Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Trenčiansky kraj

Zber biologického odpadu zabezpečí nová kompostáreň v Púchove

Ilustračná snímka. Foto: EASYFOTO TASR - Jana Ďurašková

Nová kompostáreň sa nachádza na okraji obce Streženice v okrese Púchov, spracovávať bude BRO z domácností a verejných priestranstiev.

Púchov 21. augusta (TASR) - Zber a zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) z domácností v Púchove už zabezpečí nová mestská kompostáreň. Samospráva jej výstavbu financovala aj z fondov Európskej únie, otvorili ju v utorok (20. 8.). TASR o tom informovala referentka pre komunikáciu, médiá a vzťahy s verejnosťou mestského úradu Vanesa Čuriková.

Nová kompostáreň sa nachádza na okraji obce Streženice v okrese Púchov, spracovávať bude BRO z domácností a verejných priestranstiev. Kapacita kompostárne bude 1600 ton za rok, z toho 1000 ton zeleného odpadu a 600 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Prevádzku zabezpečí Podnik technických služieb mesta Púchov.

Primátorka Katarína Heneková podotkla, že kompostáreň je ďalšou vizitkou toho, že sa Púchov môže pýšiť titulom Enviromesto.

"Mesto sa rozhodlo vybudovať kompostáreň s cieľom posilniť ochranu životného prostredia a ovzdušia. Okrem environmentálnych prínosov však zohrala rolu aj úspora nákladov, keďže doteraz samospráva riešila vývoz bioodpadu cez externých dodávateľov," spomenula Čuriková.

Vybudovaním vlastnej kompostárne chce mesto podľa nej predísť zvyšovaniu poplatkov za odpad, zariadenie je zároveň kľúčovým prvkom v napĺňaní princípov cirkulárnej ekonomiky, ktorú mesto aktívne podporuje.

Náklady na vybudovanie kompostárne predstavovali 2.645.873,93 eura, nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia bol vo výške 1.831.130,12 eura. Rozdiel mesto financovalo z úveru, ktorý dostalo z Environmentálneho fondu. "V celkových výdavkoch je zahrnuté aj technické vybavenie v sume približne 438.000 eur. Ide o traktor, prekopávač kompostu, geotextílie, navíjač geotextílie, drvič kuchynského odpadu, kĺbový nakladač, bubnové sito a cisterna na vlhčenie základok," dodala Čuriková.