Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Trenčiansky kraj

Trenčiansky hrad bude mať druhý vchod od lesoparku Brezina

Trenčiansky hrad Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bude tam vybudovaná nová pokladnica, most medzi Mlynskou vežou a opevnením, budú dobudované nové schodiská a vzniknú nové prehliadkové trasy, priblížil riaditeľ.

Trenčín 29. decembra (TASR) – Sprístupnenie južného opevnenia Trenčianskeho hradu a vytvorenie druhého prístupu z lesoparku Brezina by mal byť najväčšou investičnou akciou na hrade za posledných niekoľko desaťročí. Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea Petra Martiniska by sa s prácami malo začať už v budúcom roku.

"Bude tam vybudovaná nová pokladnica, most medzi Mlynskou vežou a opevnením, budú dobudované nové schodiská a vzniknú nové prehliadkové trasy. Čakáme na schválenie projektu v rámci cezhraničnej spolupráce, ak všetko pôjde hladko, na budúci rok bude verejné obstarávanie a začne sa s prvými prácami. Ukončenie je plánované do 24 mesiacov," priblížil Martinisko.

Ako dodal, Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) chce hrad čo najviac zatraktívniť. Podľa neho stále nie je sprístupnená asi štvrtina objektu. V rámci sprístupnenia hradu z južnej strany bude premávať aj turistický vláčik cez lesopark Brezina. Vznikne druhý prístup do hradu, čo je dôležité, pretože terajší jediný je do strmého kopca, čo niektorých návštevníkov odrádza. Problémom je tiež parkovanie v centre mesta.

Podľa vedúcej oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Veroniky Rezákovej je financovanie projektu plánované prostredníctvom Operačného programu Interreg V-A SR-ČR 2014-2020. TSK je vedúcim partnerom, hlavným cezhraničným partnerom je mesto Bučovice v Juhomoravskom kraji, projektovým partnerom je mesto Trenčín. Mesto v rámci projektu zrekonštruuje prístupovú cestu k južnému opevneniu cez Brezinu, dôjde aj k investíciám v Čerešňovom sade (poznávací chodník, mobiliár).

"Vznikne tak nový návštevnícky okruh a budú sprístupnené časti hradu, ktoré sú dlhodobo pre verejnosť zatvorené. Po realizácii by sa tak Trenčiansky hrad stal prístupnou rozlohou druhým najväčším hradom na Slovensku," uviedla Rezáková.

Rozpočet projektu za všetkých partnerov je vo výške takmer tri milióny eur, z toho rozpočet TSK predstavuje takmer 1,46 milióna eur. Spolufinancovanie oprávnených výdavkov projektu je pre TSK vo výške 72.873 eur. Vzhľadom na špecifiká obnovy národnej kultúrnej pamiatky TSK ako jej vlastník počíta aj s neoprávnenými výdavkami, ktoré nie je možné pri príprave projektu predvídať a bude ich potrebné uhradiť z vlastných zdrojov.