Na folkloristu si zaspomínali aj jeho spolupútnici, ktorí s ním vystupovali alebo mu pomáhali pri organizovaní rôznych folklórnych podujatí.
Autor TASR
Poluvsie 21. februára (TASR) – Súťažnou prehliadkou neprofesionálnych mladých spevákov ľudových piesní a vystúpením folklórnej skupiny Lubená si v sobotu (20.2.) v Poluvsí v okrese Prievidza pripomenuli miestneho rodáka, folkloristu Jozefa Strečanského (1956 – 1996), ktorý v plnom rozkvete tvorivých síl tragicky zahynul pri autonehode.
Pod názvom Pamätnica Jozefa Strečanského toto spomienkové podujatie, v spolupráci s obcou a folklórnou skupinou Lubená, ktorú založil, každoročne organizuje Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi. V tomto roku to bolo už po 16. raz. Je súčasťou širokospektrálneho podujatia Zimné slávnosti Hornonitria. Striedavo každý druhý rok zároveň pripravujú súťaž neprofesionálnych hudobníkov a spevákov ľudových piesní. „Pretože Dodo, ako sme ho všetci volali, bol rovnako vynikajúcim spevákom, ako aj huslistom – samoukom. Súťaže dokumentujú, že v jeho začatom diele pokračujeme,“ konštatoval súčasný vedúci skupiny Lubená Jozef Beňadik. Tentoraz sa v Poluvsí zišlo 26 spevákov všetkých vekových skupín zo širšieho okolia. Najmladšie speváčky mali iba šesť rokov.
Ešte pred začiatkom súťaže sa účastníci stretli pri Strečanského hrobe, kde položili kvety a členovia folklórnej skupiny Lubená zaspievali jeho najobľúbenejšiu pieseň - Čia je to rolička neoraná. Domáci folkloristi sa potom v sále domu kultúry predstavili piesňami a tancami zo svojho repertoáru. Strečanský ich za svoj krátky život zozbieral viac než 300. Okrem toho zaznamenal aj ľudové zvyky z Poluvsia a okolitých dedín a zbieral aj kroje a iné pôvodné ľudovoumelecké predmety. „Z tejto veľkej pokladnice, jeho zápiskov a nahrávok, ktorú nám Dodo zanechal, čerpáme dodnes,“ dodal Beňadik.
Na folkloristu si zaspomínali aj jeho spolupútnici, ktorí s ním vystupovali alebo mu pomáhali pri organizovaní rôznych folklórnych podujatí. Dlhoročná pracovníčka kultúry na hornej Nitre Anastázia Kubová, folkloristka Eva Henčelová z Prievidze, vedúci folklórnej skupiny Hájiček z Chrenovca-Brusna Emil Trgiňa a tiež keramikár, zberateľ a znalec ľudových krojov z regiónu Rastislav Haronik.