Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Trnavský kraj

Hlohovecká hvezdáreň pozýva na pozorovanie oblohy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Branislav Račko

K dispozícii pre záujemcov bude výkonný refraktor 180/2600. Na popoludnie planetárium pripravilo dve podujatia aj pre menších návštevníkov.

Hlohovec 12. novembra (TASR) – Na pozorovanie a rozprávanie o nočnej oblohe a jej tajomstvách pozýva v nedeľu Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci. Verejnosť si môže prísť oblohu pozrieť od 18. hodiny. K dispozícii pre záujemcov bude výkonný refraktor 180/2600. Na popoludnie planetárium pripravilo dve podujatia aj pre menších návštevníkov.

Od 15. hodiny to budú Tajomstvá vesmíru - rozprávanie o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach a súhvezdiach. Program je doplnený krátkou orientáciou na hviezdnej oblohe v planetáriu a videom Slniečkova rodina. O 16.30 h sú pripravené Vesmírne cesty, kde sa zoznámia so súhvezdiami letnej oblohy a ich legendami. Hravou formou ako cestovatelia môžu tí mladší spoznávať nočnú oblohu na Severnom póle alebo v rovníkovej Afrike.

Hvezdáreň na svojom webe upozorňuje, že pozorovanie sa v prípade nepriaznivého počasia neuskutoční a že návštevníci musia byť presní. Podujatia tohto druhu patria medzi pravidelné aktivity, určené pre verejnosť. Zariadenie, spadajúce do zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, ročne navštívi 20.000 ľudí. Jeho vznik ovplyvnil veľký úspech ľudstva v roku 1957 - vypustenie prvej umelej družice Zeme. Hvezdáreň fungovala 14 rokov vďaka dobrovoľníkom a ich nadšeniu pre astronómiu. V roku 1972 sa stala Krajskou hvezdárňou pre bývalý Západoslovenský kraj a o 13 rokov neskôr sa začalo s výstavbou planetária. Observatórium má k dispozícii prístrojovú techniku na veľmi dobrej úrovni, patrí k nej aj druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. Rozsiahla batéria kvalitných prístrojov sa využíva pri pozorovaniach v rámci popularizačnej a vedeckej činnosti. Pri hvezdárni svoju činnosť rozvíja Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV.