Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trnavský kraj

Gymnazisti v Trnave sa učili, ako pomôcť človeku s mozgovou mŕtvicou

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podujatie pripravila pacientska organizácia Sekunda pre život pri príležitosti Svetového dňa cievnej mozgovej príhody.

Trnava 27. októbra (TASR) - Desiatky študentov Gymnázia Angely Merici v Trnave sa v piatok učilo, ako rozpoznať cievnu mozgovú príhodu. Záchranár i lekári im vysvetlili príznaky ochorenia a žiaci si následne mohli vyskúšať hovor na tiesňovú linku 155. Ako uviedli organizátori, podobné podujatia sú dôkazom, že aj deti dokážu včasným zásahom zachrániť životy svojich rodičov a starých rodičov.

Podujatie pripravila pacientska organizácia Sekunda pre život pri príležitosti Svetového dňa cievnej mozgovej príhody. Jeho súčasťou je aj medzinárodný projekt s názvom Fast Heroes, ktorý ponúka vzdelávacie aktivity na školách. "Doteraz sa do nich zapojilo 30.000 detí. Aj tieto iniciatívy vedú k tomu, že Slovensko v oblasti cievnych mozgových príhod urobilo obrovský pokrok," uviedli organizátori.

Ako pripomenuli, výsledky ocenila aj Európska organizácia pre cievne mozgové príhody (ESO), ktorá každoročne v spolupráci s iniciatívou Angels vyhodnocuje najlepšie nemocnice. "V roku 2022 bolo ocenených 38 zo 43 nemocníc, ktoré na Slovensku tvoria sieť zdravotníckych zariadení pre akútnu liečbu cievnej mozgovej príhody. Z toho deväť nemocníc získalo zlaté, 17 platinové a 12 najvyššie diamantové ocenenie. Treba povedať, že je to predovšetkým vďaka entuziazmu lekárov, starajúcich sa o pacientov a aktivitám pacientskej organizácie Sekunda pre život," zdôraznili organizátori.

Na Slovensku každoročne postihne mozgová mŕtvica viac ako 11.000 pacientov. "Vďaka modernej liečbe a vzdelávacím aktivitám patrí Slovensko medzi popredné krajiny Európy, pokiaľ ide o záchranu životov. Od roku 2016 urobilo Slovensko v tejto oblasti významný pokrok a sme na porovnateľnej úrovni ako Česká republika. Tam, kde však stále zaostávame, je oblasť následnej zdravotnej starostlivosti a rehabilitácie. Chýbajú nám lôžka na akútnu rehabilitáciu, s ktorou je nutné začať ešte počas hospitalizácie pacienta v nemocnici," skonštatovala prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky UNLP v Košiciach Zuzana Gdovinová.

Pri záchrane životov ľudí postihnutých mozgovou mŕtvicou pomáha od roku 2016 aj pacientska organizácia Sekunda pre život, ktorá realizuje viaceré vzdelávacie aktivity. Ich cieľom je informovať verejnosť o príznakoch mŕtvice. "Pretože práve čas je v tomto prípade veľmi dôležitý. Pokiaľ pacienti alebo ich blízki rozpoznajú príznaky cievnej mozgovej príhody včas a privolajú prvú pomoc, majú veľkú šancu, že vďaka rýchlemu zásahu lekárov a poskytnutej liečbe budú žiť aj po mŕtvici plnohodnotný život," pripomenula Ľubica Fidesová z organizácie Sekunda pre život.