a v Handlovej si ho pripomínajú ako Deň bielych ruží. Jej autorom je akademický maliar Rudolf Cigánik. "V tento pamätný deň budú všetky poštové zásielky odoslané z Pošty v Handlovej opatrené touto príležitostnou pečiatkou. Na pošte bude dostupná v čase otváracích hodín od 8.00 h do 17.00 h do 22. augusta," informovala dnes Jana Oswaldová z komunikačného oddelenia handlovského mestského úradu.

Handlová je spätá s baníctvom od roku 1909. V tom čase bola ťažba uhlia nebezpečná, pretože uhlie bolo náchylné na samovznietenie s výskytom prietrží metánu. Tieto dva zdroje nebezpečia boli hlavnými príčinami vzniku nehôd pri práci v nedýchateľnom ovzduší. "Dostatočne účinná záchranná služba bola prvoradou podmienkou zabezpečenia plynulej ťažby uhlia. Vedenie handlovských baní pod vedením riaditeľa Richarda Hoffmanna zakúpilo ešte v roku 1914 prvých šesť prístrojov Dräger, ktoré boli v tom období najmodernejšou záchranárskou technikou používanou aj v iných uhoľných revíroch na svete," spomenula Oswaldová.

Banská záchranná stanica v Handlovej bola podľa nej schválená Banským kapitanátom ako závodná stanica 2. septembra 1917, pričom v tom období bolo v Handlovej vycvičených 20 záchranárov, ktorí mali k dispozícii desať prístrojov Dräger. "Rok 1917 sa teda datuje ako vznik organizovanej banskej záchrannej služby v uhoľnom baníctve na Slovensku," dodala.